Uudet ydinvoimahankkeet vaatisivat hajautettuja rahoitus- ja riskienhallintamekanismeja

Anonyymi-ap

Fortum lateli ehdot: Ei uutta ydinvoimalaa, ellei...
Fortumin mukaan uutta ydinvoimaa joudutaan joka tapauksessa odottamaan pitkään.

Toimitusjohtaja Markus Rauramo sanoo, että jatkaa ydinvoiman kehittämistä pitkän aikavälin vaihtoehtona.

Fortum katsoo, että uuden ydinvoimalan rakentaminen Suomeen ei ole tämän hetken näkymillä taloudellisesti järkevää.

Yhtiön mukaan nykyisillä sähkömarkkinanäkymillä uudet ydinvoimahankkeet vaatisivat toteutuakseen ”rahoitus- ja riskienjakomekanismeja”.

Tähän lopputulokseen Fortum tuli vuonna 2022 käynnistyneessä selvityksessään.

Jos tarvittavia mekanismeja syntyisikin, uusi ydinvoimala voisi tuottaa sähköä vasta aikaisintaan 2030-luvun loppupuolella.

Fortumin selvityksessä tarkasteltiin uuden ydinvoiman kaupallisia, teknologisia ja yhteiskunnallisia edellytyksiä Suomessa ja Ruotsissa.

Ruotsissa on tekeillä niin sanottu hintaputki, jossa valtio sitoutuisi maksamaan sähkön hinnan ylittäessä tai alittaessa asetut ala- ja ylärajat.

Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok) kertoi tammikuussa, että myös Suomessa harkitaan vastaavaa järjestelmää.

Petteri Orpon (kok) hallitus on linjannut, että Suomeen tarvitaan lisää ydinvoimaa. Hallitus on myös sitoutunut hyväksymään kaikki kriteerit täyttävät periaatelupahakemukset ja edistämään rahoitusratkaisuja ydinvoimahankkeille.

Vaikka tämän hetken tilanne ei Fortumille kelpaa, yhtiö pitää uuden ydinvoiman pitkän aikavälin vaihtoehtona.

– Me Fortumissa uskomme, että on järkevintä pitää kaikki vähähiiliset tuotantoteknologiat työkalupakissa myös tulevaisuudessa. Siksi jatkamme ydinvoiman kehittämistä pitkän aikavälin vaihtoehtona, Fortumin toimitusjohtaja Markus Rauramo sanoo tiedotteessa.

( Tiedote 24.3.2025:
https://www.fortum.fi/media/2025/03/fortum-sai-paatokseen-selvityksensa-uuden-ydinvoiman-edellytyksista-jatkaa-ydinvoiman-kehittamista-tulevaisuuden-vaihtoehtona )

https://www.iltalehti.fi/talous/a/5ab8aa63-ab2f-4e03-a814-1f3abd68a0b6

10

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Forumin kannattaisi keskittyä sähkön jakeluun. Se on helpompaa ja kannattavampaa ja varmaa.

    • Anonyymi

      Sähkön tuotantotuki valuisi globaaleille datakeskusfirmoille.

    • Anonyymi

      Sähkyä tarvitaan aina. Mietippä sitä Fortum!

    • Anonyymi

      Ydinmiilut herättävät skismejä. Se on harmillista, minkä tarkoitus on viivästyttää !

      • Anonyymi

        Vaalikoneesta katoin ehdokkaijen mielipiteitä tuohon sähköntuotantoo, oli muuten muutamia ehdokkaita ainakin häryllä ja vasemmistolla jotka vastusti sekä tuulivoimaa että ydinvoimaa. Sitähän oltasiin aivan kalliin tuontisäkön varassa, ei mitään järkeä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaalikoneesta katoin ehdokkaijen mielipiteitä tuohon sähköntuotantoo, oli muuten muutamia ehdokkaita ainakin häryllä ja vasemmistolla jotka vastusti sekä tuulivoimaa että ydinvoimaa. Sitähän oltasiin aivan kalliin tuontisäkön varassa, ei mitään järkeä!

        Millähän nuo ehdokkaat meinaa sähköntuottaa, kysyn vaan?


      • Anonyymi

        Sillä oli joku nimikin mutta eikun unneusin😓


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sillä oli joku nimikin mutta eikun unneusin😓

        No joka on kontissa. Löytyy se Ekokylä nimellä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millähän nuo ehdokkaat meinaa sähköntuottaa, kysyn vaan?

        Volter on nimi.


    • Anonyymi

      Liian halpaa! Sähön tulisia kaksinkertaistua sanoo rauramo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe