Onko ollut mitään hyötyä Ketin projekteista Kiteelle. Lammasverkko hanke. yhtä tyhjän kanssa. Joku sai olla töissä hyvällä palkalla tulokset nolla. Samoin Pohjois- Karjala ruoka projekti. Tuloksena lappunen, jossa lueteltu ruokapaikat. Ei mitään todellista hyötyä.
Ketin projektit
Anonyymi-ap
641664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Keti itsessään oli Itä-Suomen epäonnistunein organisaatio tällä vuosisadalla tähän mennessä. On kummallista, että sen vetäjä Hiltunen on edelleen elinvoimatyössä Kiteellä. Kenkää sille!
Kun on näyttöjä, lohkee uusia uria.
Elin voimaa teillekin.
Risto Hiltusen Ketin aikakaudella (noin vuosina 2007-2022) Kiteeltä katosi 650 teollista työpaikkaa, eikä uusia juuri syntynyt. Kaveri on ollut täysin pihalla siitä, miten elinkeinotoimialaa tulisi hoitaa.
Myös Kiteen väestömäärä on vähentynyt tuhansilla ihmisillä viimeisen viidentoista vuoden ajan. Kerrostaloja on purettu, koska niihin ei ole tulijoita. Kaikkien asuntojen arvot ovat laskeneet reippaasti. Pääkadun varrella on paljon tyhjiä liiketiloja. Monet maatilat ovat joutuneet lopettamaan.
Kiteen väkimäärä vähenee sadoilla per jokainen vuosi.
Suuret ikäluokat poistuvat ja menevät hautaan. Nuoret muuttavat yliopistokaupunkeihin opiskelujen ja töiden takia. Sieltä löytyy myös kumppani, jonka kanssa jäädään hyvien palveluiden äärelle kaupunkiin.
Tarkistetaan ne faktat:
”Kerrostaloja on purettu”
- peräti kaksi kerrostaloa on purettu, se on ihan normaalia poistumaa kun rakennuksille tulee ikää.
”Pääkadun varrella on paljon tyhjiä liiketiloja.”
- missä muka? Ei tule mieleen kuin Wurthin entiset pienet tilat, kyllä kaikissa muissa on toimintaa.
”Monet maatilat ovat joutuneet lopettamaan.”
- täysin normaalia. Pienet kannattamattomat tilat kiinni ja vain isot, tulosta tekevät jäävät.
Siinä taas nähdään, miten jatkuva ”Kitee kuihtuu” propaganda uppoaa jo joidenkin päähän. Ladellaan asioita ”faktoina” vaikkei niillä ole mitään todellista pohjaa. Hyvin menee Kiteellä ottaen huomioon muut vastaavat pikkukylät ja sen, että Suomi on ollut jo 16 vuotta nolla-kasvutilassa. Melko lähellä taantumaa ollaan koko maassa.
Veroäyriä ei ole vielä nostettu, mutta työttömyyaprosentti on noussut ja kunnille tulee lisääkin te-vastuita. Väestökäyrä on alaspäin. Hyvinkin positiivista, ilmeisesti.
Vuokrataloja on purettu kyllä enemmän ja lisää katoaa, myös mm Kesälahdelta. Yhdistyksetkin on purkaneet omiaan. Pohjakosketus seudulla voi olla vasta tulossa.
Keti ei omistanut yrityksiä. Enson saha lähti, vaikka itse Antti Rinne julisti torilla että saha säilyy, kananpaskat eipä säilynyt. Samoin muut työpaikat lähteneet.
Hän ei ole edistänyt Kiteen talouskasvua ja elinvoimaa. Kitee on hänen vankinaan.
Aihe on herkkä ja henkilöityy Hiltuseen.
Tyhjiä tiloja pilvin pimein. Kupiaisen liiketalossa kahvilan tilat, ex kirjakauppa. Entinen Sokoksen rautapuoli Sokosta vastapäätä, monta muuta tyhjää liiketilaa.
Kupiaisen talossa, kahvila tyhjillään, samoin kenkäkauppa, kirja Infon tilat. Funkkis talo ollu tyhjillään yli 10v. Näitä on pilvin pimein. Nyt kirjakauppa lopettaa.
Tyhjäntoimittaja kyllä🤔
Juu. Mutta elimessä voimaa.
Kyllä sekin iän myötä rauhautuu😂
EU tuet menee jonnijoutaviin humpuuki projekteihin. Lammasverkko ja Pohjois-Karjala ruokaprojekti. Lampaanlihaa ei ole kaupoissa kuin pääsiäisen aikaan. Ruokaa tehhään kotona ilman mitään rojektia.
Onko Puhosrannan, rikkaille eläkeläisille, valmiiksi tehdyt tontit myyty vai kasvaako pusikkoa. Rikkaat eläkeläiset ei tarvitse, satojen neliöiden taloja, lapset maailmalla.
Liekkö Auvinen rakentanut lukaalin Puhoksen rantamaisemiin vaiko Lahtelan naapuriin?
Olisko taustalla se, että tukirahoja EU:sta sai nuo organisaatiot hyväksyttyihin projekteihinsa? Yritykset saa tukia yhteiskunnalta, jos ne saavat yhteistyön alkuun esim jonkun kunnan kanssa, vaikka tilavuokrasopparilla. Jotain uskottavuuden tueksi tarvitaan. Nuo rahat kuluvat markkinoilla ja niitä ei kai peritä takaisin, oli hankkeissa järkeä/jatkuvuutta tai ei
Laitoin asianomaisille vinkkiä joita täällä on herjattu, kunnianloukkaus on rikos!
Ketin projektit eivät tuoneet kasvua ja elinvoimaa paikallistalouteen.
Projektien kautta yritysinvestointeja ei tapahtunut. Työpaikkoja ei syntynyt. Tämä kaikki vaikutti alueen palvelualoille negatiivisesti, mikä on johtanut hyvin monien liikkeiden sulkemisiin Kiteellä.
Kiteen elinvoima heikkeni jyrkästi lyhyessä ajassa, vain vuosikymmenessä (2010-luku).
Ketin takia elinkeinotoimesta puuttui kokonaisnäkemys ja yritysten ääni. Vanhojen yritysten toimintaedellytyksiin ei ymmärretty satsata. Lastulevytehdas lähti. Saha lähti. Monta muuta vanhaa yritystä lähti. Elinkeinoelämän näkemyksiä ei otettu huomioon. Ketiläisillä ei ollut verkostoa Kiteen ulkopuolella toimiviin yrityksiin, eikä jalkatyötä niiden parissa siksikään tehty. Homma oli sisäsiittoista töpeksintää alusta loppuun. Hukattu vuosikymmen. Maailma on eri asennossa nyt, ja Ketin elinkeinopalvelun tekemät virheet piirtyvät esiin entistä selvemmin, vaikka niitä esimerkiksi Koti-Karjala on yrittänyt peitellä omin aktiivisin toimin.
Voi sinua poloista. Maailmanlaajuiset muutokset eivät ole Ketinkään hallinnassa. Älä puhu:Ketin toimesta. Paremminkin Ketin toimista huolimatta.
Nyt pitää laittaa kaikki peliin näiden viisaiden. Tervetuloa, Teistä on pula !
Maailma on muuttunut, 70-luvun historiassa eläminen on unohdettava. On toimittava uusien tùulien mukaisesti, muuten syrjäkylät katoavat. Keskittämistä toivotaan kaikessa. Onko kykyä ja intoa pitää syrjässäkin elämää, mm puoluerajat ylittäen?
Periaatteessa joo. Kysehän on toteutuneista faktoista.
On pöyristyttävää, että Ketin ent. toimitusjohtaja (nyk. Kiteen elinkeinopäällikkö) toimii samaan aikaan paikallislehti Koti-Karjalan julkaisuyhtiön hallituksessa (hallituksen pj). Tämä asetelma on vaikuttanut siihen, ettei paikkakunnalla ole käyty avointa keskustelua elinkeinostrategiasta eikä siihen hukatuista rahoista pariinkymmeneen vuoteen. Epäonnistuminen on ollut päivänselvä ja karkea, hänen pitäisi vastata jostain, mutta hän ei vastaa yhtään mistään. Koska keskustelu Kiteen elinkeinotoiminnasta mediassa on tukahdutettu.
Eli: on siis istunut ja ajanut kaksilla rattailla, eikä kukaan ole sitä huomannut?
Eikä ainut asia joka pitäisi pöläyttää julkiseksi.
Voi hyvät veljet !
Käytännössä kunnan elinvoima ajettiin alas. Keti oli organisaatio, jossa oli totuttu toimimaan julkisen kontrollin ulkopuolella. Korruption perustukset olivat hyvä veli -verkostot (mm. lions), suosinta sekä huono hallinto ja johtaminen.
Valitettavasti olen samaa mieltä. Paikallislehti kuuluu samaan kartelliin.
Niin, luulisi että lehteäkin kiinnostaisi tehdä juttu uudesta datakeskuksesta ja miten homma etenee. Mutta eipä näy juttua.
Kiteen hallinto on halunnut vaipua Ruususen uneen. Useita ulkomaalaisia tutustujia ei ole haluttu ottaa vastaan, kun "ei ne kuitenkaan mitään sijoita".
Kyllä aina kannattaa kahvit tarjota ja laajentaa verkkoja ja kysellä maailman tilanteesta.
Onko Puhoksessakin monta ex tehdasta tyhjillään.
Ei ole. Vain yksi saha. Ei puukkosaha, vaan muutama hehtaaria sahatiloja.
Sekä pikkunen lastulevytehdas jatkojalostus linjoineen. Pikkusen vähemmän kuin sahan tiloja. Sitten on tyhjät sataman varastotilat.
On kuitenkin sataman valot. Vielä.
Ja myllyllä pyllyt hyörii. Sentään, joskus.
Vuoden Suomen kylä ?
Onko vuokraajia tai ostajia, esim palveluntarjoajia? Usein paikalliset tuhlaavat rahansa lähikaupunkeihin ja net-kauppoihin.
Esim saha lienee ao yhtiön, olikohan keittiötiloissa nyt pienmeijeri, ja suojeltu, sisältä remontoimaton funkkistalo kai pankin.
Kunnalla on vuokrattavia ja ostettavia mm teollisuuskohteita, mutta kysyntää kai ei, asuintonteillakaan. Purettavia kunnan kohteita on paljon ja vain osaan saa purkuavustusta.
Mylly toimii vain kesäravintolana, Vuoden kylä pelkkä tupukylä.
Kitee tarvitsisi taas Kekkosesta tuomaan bisinestä. Tai maatalousnäyttely
Silloin oli erilainen aluepolitiikka, esim vesistön läheisyys oli tietyille aloille etu, oli tehdastyötä ja nuorta sopivaa työvoimaa työttömissä kiulutettavaksi. Nyt kortistossa on paljon yli 50 v, pitkäaikaistyöttömiä ja ulkomaalaisia, nuoret lähtevät kouluihin ja töihin muualle. Onko muualta tulijoitakaan, kun mm palveluja karsitaan, vaikka asuminen olisi halpaa?
Hankkeisiin, joihin kunta on investoinut miljoonia, on luvattu uutisissa joitakin työpaikkoja, JOS ne joskus
toteutuvat.
Kekkonen, meinaan Urkki, on saamiemme tietojen mukaan melko varmasti kuollut.
Elvis elää !
Voi voi ja miten vaikeaa. Masennus on iskenyt työvoimaan ja sen vuoksi tarvitaan uutta teollisuutta ja siinä KETI on yksi iso tekijä. Se vain sedementoi työttömät yhä syvemmälle ja sieltä ei kohta ponnisteta millään ylös.
Vahva enemmistöhallitus auttaa ponnistamaan ja sementoi tukijalkansa kaikille.
Etenkin kaikille jotka ovat masentuneet. Ei, ei ole pakkopurraa elämä tää, vaik oisit orpo, ilman ystävää. Muista, kaik voi olla huomenna.... vielä huonommin.
Kuntien yhteinen keti lakkautettiin joku aika sitten. Osa siirtyi kunnan hommiin. Tuloksista siellä tai muissa kunnissa en tiedä. Esim Eu-hankerahoja saa yhdistysten kautta, joku muu yhdistys taitaa vielä toimia.
Voisin tutkia menneen talven lunta, jäniksen jälkiä ja tuulenhuminaa pari vuotta hyvällä palkalla. Nyt tukiraha hakemus EU:n suuntaan. Miten on mahdollista sama henkilö oli kahdessa eri projektissa palkattuna yhteensä neljä vuotta. Kummastakaan projektista ei ollut mitään hyötyä, kuin siihen hyvällä liksalla palkatulle.
Hupaisa oli koko lakkautusprosessi kun vedottiin siihen että ei ole ”oikeita osaajia/asiantuntijoita” ja ”ammattitaidoton hallinto”. No nyt samat ”osaamattomat” tyypit siirtyneet vain kaupungin palkkalistoille. Ja hallituksessa istui kaupungin/kunnanjohtajat ja hallitusten/valtuustojen pj:t sekä muutama yrittäjä. Hallitushan se määrää ja päättää mitä tehdään, eli asiat oli ihan omissa käsissä..
Oisivat vain suoraan sanoneet että ei enää kiinnosta kehittää seutua yhdessä vaan jokainen haluaa sooloilla yksikseen. No lopputulos on nyt nähtävillä. Tosin ainakin Tohmiksella on tullut onnistumisiakin (suksivoidetehdas). Mites Kiteellä?
Kitteellä uotellaan issoo toimijoo kuten ennenki ja vieläki. Ne ajat vuan män jo. Pienii yrityksii tais alottoo, miten pyörinööt? Esim datakeskusneuvottelut kestää pitkään, tais kuntapomo tiedottoo. Uotellaan, ei nuolasta ennenku tipahtaa.
Arvelen koko paikkakunnan kuolevan. Ihmiset ovat jumissa talojensa ja lainojensa kanssa.
Ei, ei se mene niin. Sodassakin kuolee osa ihmisistä, siviilissä kaikki.
Sama koskee lainan ottajia. Ne, joilla on ollut järki jo lainoja ottaessa, kärvistelevät kyllä.
Jos eivät hyvin, mutta pärjäävät kuitenkin.
Edessä on kamppailu jokapäiväisestä leivästä. Ne pärjää siinä hyvin, joilla on kokemusta puutteesta sekä elämän kokemusta muustakin kuin yltäkylläisyydestä.
Pashanpuhujat ja lökkäpöksyt: Nyt tulee teille kokemusta. Myös.
Kiusallisinta KETIn toiminnan vaikutuksista oli, että asuntojen hintakehitys Kiteellä muuttui ongelmalliseksi ja kääntyi varsin jyrkkään laskuun. Lasku jatkuu yhä. Ostajia ei pyöri negatiivisen kierteen omaavilla paikkakunnilla, ei tietenkään.
Alkeellinen virhe kunnanjohtaja Pekka Hirvoselta: meni keulimaan datakeskusyrityksen asioilla ja lupasi, että kesäkuun lopussa investointipäätös tehdään. Ei tietenkään tehty. Ja nyt Hirvonen vaan levittelee käsiään ja selittelee mediassa. Mikä toope!
Vaikuttaa julkisen vallan väärinkäytöltä. Mitähän investorikin nyt ajattelee?
Laitoin asianomaiselle vinkkiä herjoistasi, kunnianloukkaus on rikos!
Hehee veli veljen vartija heh hehee
Pekka Hirvosesta on kansantaloudelle pelkästään haittaa.
Paljonko veronmaksajien rahaa luvattu datakeskukselle, meneekö t as rahat ja paikat jää veronmaksajien piikkiin.
Entä rikkaiden eläkeläisten öky tontit puhoksessa. Onko pari taloa, muut tontit kasvaa pusikkoa. Vesijohdotkin vedetty tonttien viereen. Rikkaat eläkeläiset ei tarvii enää satojen neliöiden taloa. Lapset maailmalla, ei ole järkeä pitää isoa taloa kahdelle hengelle. Olipa siinäkin yksi hanke täysin mitään järkeä vailla.
Kunnan vihdoin? huutokauppaamat mökkitontit (10) sentään taitaa mennä kaupaksi, ekat meni 500 e minimikorotuksella. Okt-tonteille ei ole kysyntää, mm muuta asuntotarjontaa riittää, kohta 100 kohdetta, mm lainat ja työpaikat on tiukassa, palvelutkin heikkenee.
Menikös niistä muita kaupaksi kuin kolme kaikista halvinta saaritonttia?
Puhoksen ökytontit eläkeläisille ovat kiteeläisen kunnallisen korruption huippua.
Rajan auettua jotku kuvitteli rikkaiden venäläisten tulevan Kiteelle lomille. Eipä tulleet heidän omatkin lomakohteet rapistuu käyttämättöminä.
Hyvin sai kyllä venäläisille myytyä vanhoja mökkejä ja rantatontteja myytyä roimaan ylihintaan, että oli heistä hyötyäkin jos halusi vaurastua ja oli rahaa hankkia mökkejä joita sitten markkinoida venäläisille. Muutama paikallinen tuolla rikastuikin.
Montako tyhjää ex tuotantolaitosta Puhoksessa tyhjillään, saha ainakin. Saattaa löytyä muitakin.
Media raportoi, että omakotitalojen hinnat ovat romahtaneet Kiteellä.
Noin - 50 % muutamassa viime vuodessa.
Voisi kuvitella että Keti kuitenkin opasti joukon yksittäisiä ihmisiä yksityisyrittäjiksi ja ehkä jotkut heistä onnistuivatkin luomaan siitä itselleen elannon. Yhtään en kyllä asiaa ja Ketiä tunne.