Onko kellään hyviä ohjeita/rakentelukokemuksia hyästä Digi-antennista joka tulisi sisätiloihin?
Digi TV-antennin rakentelu sisälle.
10
149
Vastaukset
- Anonyymi
Ei toimi kovin kaukana lähetinasemasta.
- Anonyymi
https://tinyurl.com/yyvfb77c
Mistä valita....- Anonyymi
Hmm.. kiitos linkistä.
Osaatko sanoa mikä noista olisi paras ja toimiva antenni? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hmm.. kiitos linkistä.
Osaatko sanoa mikä noista olisi paras ja toimiva antenni?Taitas olla joku yagi paras, koska ei sitä muuten käytettäisi. Tai sitten logperiodinen antenni. Sisälle en antennia kylläkään asentaisi, koska se ottaa häiriötä esim. ihmisistä, jotka kulkee samassa huoneessa antennin kanssa.
Kannattaa katsoa, mitä kanavanippuja haluaa vastaanottaa ja miltä lähettimeltä niin saa yagin mitoitettua. Kannattaa kokeilla myös laskea sen suoritusarvot jollakin NEC-ohjelmistolla(Numerical Electromagnetic Calc). Vahvistuskäyrässä näkyy ns. sweet-spot, johon vastaanottotaajuus kannattaa saada. Jos antennia käytetään lähettämiseen VSWR-arvon saa tällä kohdalla alas ja lähetystehoa siten enemmän.
- Anonyymi
Mitä tarkoittaa digi-antenni -kuinka se eroaa analogisesta?
- Anonyymi
Käytetty taajuusalue
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käytetty taajuusalue
Eli ei mitään eroa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli ei mitään eroa
Nykylaitteet on tosiaan analogisella rf-osalla toteutettuja. Periaatteessa digitaalinen signaalinhallinta mahdollistaisi erityyppisen ratkaisun, mikä vaatisi lautasantennia toimiakseen eli nykyinen tiettyä taajuutta toistava modulaation pätkä korvattaisiin yhdellä jaksonajalla, jolloin nopeuden voisi moninkertaistaa. Heikentäisi toki signaalia ja pakottaisi virheenkorjausta käyttöön rajusti, mutta lyhyillä matkoilla voisi päästä terabitti-nopeuksiin.
- Anonyymi
Taajuusalue ratkaisee minkälainen antennin pitää olla.
Sisätiloissa voi syntyä ns. seisova aalto ja sen takia antennin paikka voi vaikuttaa signaaliin hyvinkin paljon. Pahimmillaan antennin pitää olla keskellä huonetta.
Seinien metallirakenteet vaimentavat signaalia, samoin peltikate ja joskus ikkunalasin pinnoitekin.
Näistä syistä antennit pyritään asentamaan ylös ja ulos ja jotkut laittavat antennijohdon lenkille ennen kuin se menee seinän läpi.- Anonyymi
Korjaan hieman: Kyllä tv-signaalin tyyppikin vaikuttaa. Digi-tv-vastaanotin osaa hyödyntää radiosignaalin monitie-etenemistä ja siksi antennin ei tarvitse olla niin suuntaava kuin analogiakaudella.
Toki lähetystehot tippuivat paljon, kun lähetystekniikka muuttui analogisesta digitaaliseksi eli katsojan näkökulmasta tavallaan menetettiin digitekniikan tuomaa hyötyä.
Analogiakaudellahan monitie-eteneminen aiheutti haamukuvia, jos viive oli riittävän iso ja kaapelin heijastukset epäterävyyttä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu671970Riikka Purra: Olemme epäonnistuneet
PS-ehdokkaan taustalta paljastuu rikollisjärjestön jäsenyys ja raiskaustuomio Perussuomalaiset poisti Marko Kääriäise1011443Seksuaalinen häirintä takseissa järkyttää - Katsoitko ohjeet tuleville taksikuskeille tv:stä?
Seksuaaliset teot takseissa Suomessa olivat harvinaisia ennen taksialan vapauttamista vuonna 2018. Sen jälkeen Helsingin771207Se oli siinä Ähtärin sairaala
Aamulla uutisissa yhdellä äänellä hävisi Ähtäri,taas kepu petti https://areena.yle.fi/podcastit/1-73786019421175Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on461121- 581077
- 651073
Keskolle uusi K-ruokakauppa Taivalkosken keskustaan
"Keskon tavoitteena on uuden kauppapaikan rakentaminen Taivalkosken keskustaan. Taivalkosken kunnan ja Keskon väliset ne56950Suomalaisten enemmistö: YLE on puolueeton ja luotettava
EVA:n teettämän tutkimuksen mukaan 49%, siis käytännössä puolet kansasta, pitää YLEä puolueettomana ja 75% luotettavana.161933Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä68908