Osa 1/2 https://www.youtube.com/watch?v=7FBX0-w9v6s&pp
Osa 2/2 https://www.youtube.com/watch?v=lfkPR6iqgbs&pp
Koraani on islamin pyhä kirja. Se on koottu profeetta Muhammadin Jumalalta saamista ilmestyksistä, joita hän sai vuodesta 610 alkaen. Koraaniksi nuo ilmestykset koottiin noin 40 vuotta myöhemmin. Koraanin lukijana on Pekka Savolainen. Luennassa käytetään professori Jaakko Hämeen-Anttilan vuonna 2013 valmistunutta suomennosta.
Koraani koostuu 114 luvusta eli suurasta. Koraani esittää eettisiä sääntöjä ja ohjeita niin yksityisen ihmisen elämään kuin yhteiskunnalliseen elämään. Koraanin merkitys on islamilaisissa yhteiskunnissa ja kulttuureissa keskeinen. Paitsi kirja, myös sen kieli on pyhä. Siksi Koraanin käännökset arabiasta eivät voi koskaan virallisesti olla käännöksiä vaan vain tulkintoja.
Koraani luettuna
27
241
Vastaukset
- Anonyymi
Höpöhöpö mitään Jumalalta saanut vaan samanlainen hönäytys kuin pyramidi huijaus viestit, jota levitetään paniikilla helvetistä ja elää sukupolvelta toiseen yhdistäen muslimit uskonto tribalistiseen heimoon jossa kaikki muut ovat vihollisia
- Anonyymi
"Koraani esittää eettisiä sääntöjä ja ohjeita niin yksityisen ihmisen elämään kuin yhteiskunnalliseen elämään."
Koraani opettaa myös tappamista, raiskaamista ja muuta väkivaltaa. - Anonyymi
Koraanin huuto on valtausjärestelmä tuhoisuuksin
- Anonyymi
Kanaanilaisnaisen usko
21Lähdettyään sieltä Jeesus meni Tyroksen ja Sidonin seudulle.
22Siellä muuan kanaanilainen nainen, sen seudun asukas, tuli ja huusi: »Herra, Daavidin Poika, armahda minua! Paha henki vaivaa kauheasti tytärtäni.» 23Mutta hän ei vastannut naiselle mitään.
Opetuslapset tulivat Jeesuksen luo ja pyysivät: »Tee hänelle jotakin. Hän kulkee perässämme ja huutaa.» 24Mutta Jeesus vastasi: »Ei minua ole lähetetty muita kuin Israelin kansan kadonneita lampaita varten.» 25Silti nainen tuli lähemmäs, heittäytyi maahan Jeesuksen eteen ja sanoi: »Herra, auta minua!» 26Mutta Jeesus sanoi hänelle: »Ei ole oikein ottaa lapsilta leipä ja heittää se koiranpenikoille.» 27»Ei olekaan, Herra», vastasi nainen, »mutta saavathan koiratkin syödä isäntänsä pöydältä putoilevia palasia.» 28Silloin Jeesus sanoi hänelle: »Suuri on sinun uskosi, nainen! Tapahtukoon niin kuin tahdot.» Siitä hetkestä tytär oli terve.
ELÄMÄN KOULU ON, KOVALLA TYÖLLÄ SAAVUTETTU ELÄMÄN HUOJENNUS- Anonyymi
Kristallivirta - Korsuorkesteri (live)
https://www.youtube.com/watch?v=eCk31Qb07fs&pp=ygUOa3Jpc3RhbGxpdmlydGE=
Raamatun lukuja jokaiselle päivälle
Nämä lyhyet raamatuntekstit luetaan Taizén kirkossa päivärukouksessa.
2025
Pe, 21 Maaliskuu
Apostoli Paavali sanoo: Muista, että Jeesus Kristus on herätetty kuolleista. Hänen vuokseen olen kärsinyt. Vieläpä siihen asti, että olen kahleissa kuin rikollinen.
2. Tim. 2:8-13
Mielen mukaisuus on käsittämätöntä, MITÄ MIELI ON - Anonyymi
Ensimmäiset ja viimeiset
Jeesus toteaa ennen vertausta ja sen päätteeksi: ”Ensimmäiset tulevat viimeisiksi ja viimeiset ensimmäisiksi.” Nykyisessä maailmassa eriarvoisuus näkyy kaikkialla. Yhteiskunnan rakenteet perustuvat valta-asemaan ja vallan käytöllä on myös oikeudelliset perusteet.
Jumalan valtakunnassa maalliset arvot menettävät merkityksensä, sillä kaikilla uskovilla on sama Isä, Vapahtaja ja Pyhä Henki. Kaikki ovat Jumalan edessä samanarvoisia. Myös Jumalan valtakunnan ulkopuolella elävät saavat tuntea Jumalan luomistyön tähden samanarvoisuutta, vaikka heidän elämän valintansa ovat Jumalan tahdon vastaisia.
Jeesuksen vertaus päättyy työmiesten palkanmaksuun, mikä viittaa viimeiseen tuomioon. Palkkaa ei makseta ennen työpäivän päätöstä. Sen vuoksi uskon lahja voi avautua myös ”viimeisellä hetkellä”. (Luuk. 23:40–44.)
- Anonyymi
Korea ja valoisa aamu on aina uusi ELÄMÄN PÄIVÄ
Päivän Sana
22.03.25
Te mielettömät galatalaiset, kuka teidät on lumonnut? Asetettiinhan teidän silmienne eteen aivan avoimesti Jeesus Kristus ristiinnaulittuna! Vastatkaa vain tähän kysymykseen: saitteko te Hengen tekemällä lain vaatimat teot vai kuulemalla ja uskomalla evankeliumin? Gal. 3:1–2
Kun lainlaatijat latelevat pelastuksen ehtoja eikä usko Kristukseen enää riitä, me kavahdamme heidän opetuksiaan. Lakihurskaus hiipii helposti uskomme ytimeen, sen kanssa täytyy siksi elää erityisen tarkkana. Kun alamme luottaa omiin kokemuksiimme, uskomme vahvuuteen tai hyvin sujuneeseen kristityn elämäämme, me olemme jo lain täyttämisen tiellä. Usko syntyy kuitenkin evankeliumin sanoman kuulemisesta. Sanaa kuultaessa sana itse kantaa sydämeen Pyhän Hengen ja uskon. Herran Henki ohjaa kantajansa katselemaan ristiinnaulittua Kristusta, joka on kuollut meidän syntiemme edestä. Ristinsovitusta katsomalla levoton ponnistelu päättyy. Omatunto saa rauhan, ja luottamus laskeutuu elämään.- Anonyymi
Kaikki on LUOJAN LUOMAA
Muuta luulevat on LUOJA NÄILLEKIN KEKSIMÖN KEHITELLYT JA MERKANNUT NÄMÄ
- jollakin joo ja islamin porukat kivellä ja tämän kumarteluilla
- Anonyymi
Salaam!
Suurkiitos. Kuuntelin noin tunnin ja vartin nyt aluksi ja nousi mieleen paljon hämmästyttäviä ajatuksia joita itse lukien ei nouse.
Tämä lisää Jumalan tuntemista valovuoden ja saa uskomaan hänen auktoriteettiinsa. Hän on kaikkialla. Hän on maan ja taivaiden Luoja. Ja Paratiisikin on hänen.
Ennen sanoin että Sunnassa lukee näin...... Mutta nyt joudun toteamaan Jumala ilmoittaa näin......
Kiitos! Kiitos! Kiitos!- Anonyymi
Onkos islamistin elämä muutakuin muitten yli tyhjyyttään käyntiä ...
- Anonyymi
MAHDOTTOMUUDEN FYSIIKKAA
https://www.youtube.com/watch?v=U5Or4WMzuYY&pp=ygUYTUFIRE9UVE9NVVVERU4gRllTSUlLS0FB
Joulu tullut aikaisin tänä vuonna! Eiku se olikin Niko :D - Anonyymi
Viisi tuntia kuunneltu. 9. Suuran alkuun asti.
Kyseessä näyttäisi olevan Iankaikkisesti kanssamme oleva Pyhä Henki.
Toki sen tiedän että jo 2013 Iankaikkinen Isä ilmoitti hävinneensä saatanan joukoille. Mutta silti on vain yksi tie jäljellä. Vaikka nuo joukot jo voittivat niin kamppailu jatkuu monin tavoin.
Koraanin aatemaailma on niin paljon samaa kuin Heenokin kirjan että molemmat lienee samasta lähteestä peräisin. Kun taas Jeesuksen evankeliumi oli aivan päinvastainen.
Jos tahtoo Koraanin tiivistää oikein kunnolla niin se päätyy Pyhän Hengen käskyihin kristillisille seurakunnille.
Ei verta
Ei haureutta
Ei epäjumalille uhrattua lihaa
Mutta aion yrittää kuunnella loppuun asti.
432000 vuotta kestää Kali yoga eli pahojen maailmanvalta. Pyhä Henki on ainoa joka on kanssamme ikuisesti. Muut kaikki karisee ennen maailmanloppua ja kieltävät tuntevansa meitä.- Anonyymi
Kaiken kirjoista arvailut on kaikki PETOSTA ja kirjasta vielä jossa mikään ei ole muutakuin tuhoon yllytystä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaiken kirjoista arvailut on kaikki PETOSTA ja kirjasta vielä jossa mikään ei ole muutakuin tuhoon yllytystä
On totta että Muhammed (saas) on lähettiläs Elian eli Johannes Kastajan tavoin. Niin kuin Johannes antoi sotilaille ohjeita olla vaatimatta ylimääräistä niin kolmas ja neljäs suura antaa ohjeita sotaan menoa varten. Ja kieltää hylkäämästä omaa sotajoukkoaan.
Elia eli Johannes Kastaja oli suurin naisista syntyneistä maan päällä mutta toki taivaassa olevat oli häntä ylempänä. Ja toki myös naisista eräät kuten Neitsyt Maria saattavat olla ylempiä.
Koraani ei ole pelkkää varautumista sotaan vaan evankeliumi, ratkaisu, johdatus, varoitus ja ymmärrys. Se on myös Pyhän Hengen ylistystä ainoana ikuisesti loppuun asti kestävänä Voimana.
Jeesus on kuitenkin se jonka on määrä VOITTAA KAIKKI VIHOLLISET. Niinpä Profeetta Isan on määrä tuhota tai heikentää Antikristusta. Edes Pyhä Henki joka on uskollinen ei ole määränä voittaa kaikkia vihollisia vaan se tehtävä on uskottu Kristukselle itselleen. Ne jotka kaipaa VOITTAMISTA valitsee Kristuksen, mutta ne jotka kaipaa USKOLLISUUTTA valitsee Pyhän Hengen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On totta että Muhammed (saas) on lähettiläs Elian eli Johannes Kastajan tavoin. Niin kuin Johannes antoi sotilaille ohjeita olla vaatimatta ylimääräistä niin kolmas ja neljäs suura antaa ohjeita sotaan menoa varten. Ja kieltää hylkäämästä omaa sotajoukkoaan.
Elia eli Johannes Kastaja oli suurin naisista syntyneistä maan päällä mutta toki taivaassa olevat oli häntä ylempänä. Ja toki myös naisista eräät kuten Neitsyt Maria saattavat olla ylempiä.
Koraani ei ole pelkkää varautumista sotaan vaan evankeliumi, ratkaisu, johdatus, varoitus ja ymmärrys. Se on myös Pyhän Hengen ylistystä ainoana ikuisesti loppuun asti kestävänä Voimana.
Jeesus on kuitenkin se jonka on määrä VOITTAA KAIKKI VIHOLLISET. Niinpä Profeetta Isan on määrä tuhota tai heikentää Antikristusta. Edes Pyhä Henki joka on uskollinen ei ole määränä voittaa kaikkia vihollisia vaan se tehtävä on uskottu Kristukselle itselleen. Ne jotka kaipaa VOITTAMISTA valitsee Kristuksen, mutta ne jotka kaipaa USKOLLISUUTTA valitsee Pyhän Hengen.On vain yksi elämän ylläpitäjä ilman jaotteluita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On vain yksi elämän ylläpitäjä ilman jaotteluita.
Elämä on tajuttava miljardeissa vuosissa eikä päivissä kuukausissa
Elämä on ilman alkua loppua se heijastumana on tuotu esille raamatun kuvaelmissa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elämä on tajuttava miljardeissa vuosissa eikä päivissä kuukausissa
Elämä on ilman alkua loppua se heijastumana on tuotu esille raamatun kuvaelmissamaallista sitoutumista pitää olla ja kuinka siitä hengellisyys sitten hujautta keskeltä lävise jättäen kaiken maalisuuden niille sioilleen
- Anonyymi
Päivän Sana
23.03.25
Minä annan vesien virrata janoavalle, purojen kuivaan maahan. Minä vuodatan henkeni lapsiisi ja siunaukseni vesoillesi, ja he versovat kuin kaislikko, kuin pajut purojen varsilla. Jes. 44:3–4
Vesien virta on armon virta. Armo avaa uskonelämän suljetut lukot ja vapauttaa sidotut ja käskyjen rasittamat lapsen riemuun. Jumalan Hengen virta kirkastaa Kristuksen kasvot, julistaa väsyneelle vapauden koittamista. Henki avaa silmät Kristuksen salaisuuksille, joista suurin on syntisen armahdus. Anteeksianto saa purot virtaamaan kuolleeksi kuvitellussa maassa, ja se luo elämänilon ja vapauden. Jeesus käski kastaa kaikki kansat hänen opetuslapsikseen. Kasteessa Henki vuodatetaan lapsiimme, siunaus meidän vesoillemme. Kaste ei ota uskosta mitään pois, päinvastoin: se kantaa uskon ihmisen sydämeen ja lahjoittaa pelastuksen lahjana vastaanotettavaksi. Virratkoot siis vedet, syntyköön paljon uusia Jumalan lapsia, kirkastukoon armo kaikille. Tule Pyhä Henki, kirkasta meille Kristus!
Kyllääh KIVILÄJÄ ON VAIN KIVILÄJÄ ja turhan kumarrusta
Luoja on jakanut elämän tahdon mutta joiltakin tämä on luisunut omanlaiseen PAHHUUTEEN- Anonyymi
NÄKYMÄTÖN VALO
https://www.youtube.com/watch?v=R87khF4bR6k
On siis tajuttava miten harvassa tyhjyydessa voipi elämä elää ja olla
KAIKKI ON SANALLA RAKENNETUA ELÄMÄN MONINAISUUTTA
SIIS ON USKOTTAVA VAIKKEI USKOA OLISIKKAAN - Anonyymi
Sen pienen hetken muistan vain läpi elämän
Anne Mattila - Pienen hetken
https://www.youtube.com/watch?v=s1WkHAMZsfg&pp=ygUcQW5uZSBNYXR0aWxhIC0gUGllbmVuIGhldGtlbg==
Näistä sen AINAISUUDEN MUODOSTUMINEN ON LUOTU IKUISUUTTAAN
- Anonyymi
ON VAIN YKSI ISLAM ON SANONTA
KETJU ON YHTÄ KESTÄVÄ KUIN SEN HEIKOIN LENKKI
ELIKKÄ ISLAMIN KETJUSSA ON MONENLAISIA LENKKEJÄ JOILLA TÄMÄ PYRKII KAIKEN NORMAALIN TUHOAMAAN TAPAISEKSEEN
SIIS KAIKEN NORMAALIN HÄVITTÄMÄÄN VALTAANSA - Anonyymi
Kahdeksan tuntia kuunneltu. Koraani on Selvitys, Johdatus ja Totuuden esitys, jonka mukaan on Yksi ainoa Jumala. Tämä on paras tie.
Selvää on että se Ehdollistaa ja panee Samaistumaan sekä Alistumaan. On selvää että sellaisessa kirjassa ei kaikki ole kirjaimellisesti totta, vaan Totuuden Henki vaikuttaa ja taivuttaa pitämään Koraania parhaana tienä.
Ihmisten taipumus tehdä itselleen jumalia jotka auttavat heitä hylätään ja asetetaan tilalle voimakas yksi Jumala joka sotavoiman avulla hallitsee koko maailmaa. Mutta josta ei ihmisille ole paljoa hyötyä.
Kirjaa lukemalla ihminen saa tietoa epäjumalten tuomittavuudesta, pahuuden olemuksesta, salaliitoista ja salaisuuksista. Jumalan Poikien keinot käyvät myös selviksi.
Koko maailma on pahan vallassa niin kuin Apostoli Johannes asian ilmaisee. Ihmisen on luotettava yksin itseensä, vaikka onkin hyvin voimaton.
Selvitys asioihin ja Totuuden Esitys jonka Koraani tarjoaa on otettava vastaan varoituksena, ratkaisuna ja Pyhien päätöksenä. Sen antama ymmärrys valaisee myös raamatun teemoja.
200 Jumalan Poikaa jotka asetettiin 200 eri kansan jumaliksi ovat monin esityksin tuoneet julki tahtonsa ja suunnitelmansa. Yksi sellainen on helvetin Iankaikkinen rangaistus.
Koraaniin tutustumisen ensihuuman hälvetessä joutuu miettimään miksi Koraani sunnan mukaan joskus otetaan pois. Sisältääkö se vanhentuvaa aineistoa tai valheita.
Pyhän Hengen valaiseva lahja ymmärryksen antamiseksi ja varoitukseksi on hyvä lukea nyt kun se vielä on mahdollista. Apostoli Paavali tosin mitätöi Viisauden ja Ymmärryksen arvon ja arvosti vain tosi kärsimystä. Vain Kärsimys omaa arvoa.
Taivaassa , maan päällä ja maan alla ei ole ketään muuta ARVOLLISTA kuin yksin Karitsa joka on kuin teurastettu.- Anonyymi
Herra yksin antaa mielen ihmiselle luomuksena ja näin HERRA OTTAA JA ANTAA ELÄMÄÄ
AJASTA ON AINUT TIE ELÄMÄÄN LUJA USKO JA LUOTTAMUS - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Herra yksin antaa mielen ihmiselle luomuksena ja näin HERRA OTTAA JA ANTAA ELÄMÄÄ
AJASTA ON AINUT TIE ELÄMÄÄN LUJA USKO JA LUOTTAMUSIhmisen pahuus on aina itseen kohdistuvaa, elikkä kaikki maailma kääntää ne itse koettaviksi
- AnonyymiUUSI
olemn lukenut koraanin ja se on uhkailu kirja , jos et tee niin tai näin niin siitä seuraa sitä ja tätä 🤔 sitten on ihmisiä joita tullaan käskyttämään niin pistävät kappaliksi välittämättä seurauksista
- AnonyymiUUSI
Kuka on luotettava ja uskollinen loppuun asti on yksi teema. Jeesus lähettää taivaasta Isän luota PYHÄÄ HENKEÄ, joka on kanssamme ikuisesti. Sen sijaan kaikki muu johon luotamme karisee pois niin ja jopa kieltää koskaan olleensa kanssamme. Menkää pois tyköäni sillä minä en tunne teitä! Tulee Herra itsekin sanomaan.
Jumala on ainoa uskollinen loppuun asti ja palvonnan arvoinen. Ne jotka tunnustaa tämän ja välttää palvomasta epäjumalia saavat Jumalan suosion.
Koska ihmisissä on luonnon kolmea laatua sekaisin :
Hyvyys
Intohimoisuus
Tietämättömyys
Niin on vaikea tehdä vain yksi kirja, joka puhuttelee kaikkia kolmea. Lisäksi on herkkäuskoisia, älykkäitä, egoistejä, tunteikkoja ja jopa mieleltään sairaita eli epävakaita. Miten itse kukin suhtautuu Koraanin teemoihin ja sanomaan on Koraanin tekijän ollut pakko ottaa huomioon.
Muhammedille (saas) syntyi paljon jälkikasvua eli sheikkejä ehkä juuri siksi että Jumala asettaisi juuri heihin yhteiskuntaa vakauttavan selväjärkisyyden ja taidollisuuden johtaa. Jumala tiesi ennalta sen että Koraaniin eri ihmistyypit tulisivat suhtautumaan eri tavoin. Ja tarvittiin tyyppi joka olisi ylivoimainen Koraanin tulkki. - AnonyymiUUSI
Raamatun lukuja jokaiselle päivälle
Nämä lyhyet raamatuntekstit luetaan Taizén kirkossa päivärukouksessa.
2025
La, 29 Maaliskuu
Vaikka joutuisittekin kärsimään oikeamielisyydestänne, olette silti onnellisia. Älkää pelästykö, vaan pitäkää Herra Kristus sydämessänne pyhänä ja julistakaa toivonne perustaa.
1. Piet. 3:13-17
ON TAJUTTAVA MAALISEN MAJAMME HETKELLISYYS
USKO ON KILPEMME
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu1153659Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...
...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä5613126- 961911
Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on501386Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä821384Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."
Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa211383- 1021176
- 441123
Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan
Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal1241111- 901109