Marttojen makaronilaatikko, huippuresepti

Anonyymi-ap

Marttojejn makaronilaatikko tehdään siten, että jätetään vanhasta perusohjeesta pois jauheliha, kananmunat, maito ja juustoraaste sekä suola. Aineksina käytetään makaronia ja vettä. Suola korvataan lipstikalla.

Marttojen makaronilaatikkoa voi tehdä reilun annoksen ja lämmittää mikrossa useampana päivänä. Nam! Hyvää ruokahalua.

13

285

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitus olisi keskustella painonhallinnasta eikä herkuttelusta.

      • Anonyymi

        Niinpä, sen takia herkullisen makaronilaatikon maku pilataan lopuksi lipstikalla.


    • Anonyymi

      Sain tästä todella hyvät naurut! En syö makaronia ollenkaan.

      • Anonyymi

        Hyvä että nauratti. Niksi-Pirkassa tuo resepti voitti vuonna 1990 pääpalkinnon 300 markkaa.

        Kannattaisi sinunkin ryhtyä syömään makaronia.


    • Itse olen luopunut lihasta makaronilaatikossa jo vuosia sitten eikä maitoakaan yleensä mene. Ensi viikonloppuna kokeilussa makaronilaatikko kasviliemellä, lupiinijauholla ja juustolla.

    • Anonyymi

      Juusto tehdään maidosta, jota revitään lehmäparkojen utareista. Lehmiä ei saisi kasvattaa ollenkaan Suomessa. Lehmä ei kuulu Suomen luontoon.

      Tehtaisssa tehdään hyvää kauramaitoa; nimi on kyllä väärä koska siinä ei ole kauraa kuin hitunen eikä se ole maitoa. Kauramaito on hieno ultraprosessoitu tuote: tuotekehittelyn voitto. Laboratorioissa kehitellään tekolihaa kaveista , ehkä sitä valmistuu pian myyntiin.

      Lihan voi korvata kiinalaisilla soijasuikaleilla. Lupiini tosiaan sopii laatikkoon, mutta se ei ole tienvarsilupiini joka on myrkyllinen, vaan ruokalupiini luontaistuotekaupasta.

      Meillä tehdään joka viikko Marttojen makaronilaatikkoa!

      • Lupiini on vanha viljelykasvi ja ennen myrkyt liotettiin pois. En tiedä toimiiko kalifornian lupiinin kanssa.

        Lupiinit ostin suoraan tilalta ja tilaan enemmänkin koska toimii ihan hyvin smoothiessa. Yritän myös tehdä lupiinikastiketta soijakastikkeen reseptillä.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        Lupiini on vanha viljelykasvi ja ennen myrkyt liotettiin pois. En tiedä toimiiko kalifornian lupiinin kanssa.

        Lupiinit ostin suoraan tilalta ja tilaan enemmänkin koska toimii ihan hyvin smoothiessa. Yritän myös tehdä lupiinikastiketta soijakastikkeen reseptillä.

        Lupiini saattaa aiheuttaa ruoka-aineallergiaa https://www.duodecimlehti.fi/duo98885


    • Anonyymi

      Jos haluaa välttää lihaa, voi proteiinina käyttää lohta tai tonnikalaa sekä tietenkin mainittua kananmunaa.

      Marttojen makaronilaatikko runsaammalla nestemäärällä on nimeltään makaronivelli.

    • Anonyymi

      Kananmunat ovat kanojen rääkkäystä, viedään alkiot, kun ahneesti syödään noita sikiöitä. Kanojen pitäisi kulkea vapaana lämpimissä maissa ja hoitaa sekä kasvattaa omat poikasensa.

      Tonnikalan kalastus on epäeettistä ja tuhoaa luontoa. Tonnikalat ovat vaarassa hävitä maailman meriltä liikapyynnin takia. Kalaan myös sattuu, kun se pyydetään: eläinrääkkäystä. Kalastajien työolot ovat myös huonot, melkein orjina ovat maahanmuuttajataustaiset kalstajaressukat. Tonnikalan purkitus metallipurkkeihin ja kuskaaminen laivoilla Suomeen lisää hiilijalanjälkeä.

      Kyllä Marttojen makaronilaatikon kuuluu olla ilman lihaa tai sikiöitä ( = kananmunia)!

      • Anonyymi

        Olipa tuossa lapsellinen kommentti. Ei jatkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olipa tuossa lapsellinen kommentti. Ei jatkoon.

        Maidonhan voi makaronilaatikossa mainiosti korvata piian pissillä.


      • Anonyymi

        Makaroni on tehty viljasta. Kun viljan jyvät jauhetaan, se on kuin kidutusta jyvälle. On jyvälläkin tunteet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      295
      1801
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1579
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1291
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1141
    5. 143
      1118
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1061
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      973
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      932
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      153
      890
    Aihe