Tuuli pääs tiputtamaan kypärän mönkijän päältä soralle noin 100cm korkeudelta. Voiko olla että kypärästä lähti pintajännitys tai että onko jopa entinen? Kiitos etukäteen.
Kypärän kesto
Anonyymi-ap
5267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se on vielä ihan hyvä. Pintajännitys häviää vasta 128 cm pudotuksesta.
Kuulin että 129cm.
Mutta ihan vakavasti, jos se olisi entinen kun tippuu metristä niin ei se kyllä suojaisi mitään tositilanteessa. Nää kaikki että kun tippuu lattialle jostain pöydältä ja pintajännitys häviää on näitä Esson juttuja.
Jatkan vielä että siellä ulkokuoren sisällä on se oikea vaimennus ja ulkokuoren tehtävä on pitää ne kasassa. Ei siinä mitään pintajännitystä ole. Sisällä on yleensä EPS vaimennus joka on tehty kahdesta tai kolmesta eri tiheyden EPS-palasta.
Eli jos et halki sitä saanut niin päähän vain. Ja jos se halkeaisi metristä tiputuksen jälkeen niin välttäisin koko merkkiä. Kyllä sen pitää kestää kunnon paiskomisen.