Rakkaani,
sinun silmissäsi asuu sairaus,
sanoissasi epätasapaino,
teoissasi hiljainen huuto.
Rakkaani,
minä en osaa parantaa sinua,
tai osaan mutta en jaksa.
Rakkaani,
elämä on polku ei valtatie.
Rakkaani,
minä haluan muistaa,
samalla tiedän etten tule muistamaan.
Rakkaani,
tule mennään pois,
tänne ei palata enää koskaan.
Rakkaani seisoo sateessa yksin
5
446
Vastaukset 5
- Jabajaba
Vittu tuo oli kyllä hirveetä paskaa!
Rakkaallani seisoo sateessa joojoo...
Niin minullakin juu...
Kiitos ja hei hei.
Terv. Kili- rajallinen_
Mukavaa, että runo kosketti sinua noin syvästi.
- I am I
Mutta mielestäni hyvä runo; ehkä juuri tunnelmansa vuoksi. Herätti ajatuksiakin: ei ketään voi kukaan parantaa; miksi pitäisi, miksi palata. Se on jo paljon, kun voi toista sanoa rakkaaksi; se on riittävän paljon-luulisin.
- rajallinen_
Runossa on kaikki helppoa - runo on satumaa jossa voi rakastaa ja olla rakastamatta kuten itse haluaa :-)
Runomaa on itsekäs maailma - rajakontrolli on tiukka mutta oikeudenmukainen :-) - I am I
rajallinen_ kirjoitti:
Runossa on kaikki helppoa - runo on satumaa jossa voi rakastaa ja olla rakastamatta kuten itse haluaa :-)
Runomaa on itsekäs maailma - rajakontrolli on tiukka mutta oikeudenmukainen :-)Ja ihmisen elämässä rajakontrolli toimii pään sisällä - yrittäen tuhota runouden elämästä; elämän hetkien helppouden. Elämässä oma pää ei aina ole läheskään oikeudenmukainen, mutta onneksi se ei saa valtaa kuin hetkittäin. Ihminen on luotu tuntemaan, ei olemaan kone; ei suojautumaan kaikelta.
Nyt on aurinkoinen sunnuntai oikeasti:-) ja mieli vaeltaa runoilemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561244- 16845
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131635Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9570Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45528Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8520Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �120494- 4492
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24483Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 36435
- 16431
- 70428
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 34414