Tuulivoiman läheisyys romahduttaa kiinteistön arvon

Anonyymi-ap

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakaan itse en ostaisi mitään tuulivoimalan vaikutusalueelta, Siipien liike ei ole sitä, mitä haluan mökillä seurata ja haluan nukkua yöni mökillä hiljaisuudessa.

      • Anonyymi

        10 vuotta sitten 80000 €? Entäs sitten?
        No minulla on vastaava tapaus, eikä tuulivoimaloita ole mailla, ei halmeilla, koska tänne niitä ei saa rakentaa.
        Lapsuuskotini on tuolla susirajalla. Vanhempani asuivat siellä vuoteen 2016, mutta iän tuomien vaivojen takia ostivat talon vähän lähempää palveluita, 34 kilometrin päästä kaupungista.
        Muori on nyt hoitokodissa ja isä haudassa.
        Taloa on suunniteltu meidän kolmen perillisen lomapaikaksi, mutta se täytyisi remontoida aika perusteellisesti. Kustannusarvio oli viime keväänä 25000 €. Tosin nyt se hinta on varmaan jo noussut.
        Talo maksoi vanhemmilleni muistaakseni 66000. Nyt se kiinteistö ei riitä tuon em. kustannusarvion vakuudeksi.
        Vaimon sisaren perheellä on kohtalaisen hyvä kesämökki tuolla Ilomantsin korvessa. Parikymmentä vuotta sitten sen kauppahinta oli lähes 50000 €. Nyt se ei riitä vakuudeksi 20000 € lainaan.

        Näin se vaan menee, että syrjäseudulla kiinteistöjen vakuusarvo on hyvin helposti se pyöreä nolla, ja useinkin riippumatta siitä onko tuulimyllyn ropelli yhden vai viidenkymmenen kilometrin päässä.


    • Anonyymi

      Mikäs sen mukavampaa kuin yötä päivää jatkuva viuh vauh -ääni ja välkkyvä valo kuin 1900-luvun mykkäelokuvassa.

    • Anonyymi

      Mitä näin jännää seuraavaksi ?

    • Anonyymi

      Muuta Venäjälle.

    • Anonyymi

      Meidän mökin lähellä on paljon tuulivoimaa. Kokemuksen mukaan tuulivoimasta alkaa olla häiriötä kun sitä on alle 3 km etäisyydellä mökistä.

      3 km etäiseyydeltä ei kuulu merkittävää ääntä kuin joissakin olosuhteissa ja tietyillä tuulensuunnilla. 2 km etäisyydellä äänenpaine alkaa vaikuttaa mökin sisätiloissa. Ei häiritse yleensä päiväsaikaan, mutta herkkäunisimpia se alkaa häiritä öisin.

      Sitten kun etäisyys on yhden kilometrin luokkaa, niin silloin häiriö haittaa nukkumista joka yö kun tuulee. Niin läheltä tuulivoimaa en mökkiä hankkisi mistään hinnasta. Itselle 2, 5 km on vähimmäisetäisyys, jonka voisin vielä hyväksyä, jos voimalat ovat jonkun mäen tms. takana. Pelkästän metsä ei ole riittävä suoja, koska se voidaan hakata varttuessaan pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      248
      45373
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11250
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10892
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6521
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2249
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1677
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1530
    Aihe