https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011097752.html
Vakuusarvo romahti, eikä kiinteistö enää kelpaa lainan vakuudeksi.
Tuulivoiman läheisyys romahduttaa kiinteistön arvon
6
301
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakaan itse en ostaisi mitään tuulivoimalan vaikutusalueelta, Siipien liike ei ole sitä, mitä haluan mökillä seurata ja haluan nukkua yöni mökillä hiljaisuudessa.
- Anonyymi
10 vuotta sitten 80000 €? Entäs sitten?
No minulla on vastaava tapaus, eikä tuulivoimaloita ole mailla, ei halmeilla, koska tänne niitä ei saa rakentaa.
Lapsuuskotini on tuolla susirajalla. Vanhempani asuivat siellä vuoteen 2016, mutta iän tuomien vaivojen takia ostivat talon vähän lähempää palveluita, 34 kilometrin päästä kaupungista.
Muori on nyt hoitokodissa ja isä haudassa.
Taloa on suunniteltu meidän kolmen perillisen lomapaikaksi, mutta se täytyisi remontoida aika perusteellisesti. Kustannusarvio oli viime keväänä 25000 €. Tosin nyt se hinta on varmaan jo noussut.
Talo maksoi vanhemmilleni muistaakseni 66000. Nyt se kiinteistö ei riitä tuon em. kustannusarvion vakuudeksi.
Vaimon sisaren perheellä on kohtalaisen hyvä kesämökki tuolla Ilomantsin korvessa. Parikymmentä vuotta sitten sen kauppahinta oli lähes 50000 €. Nyt se ei riitä vakuudeksi 20000 € lainaan.
Näin se vaan menee, että syrjäseudulla kiinteistöjen vakuusarvo on hyvin helposti se pyöreä nolla, ja useinkin riippumatta siitä onko tuulimyllyn ropelli yhden vai viidenkymmenen kilometrin päässä.
- Anonyymi
Mikäs sen mukavampaa kuin yötä päivää jatkuva viuh vauh -ääni ja välkkyvä valo kuin 1900-luvun mykkäelokuvassa.
- Anonyymi
Mitä näin jännää seuraavaksi ?
- Anonyymi
Muuta Venäjälle.
- Anonyymi
Meidän mökin lähellä on paljon tuulivoimaa. Kokemuksen mukaan tuulivoimasta alkaa olla häiriötä kun sitä on alle 3 km etäisyydellä mökistä.
3 km etäiseyydeltä ei kuulu merkittävää ääntä kuin joissakin olosuhteissa ja tietyillä tuulensuunnilla. 2 km etäisyydellä äänenpaine alkaa vaikuttaa mökin sisätiloissa. Ei häiritse yleensä päiväsaikaan, mutta herkkäunisimpia se alkaa häiritä öisin.
Sitten kun etäisyys on yhden kilometrin luokkaa, niin silloin häiriö haittaa nukkumista joka yö kun tuulee. Niin läheltä tuulivoimaa en mökkiä hankkisi mistään hinnasta. Itselle 2, 5 km on vähimmäisetäisyys, jonka voisin vielä hyväksyä, jos voimalat ovat jonkun mäen tms. takana. Pelkästän metsä ei ole riittävä suoja, koska se voidaan hakata varttuessaan pois.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658