Statiinit ja lihaskipu

Anonyymi-ap

Eilen kävelin noin vajaat neljä kilometriä, ja ihmettelin olenko näin huonossa kunnossa, kun jalat rasittuivat. Tuntui kuin olisin kävellyt isonkin matkan. Kunnes sitten illalla muistin, että statiinit voivat aiheuttaa lihaskipuja, ja tämä ongelma voikin johtua siitä.

Minulla alkoi statiini uutena lääkkeenä äskettäin, ja eilen oli 12. päivä statiinin käytössäni. Aikaisemmin tänä vuonna ei ole ollut kipuja.

Onko mahdollista, että kivut ajan mittaan heikkenevät, kun elimistö on tottunut lääkkeeseen?

Minulla on Rosuvastatin 5 mg (eli pienin mahdollinen annos)

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla diabetes vei voimat jaloista.
      Todella työlästä saada voima takaisin
      mutta vihdoin viimein onnistui
      vuosi meni

    • Anonyymi

      Onko aloittaja kävellyt enemmänkin ja useasti ? Vajaan neljän kilometrin lenkkikin voi saada lihakset kipeäksi, jos ei ole pitkään aikaan jalkoja liiemmin rasittanut.
      Itselläni statiinit aiheuttivat käytön alussa lihaskipuja, jotka helpottivat ajan myötä.

      • Anonyymi

        Kyllä mä helmikuussa ennen statiineja kävelin hieman isompia lenkkejä ilman kipuja. Nytkään ei suoranaisesti kipuja ole, mutta rasittuneisuutta kyllä. Toivottavasti oireet helpottuvat ajan myötä myötä. LDL ei minulla ollut ennen statiinin aloitamista kauhean korkealla (2,1–2,4) mutta uupui kuitenkin diabeetikon tavoitearvosta, joka on max 1,8 mmol/l. Kardiologi tämän lääkkeen minulle laittoi. Olin hänen vastaanotollaan alun perin eteislepatuksen vuoksi. Rytminsiirtoa ei tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe