Tuuli pääs tiputtamaan kypärän mönkijän päältä soralle noin 100cm korkeudelta. Voiko olla että kypärästä lähti pintajännitys tai että onko jopa entinen? Kiitos etukäteen.
Kypärän kesto
5
174
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se on vielä ihan hyvä. Pintajännitys häviää vasta 128 cm pudotuksesta.
- Anonyymi
Kuulin että 129cm.
- Anonyymi
Mutta ihan vakavasti, jos se olisi entinen kun tippuu metristä niin ei se kyllä suojaisi mitään tositilanteessa. Nää kaikki että kun tippuu lattialle jostain pöydältä ja pintajännitys häviää on näitä Esson juttuja.
- Anonyymi
Jatkan vielä että siellä ulkokuoren sisällä on se oikea vaimennus ja ulkokuoren tehtävä on pitää ne kasassa. Ei siinä mitään pintajännitystä ole. Sisällä on yleensä EPS vaimennus joka on tehty kahdesta tai kolmesta eri tiheyden EPS-palasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatkan vielä että siellä ulkokuoren sisällä on se oikea vaimennus ja ulkokuoren tehtävä on pitää ne kasassa. Ei siinä mitään pintajännitystä ole. Sisällä on yleensä EPS vaimennus joka on tehty kahdesta tai kolmesta eri tiheyden EPS-palasta.
Eli jos et halki sitä saanut niin päähän vain. Ja jos se halkeaisi metristä tiputuksen jälkeen niin välttäisin koko merkkiä. Kyllä sen pitää kestää kunnon paiskomisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012160Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981960Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041806Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441771Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 321381
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii271159Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤691111- 511067