Tuulivoiman läheisyys romahduttaa kiinteistön arvon

Anonyymi-ap

6

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakaan itse en ostaisi mitään tuulivoimalan vaikutusalueelta, Siipien liike ei ole sitä, mitä haluan mökillä seurata ja haluan nukkua yöni mökillä hiljaisuudessa.

      • Anonyymi

        10 vuotta sitten 80000 €? Entäs sitten?
        No minulla on vastaava tapaus, eikä tuulivoimaloita ole mailla, ei halmeilla, koska tänne niitä ei saa rakentaa.
        Lapsuuskotini on tuolla susirajalla. Vanhempani asuivat siellä vuoteen 2016, mutta iän tuomien vaivojen takia ostivat talon vähän lähempää palveluita, 34 kilometrin päästä kaupungista.
        Muori on nyt hoitokodissa ja isä haudassa.
        Taloa on suunniteltu meidän kolmen perillisen lomapaikaksi, mutta se täytyisi remontoida aika perusteellisesti. Kustannusarvio oli viime keväänä 25000 €. Tosin nyt se hinta on varmaan jo noussut.
        Talo maksoi vanhemmilleni muistaakseni 66000. Nyt se kiinteistö ei riitä tuon em. kustannusarvion vakuudeksi.
        Vaimon sisaren perheellä on kohtalaisen hyvä kesämökki tuolla Ilomantsin korvessa. Parikymmentä vuotta sitten sen kauppahinta oli lähes 50000 €. Nyt se ei riitä vakuudeksi 20000 € lainaan.

        Näin se vaan menee, että syrjäseudulla kiinteistöjen vakuusarvo on hyvin helposti se pyöreä nolla, ja useinkin riippumatta siitä onko tuulimyllyn ropelli yhden vai viidenkymmenen kilometrin päässä.


    • Anonyymi

      Mikäs sen mukavampaa kuin yötä päivää jatkuva viuh vauh -ääni ja välkkyvä valo kuin 1900-luvun mykkäelokuvassa.

    • Anonyymi

      Mitä näin jännää seuraavaksi ?

    • Anonyymi

      Muuta Venäjälle.

    • Anonyymi

      Meidän mökin lähellä on paljon tuulivoimaa. Kokemuksen mukaan tuulivoimasta alkaa olla häiriötä kun sitä on alle 3 km etäisyydellä mökistä.

      3 km etäiseyydeltä ei kuulu merkittävää ääntä kuin joissakin olosuhteissa ja tietyillä tuulensuunnilla. 2 km etäisyydellä äänenpaine alkaa vaikuttaa mökin sisätiloissa. Ei häiritse yleensä päiväsaikaan, mutta herkkäunisimpia se alkaa häiritä öisin.

      Sitten kun etäisyys on yhden kilometrin luokkaa, niin silloin häiriö haittaa nukkumista joka yö kun tuulee. Niin läheltä tuulivoimaa en mökkiä hankkisi mistään hinnasta. Itselle 2, 5 km on vähimmäisetäisyys, jonka voisin vielä hyväksyä, jos voimalat ovat jonkun mäen tms. takana. Pelkästän metsä ei ole riittävä suoja, koska se voidaan hakata varttuessaan pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      69
      1537
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1004
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      834
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      811
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      750
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      746
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      724
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe