Nainen pulassa - valaisimen asennus

Blondilla on 1) katossa maadoitettu valaisinpistorasia. 2) maadoittamaton metallinen kattovalaisin (L ja N johdot), 3) johdollinen maadoitettu valaisinpistotulppa. Voinko asentaa jättämällä keltavihreän maadoitus johdon käyttämättä? Vai pitääkö ostaa maadoittamaton valaisinpistotulppa? Kutsua sähkäri? Muuta? Kiitos avusta ❤️
13448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Aloitetaanpa siitä että onko se valaisin varmasti suojaeristetty eli luokkaa 2 ?
-tälläisestä pitäisi löytyä merkintänä kaksi sisäkkäistä neliötä.

Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Neliöt löytyi pakkauksesta. Kyseessä siis tämä valaisin: https://www.veke.fi/product/candellux-oss-riippuvalaisin-vihrea

    Ihan mielenkiinnosta, tuliko tuo maadoitettu valaisinpistotulppa valaisimen mukana vai erikseen hommattu? Veken sivuilla näytti olevan yleistä ohjeistusta myös sähkökytkentöihin, mutta juuri tuohon kysymääsi asiaan ei tainnut olla suoraa vastausta.

    Mutta siis Tukesin sivuilta:

    "Suojamaadoitetun valaisinpistotulpan asentaminen

    Suojamaadoitetun valaisinpistotulpan saa asentaa suojamaadoitetun valaisimen kolmejohtimiseen liitäntäjohtoon sekä tunnuksella varustetun suojaeristetyn valaisimen 2-johtimiseen liitäntäjohtoon, jolloin valaisinpistotulpan suojamaadoitusliitin jätetään kytkemättä."

    Äänestä

Mitä näin vaikeaa seuraavaksi ?

Äänestä
  • Ensin on hoideltava nainen pulasta, siten voi katsoa sitä valaisinta.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ensin on hoideltava nainen pulasta, siten voi katsoa sitä valaisinta.

    Tarvitaan mamu taksi kuski

    Äänestä

Semmoista olekaan.

Äänestä

Ei tarvii. Voit laittaa.

Aisantuntija

Äänestä

tähän vuodenaikaan valaisimilla ei ole mitään kiirettä toisin kuin palstan aktivoinneilla...

Äänestä

Voinko siis itse asentaa tämän suojaeristetyn valaisimen sokeripalaan maadoitetun valaisinpistotulpan jättämällä maadoitusliittimen kytkemättä? t. Nainen pulassa

Äänestä
  • Kyllä voit

    Äänestä

  • Joo, suojaeristetty ei tarvitse maadoitusta. Idea on ihan sama kuin pistorasioissakin. Litteässä pistokkeessa ei ole maadoitusta.

    Äänestä

Oleellisin lienee se valaisin, ei pistorasia. Eli mikäli valaisimesta ei löydy maajohtoa, se ei sitä tarvitse.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Blondilla on 1) katossa maadoitettu valaisinpistorasia. 2) maadoittamaton metallinen kattovalaisin (L ja N johdot), 3) johdollinen maadoitettu valaisinpistotulppa. Voinko asentaa jättämällä keltavihreän maadoitus johdon käyttämättä? Vai pitääkö ostaa maadoittamaton valaisinpistotulppa? Kutsua sähkäri? Muuta? Kiitos avusta ❤️

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu