Miten luonnosta kerätyt kivet tulisi "käsitellä" ennen niiden laittoa akvaarioon?
Olen lähdössä etsimään kauniita koristuksia tuonne 122 litraseen akvaani...
Kivistä?
3
380
Vastaukset
- tanja
Paras tapa on keittää ne, jolloin bakteerit kuolevat. Pese ne ensin (ilman saippuaa ).
Jos kivet ovat isoja , voit laittaa ne vatiin tai ämpäriin ja kaataa kiehuvan veden päälle.- jokke
Kiviä ei tarvitse keittää, koska ei niissä kalatauteja aiheuttavia bakteereja ole jos ne on kerätty kuivalta maalta. Huuhtominen riittää jos ovat likaisia.
Keittää ne kannattaa ainoastaan siinä tapauksessa, jos kivet on otettu esim. järvestä jossa on kaloja (ja myös mahdollisia kalatauteja). Vaikka eipä taida siltikään olla kovin todennäköistä, että niiden mukana tulisi akvaarioon mitään. - patu
jokke kirjoitti:
Kiviä ei tarvitse keittää, koska ei niissä kalatauteja aiheuttavia bakteereja ole jos ne on kerätty kuivalta maalta. Huuhtominen riittää jos ovat likaisia.
Keittää ne kannattaa ainoastaan siinä tapauksessa, jos kivet on otettu esim. järvestä jossa on kaloja (ja myös mahdollisia kalatauteja). Vaikka eipä taida siltikään olla kovin todennäköistä, että niiden mukana tulisi akvaarioon mitään.ja hinkkaamaan lämpöisessä vedessä, voit pestä fairyllakin. Ei tarvitse kiviä keitellä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656272Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932836Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431515Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491035
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958- 10926
- 66922
- 21913