Varokaa varkaita

Anonyymi-ap

Poliisi varoittaa Kaakon-
kulmalla oville koputtele-
vasta mieskaksikosta:
"Tuntemattomille ovea ei
pidä avata"

Kaakkois-Suomen poliisi tutkii parhaillaan ainakin kahta Virolahdella ja Miehikkälässä sattunutta tapausta, jossa mieskaksikko on mennyt koputtelemaan yksityiskotien oville sillä varjolla, että miesten auto on hajonnut ja he tarvitsevat autoonsa vettä.Toisessa näistä tapauksista miesten matkaan katosi ikäihmiseltä lompakko, jossa oli muutama sata euroa rahaa ja kaikki henkilökohtaiset kortit, kuten pankkikortti.Tämä tapahtuma sattui tämän viikon tiistaina kello 19 jälkeen.– Vanhuksen oveen oli koputettu ja pyydetty vettä, koska auto oli hajonnut. Vanhus oli poistunut keittiöön ottamaan vettä miesten mukana olleeseen astiaan. Sillä välin asunnosta oli kadonnut asukkaan lompakko, rikosylikonstaapeli Jarmo Rahkola kertaa tapahtumien kulkua. Kymen Sanomat tänään..

5

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varas ei kotoani löytäisi lompakkoani niin nopeasti, että ehtisi sen varastaa siinä ajassa kun ottaisin vettä kraanasta.

    • Anonyymi

      Laittaisin kyllä oven takaisin kiinni lukkoon, ja ne varttuisi rappusilla sitä vettä. ja minun koira pitäisi huolen, että eivät astuisi kynnyksen yli.

      • Anonyymi

        Mitäs petoa sinä pidät lemmikkinä? Eikös tuo ole vähän vaarallista?


    • Anonyymi

      Ihmiset luulee, että koira pelastaa kaiken 😂

      • Anonyymi

        No ei varmasti pelasta. Mutta jos talon pihassa makaa esimerkiksi kaukasianpaimenkoira niin aika harvakseen käyvät vettä pyytämässä sieltä tuntemattomat ohikulkijat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe