KA-lervo mullikelmi

Anonyymi-ap

Ka-lervo ei paljo hommia murehdi, mutta
joo, mitä enemmän kaanian isolohko lbs111 voimakone puskee mustaalakua taivaalle, sitä murakampaa föijaa, rahtimiehen "unelmatorttua" syöksee Lervon kolitsiin.

Mullikelmit ry:n pikkujouluissa maaliskuussa -86 oli sontuulien puhaltamisen kisa. Lervo vei muita 6-0. "Broikka of the year" -plakaati ripustettiin tuon kännissä huojuvan punasilmämullin kaulaan. Itseoikeutetusti.

11

416

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "OVI KIINNI, OSTO LÄMMIN "
      Karjui lervo päntälän vai koskuen vai tuiskulan seon pihalla kun rovasti oli aukaisut satakymppi kaanian oven ja nähnyt kun Lervo astui rekkamiehen paatuneella raivolla paarityttöä! :)

    • Anonyymi

      NIIN ON SE JUMALAUTA AJU KONNA SAATANA PERKELE JA PAATUNUT PANOSONNI TÄÄ
      KA LERVO!

    • Anonyymi

      😆😄😃

    • Anonyymi

      Myyjäpirkkojen majavat oli siinä vaiheessa jo läpeensä kastuneet ja Lervo, tuo autuas ajumies herran armosta, karjais ovelta: "SAATANAN SAATANA PIKIMUSTAT KUUMAKS JA TAVARAT TIISKILLE OLIKOS SE PIMUILLA AISAANPERUUTUS HARJOTUKSET TÄNÄÄN!!" Joo. Sattui vain tuolloin olemaan Peijalan kylän raittius ja sivistys yhdistyksen naiskerhon kokous Seolla, ja voi sitä tyrmistyksen ja kauhistelujen määrää minkä Lervo sai! LERVO VAAAN NAUROI!!

    • Anonyymi

      LAITA LERVO ASIALLE JA MENE ITSE PERÄSSÄ ,
      HOETTIIN ENNEN AINA.

      • Anonyymi

        Vuosi oli 1987 ja Lervo oli saanut Kajaanin urakoitsijalta täysin absurdin mutta rahakkaan toimeksiannon:
        "Hae Saudi-Arabiasta 30 tonnia hienointa hiekotushiekkaa, kun täällä ei kuulemma pölyä tarpeeksi!"

        “ILMAN MUUTA!” Lervo huusi ja pyyhki suutaan kinkkusiivuun.
        Alla LBS111-tornivolvo, viinakaapissa Jallua ja hanskalokerossa Vinttikosken hiekkatestiä.

        Ja mukaan lähti naapurin Terttu, kun Lervo oli "luvannut näyttää naiselle maailmaa ja Merkkiliikkeen nukkumahyllyn". Terttu, 62-vuotias leski, jolla oli asennetta ja syvä viha ruutukaavioita kohtaan, hyppäsi kyytiin villasukat jalassa ja Karpolla on asiaa -reppu selässä.

        Ensimmäinen yö meni vielä leppoisasti. Terttu luki virsikirjaa, Lervo söi suolakurkkua paperilta ja tunnelma oli kuin sunnuntaiaamuna ilman vastuuta.

        Mutta heti kun päästiin Puolan halki, alkoi Lervon pilli- ja parituspuheiden maraton:

        "TÄÄ TIE ON KU NAISEN KOIPIVÄLI – MUTKAISTA MUT EI TARKOTUKSETONTA!"

        "TERTTU! TIEDÄTTEKÖ MIKÄ ON SAMA SEKÄ PERÄVAUNUSSA ETTÄ MIELESSÄ? KÄTKETTY PAINE!"

        "SAHARA ON KU SUOMALAINEN NAINEN – KUIVA JA ARVAAMATON, MUTTA JOS SAA KOSTEAKSI NIIN JUMALA TULEE KYLÄÄN!"

        Terttu oli kärsivällinen... aluksi. Hän joi teetä, virkkasi ja pyysi, että "jospa nyt hetken ilman vulgaaria", mutta Lervo vastasi vain röyhtäisyllä ja lisäsi:
        "TÄSSÄ AUTOSSA EI OLE SUODATTIMIA!"

        Kun Antwerpen näkyi horisontissa ja radiosta soi Eruptionin I Can’t Stand the Rain, Terttu käänsi päätään hitaasti ja sanoi:
        "NYT RIITTÄÄ. MÄ EN LÄHDE SAUDEIHIN ETTÄ JOUTUS KUULEMAAN MUNA-ANALOGIAA VUOROTTA."

        Ja niin Terttu jäi Belgian bensa-asemalle, pyysi kartan ja nousi turistibussiin, joka oli menossa Luxemburgin villasukkanäyttelyyn.
        Hän ei koskaan palannut Peijolaan – mutta postitti myöhemmin kortin, jossa luki: “LBS111 ei ollut pahin, vaan sen sisältö.”


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        MEIDÄN KOKO SUKU ON TUON PALSTAN JÄSENIÄ NYKYÄÄN!


    • Anonyymi

      Ka-lervo oli kuuluisa siitä, että hän ajoi rekkaansa niin mutkattomasti, että jopa mullikelmi pysähtyi ihmettelemään. Mutta tänään hänellä oli edessään erityisen mielenkiintoinen päivä. Hän oli lähdössä kauas maaseudulle, missä hän kohtaisi monenlaisia mielenkiintoisia matkailijoita.

      Matkallaan Ka-lervo huomasi paviaanikojotin, joka juoksi pitkin teitä ja heilutti käsiään kuin se olisi yrittänyt pysäyttää liikennettä. Paviaanikojotti huusi:

      "Hei, hei! Odottaa nyt, minulla on tärkeä tehtävä! Olen paviaanien pormestari ja tarvitsen apuasi!"

      Ka-lervo nauroi ja pysäytti rekansa. "No mitäs pormestari-paviaani haluaa? En ole ihan varma, ymmärränkö sinua," hän sanoi nauraen.

      Paviaanikojotti selitti:

      "Minulla on pieni ongelma – paviaanilaumani on kadonnut maantieltä, ja tarvitsen apuasi löytääkseni heidät. Olisitko kiltti ja auttaisit?"

      Ka-lervo mietti hetken ja päätti auttaa. Hän hyppäsi rekkansa kyytiin ja yhdessä he lähtivät etsimään paviaaneja.

      Sillä välin, ajukonna, joka oli tunnettu siitä, että hän oli aina hieman unelmoiva ja aina unohti, missä oli pysähtynyt, oli eksynyt tielle. Hän istui keskellä tietä, silmät suurina ja unelmoivina.

      "Hei, ajukonna, mitä sinä täällä teet?" kysyi Ka-lervo.

      "Voi, minä vain mietin, missä mahtaisin olla. Tämä tie on niin pitkä ja ihmeellinen," vastasi ajukonna.

      Ka-lervo nauroi ja auttoi ajukontaa jatkamaan matkaa. Samalla maantierotta, joka oli kuin paikallinen legendaarinen hahmo, vilahti nopeasti ohi ja huusi:

      "Muistakaa, että täällä on myös hauskaa!"

      Lopulta Ka-lervo ja paviaanikojotti löysivät paviaanilauman, joka oli piiloutunut metsän reunaan. Ka-lervo vei paviaanit turvallisesti takaisin ja jatkoi matkaansa.

      Matkan lopuksi Ka-lervo mietti, kuinka päivän tapahtumat olivat olleet kuin suoraan huumoritarinasta, ja hän nauroi ääneen: "Ei hullumpaa, kun rekkakin voi olla mullikelmi, paviaani pormestari, ajukonna uneksija ja maantierotta matkan varrella!"

    • Anonyymi

      Seuraavaksi he suuntasivat Kokemäelle, missä he pysähtyivät tutustumaan paikalliseen markkina-alueeseen. Rekka oli hyvä kulkuväline, ja heidän oli helppo pysäköidä keskelle vilkasta kauppapaikkaa. He nauttivat paikallisista herkuista ja juttelivat ihmisten kanssa, oppien lisää alueen historiasta.

      Matka jatkui Laviassa, missä he ihailivat järvimaisemia ja rentoutuivat veneellä. He päättivät ottaa pienen tauon ja nauttia luonnonrauhasta. Rekka oli suuri ja tilava, joten heidän oli helppo kuljettaa mukanaan kaikki tarpeelliset varusteet.

    • Anonyymi

      LERVO JA KASSU MARSSIVAT PÄNTÄLÄN PANKKIIN RAAMIT KAULASSA JA MÖLYSIVÄT "NYT ON ISON VEKSELIN PAIKKA, JUMALAUTA"! TYHJIN KÄSIN NUO AJUKONNAT LÄHTIVÄT IRJAN KRILLIN KAUTTA PEIJOLAN SEOLLE KALJOITTELEMAAN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2524
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1977
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1891
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      51
      1873
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1819
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1553
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1488
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      13
      1194
    Aihe