Luumupuu ei kasva

Anonyymi-ap

Sain muutama vuosi sitten kaverilta keltaisten luumujen puun verson. Istutin sen aurinkoiselle, vaikkakin joskus tuuliselle paikalle kahden ikivanhan (= yli 60 v.) omenapuun lähistölle eli n. 5 m:n päähän. Luumupuu ei ole yhtään kasvanut vaikka olen ravinnut sitä sekä tuhkalla että kevätlannoitteella ja suojannut verkolla rusakoilta ym. ja tietenkin kastellut.Vierastaako se ehkä noita omenapuita vai ei muuten vain viihdy ?
Ko. vanhat omenapuut kukkivat vielä joka kevät kauniisti ja niihin tulee omenoitakin, mutta suurin osa on joka vuosi täynnä rupia ja ovat syömäkelvottomia.

3

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sait siis verson, versossa ei tainnut olla paljoa juuria. Kestää ennen kuin juuret kehittyvät, ja sitten vasta alkaa kasvu. Tuulinen paikka kuivattaa vähäjuurista tainta ja ensitsestään hidastaa kasvuun lähtöä.
      Verson olisi voinut ensin istuttaa astiaan, jota olisi pidetty suojaisassa paikasta tai kasvihuoneessa.

    • Anonyymi

      Vielä, luumupuu tarvitsee kalkkia, eikä tuhka ole kalkin korvaaja. Paras tapa kasvattaa juurivesroista taimia, on kaivaa versot keväällä, ennen lehtien puhkeamista ja istuttaa astioihin. Taimiastiat voi laittaa varjoon ja suojaan kasvihuoneesen tai jos ulos, niin seinän viereen ja muovipussi suojaksi. Joskut versot lähtevät hyvin kasvuu, niin että voi istuttaa kasvupaikoilleen elo- syyskun vaihteessa. Mutta jos on käytössä hyvä kellari, niin kellariin talveksi. Joka tapuksessa taimet pitää suojata myyriltä.
      Joskus alkuperäinen verso saattaa kuolla ja juuresta nousee uusi.

    • Anonyymi

      Meillä kasvaa luumu ja omppu vierekkäin. Ei ne tunnu toisiaan häiritsevän. Itse en ole kummankaan ystävä varsinkaan ompun. Omppu tuottaa liikaa siivottavaa joka syksy. Luumu harvemmin ja vähemmän mutta niitä on ikävämpi kaivaa nurmikolta. Eukon mielestä molemmat on kivoja mutta hän ei osallistu puutarhatöihin. Olenkin sabotoinut omput onnistuneesti kesällä leikkaamalla vähän kerrallaan. Ei ne enää paljoa tuota. Mutta kaikki on liikaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      40
      4231
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4032
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3148
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3061
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3014
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2736
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2473
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2105
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2025
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe