Marjatta, 52-vuotias Lieksan ylpeys ja paikallisen baarin tietotoimisto, istui saunassa parhaiden ystäviensä, Raijan ja Tertun, kanssa. Kolmikko oli juuri nauttinut muutaman Pirkka-oluen ja siivun sipuliteemakkaraa, kun Marjatta pudotti illan pommin:
"Minä oon kuule ajatellut, että pitäisiköhän sitä mennä leikkauttamaan pimpero uusiksi."
Raija pärskäytti oluensa suoraan kiukaalle, josta nousi mystinen höyry, kuin Henkiolut pullosta. Terttu puolestaan lakkasi hetkeksi vihtomasta ja katsoi Marjattaa kuin tämä olisi juuri ilmoittanut muuttavansa Helsinkiin vegaaniksi.
"Siis mitä hittoa? Miksi?" Raija ähkäisi, kun sauna alkoi täyttyä oluen ja sipuliteemakkaran aromilla.
"No kato, mä näin netissä, että nykyään naiset käy sellasessa labiaplastias… plasti… siinä leikkauksessa, missä laitetaan alapää nätimmäks. Ajattelin, että miksipä ei! En oo vielä aivan valmis vanhaksi ja nuhjaantuneeksi!"
Terttu kohotti kulmiaan. "Marjatta hyvä, kuka sulle siellä Lieksan metsissä sitä alapäätä niin tarkasti tutkii?"
"No eipä vielä kukaan, mutta jospa just sen takia!" Marjatta sanoi ja hörppäsi loput oluestaan yhdellä kulausksella. "Jospa onni kääntyisi ja joku ukko eksyisi tänne – mutta entä jos se näkee mun kulahtaneen rakkausverhon ja pelästyy pois?"
Raija rapsutti päätään. "Kuule, jos joku ukko Lieksassa karkaa sun alapään takia, niin se ei oo Lieksaan syntynytkään. Täällä porukka on nähnyt hirvien synnytyksiä ja pilkkikilpailuja, ei täällä niin herkkiksiä ole."
"Mutta onhan se nyt trendikästä," Marjatta puolustautui. "Kaikki hienot naiset tekee sitä. Kohta ne varmaan ottaa TikTok-videoita siitä, miten ennen ja jälkeen näyttää erilaiselta!"
Terttu tuijotti häntä vakavana. "Miten ajattelit rahoittaa sen? Myyt sipuliteemakkaraa torilla tuplahintaan?"
Marjatta oli jo miettinyt tätä. "Mä voisin hakea kulttuurirahastolta apurahaa – Lieksan esteettinen kehitys -projektina!"
Raija ja Terttu repesivät täysin. "Joo, ehdottomasti! 'Lieksan kaunistaminen sisältäpäin' -projekti! Voisit vetää siihen vielä seminaarin, missä analysoidaan, miten Pirkka-olut vaikuttaa intiimialueen estetiikkaan."
Lopulta sauna täyttyi röhönaurusta, ja Marjatta myönsi, että ehkä labiaplastia ei ollut aivan ensimmäinen asia, johon hänen kannatti sijoittaa. Ainakin ennen kuin paikallinen miehistö osoitti kiinnostusta tutkia hänen anatomisia parannussuunnitelmiaan.
Illan päätteeksi kolmikko nosti oluensa ja Raija tiivisti tilanteen osuvasti: "Ei sitä Lieksassa alapäätä leikata. Täällä korkeintaan trimmaillaan pensasaita ja odotetaan, että elämä yllättää."
Ja niin Marjatta päätti, että ehkäpä tässä elämässä pärjää myös ilman kirurgista hienosäätöä – ainakin toistaiseksi. 😆
Lieksan Labiaplastia ja Pirkka-oluen Filosofia
Anonyymi-ap
3
122
Vastaukset
- Anonyymi
JÖSSES!
- Anonyymi
Sisuskumin rusopaistoon auttaa vain musta ulkokumi.
- Anonyymi
Marjatta uuh lääh 🥰
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4684187Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181732- 1171567
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891494Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991438Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601405- 521356
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi991272- 451129
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341098