Sain muutama vuosi sitten kaverilta keltaisten luumujen puun verson. Istutin sen aurinkoiselle, vaikkakin joskus tuuliselle paikalle kahden ikivanhan (= yli 60 v.) omenapuun lähistölle eli n. 5 m:n päähän. Luumupuu ei ole yhtään kasvanut vaikka olen ravinnut sitä sekä tuhkalla että kevätlannoitteella ja suojannut verkolla rusakoilta ym. ja tietenkin kastellut.Vierastaako se ehkä noita omenapuita vai ei muuten vain viihdy ?
Ko. vanhat omenapuut kukkivat vielä joka kevät kauniisti ja niihin tulee omenoitakin, mutta suurin osa on joka vuosi täynnä rupia ja ovat syömäkelvottomia.
Luumupuu ei kasva
3
365
Vastaukset
- Anonyymi
Sait siis verson, versossa ei tainnut olla paljoa juuria. Kestää ennen kuin juuret kehittyvät, ja sitten vasta alkaa kasvu. Tuulinen paikka kuivattaa vähäjuurista tainta ja ensitsestään hidastaa kasvuun lähtöä.
Verson olisi voinut ensin istuttaa astiaan, jota olisi pidetty suojaisassa paikasta tai kasvihuoneessa. - Anonyymi
Vielä, luumupuu tarvitsee kalkkia, eikä tuhka ole kalkin korvaaja. Paras tapa kasvattaa juurivesroista taimia, on kaivaa versot keväällä, ennen lehtien puhkeamista ja istuttaa astioihin. Taimiastiat voi laittaa varjoon ja suojaan kasvihuoneesen tai jos ulos, niin seinän viereen ja muovipussi suojaksi. Joskut versot lähtevät hyvin kasvuu, niin että voi istuttaa kasvupaikoilleen elo- syyskun vaihteessa. Mutta jos on käytössä hyvä kellari, niin kellariin talveksi. Joka tapuksessa taimet pitää suojata myyriltä.
Joskus alkuperäinen verso saattaa kuolla ja juuresta nousee uusi. - Anonyymi
Meillä kasvaa luumu ja omppu vierekkäin. Ei ne tunnu toisiaan häiritsevän. Itse en ole kummankaan ystävä varsinkaan ompun. Omppu tuottaa liikaa siivottavaa joka syksy. Luumu harvemmin ja vähemmän mutta niitä on ikävämpi kaivaa nurmikolta. Eukon mielestä molemmat on kivoja mutta hän ei osallistu puutarhatöihin. Olenkin sabotoinut omput onnistuneesti kesällä leikkaamalla vähän kerrallaan. Ei ne enää paljoa tuota. Mutta kaikki on liikaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1193119IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl642232Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1582168Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al431837- 1471484
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Suomen Kansa ei selvästikään p31144Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha6241016- 100926
- 103850
- 56818