Kääpiöpallo- ja rihmakalat

mä vaa

Mul on 65-litrane akva mis on 6 kardinaalitetraa ja 4 kiilakylkee ( 2 kuollu) ja yx partis.. (poika) Voiskos sinne ottaa lisäx viel vaik kääpiö pallokalan joka tarvii faunattaren mukaa vähintää 40 litraa... ONx ne muute parvikaloi?? siis kummatkaa??? ja kuismonta litraa vähintää kääpiörihmat tarttee??




Kiitti jo etukätee!

1

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bettaristic

      Ensin se partis väljemmille vesille. 65-litrainen on sille liian ahdas. 120-litraiseen sen mahtuisi elelemään.

      Kannattaa myös valita kumman parven haluat pitää. Kahta parvea ei mahdu 65-litraiseen. Molemmat vaihtoehdot käy, kardinaalitetrat tai kiilakyljet...mutta ei molemmat (riittävän suurta parvea molempia ei sovi).

      Älä ota rihmakaloja kääpiöpallokalojen kanssa. Pallokalat näykkivät ihan mitä vaan, ja kovaa. Kääpiöpallokalat eivät ole parvikaloja, mutta eivät myöskään yksin eläjiä. 65-litraiseen voisit ottaa yhden koiraan ja kaksi naarasta (naaraan kuviot ovat kirkkaammat ja vatsa valkoinen, koiraalla taas on kellertävä masu ja keskellä ruskea juova alaleuasta pyrstöön asti...paitsi jos se on kauhuissaan).
      Kääpiörihmakalat voivat sopia akvaarioosi, tai sitten eivät. Ne voivat olla välillä turhan äreitä lajitovereilleen, mutta yksinäinenhän tietty menee.

      Jos olis mun akva ottaisin seuraavat:
      8 kiilakylkeä
      5 korurihmakalaa tai 3 kääpiöpallokalaa
      2 leväkatkarapua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7977
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4563
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4383
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2763
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2636
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2389
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2033
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      56
      1733
    Aihe