Muutamassa kiveniskeymässä näkyy jo pieni ruosterengas ympärillä, eli pelkkä maalin töpöttely ei nyt auta. Ajattelin, että jos pyöräyttäisi kevyesti sopivan kokoista poranterää niin että ruostekin lähtee ja sitten töpöttelisi ruostemaalia minkä voi periaatteessa laittaa vaikka suoraan ruosteen päälle.Sitten sen päälle se oikea maali ja lopuksi vielä lakka.
Olisiko tämä liian helppo tapa, kun yleensä näköjään hiotaan lakat ja maalit pois laajemmalta alueelta niin että siinä on sitten jännä vaalea läiskä? Eli suoraan sanottuna ammattilaisten tekemät työt ei vakuuta ja ovat kuulema vain väliaikaisia ratkaisuja. No varmaan onkin, jos käytetään vain sitä pehmeää maalia ja vaha päälle. Sitten saakin vahata ahkerasti, että ei maalit lähde pesussa.
Kiveniskemien tee se itse korjaus
9
204
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä sen ensimmäisen kerroksen voisi tehdä noin, mutta pakko sitä on sitten hioa leveämmäksi ettei jää saumoja kosteudelle mennä peltiin asti. Jonkin aikaa voi olla tiivis, mutta maali kuivuu ja kutistuu.
- Anonyymi
Vai käytetään paikkaukseen pehmeää maalia joka lähtee pesussa pois, melkoinen vitsi.
- Anonyymi
Et vaan tiedä, mutta viisastella pitää sellaista se on. Kaikki ei laita sitä lakkaa pintaa ja silloin siinä on vain se pehmeä maali vahan alla. Vie katsos vähän liikaa aikaa, kun pitää odotella maalikerrosten kuivumista ja sitten pitäisi vielä lakatakin ei ammattilaisilla ole aikaa odotella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et vaan tiedä, mutta viisastella pitää sellaista se on. Kaikki ei laita sitä lakkaa pintaa ja silloin siinä on vain se pehmeä maali vahan alla. Vie katsos vähän liikaa aikaa, kun pitää odotella maalikerrosten kuivumista ja sitten pitäisi vielä lakatakin ei ammattilaisilla ole aikaa odotella.
Ei se värimaali mihinkään irtoa vaikka jättää lakan pois, tai sitten olet vetäissyt värin lian päälle. Sen kyllä näkee heti onko lakka jätetty pois, ja nuo paikat kuivuvat muutamassa minuutissa.
- Anonyymi
Teeppä se poranterällä ja olet voittaja.
- Anonyymi
Ei vaan pienellä hiomaterällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaan pienellä hiomaterällä.
Dremelillä nimenomaan. Jos ei ole niin tarkkaa niin parempi se on kuin että antaa ruostua niin kuin moni näyttää tekevän. Aina parempi mitä aikaisemmin tekee jotakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaan pienellä hiomaterällä.
Poranterällä tuossa avauksessa ajateltiin tehdä.
- Anonyymi
Ammatilaisillakin on monenlaisia tapoja fiksailla jotkut sekoittavat maalin ja lakan ja länttäävät kerralla valmista, jolloin lopputulos ei ole alkuperäistä vastaava vaan sellainen "väliaikainen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733931- 1013515
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah793343Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241618
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421110Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026