Kiveniskemien tee se itse korjaus

Anonyymi-ap

Muutamassa kiveniskeymässä näkyy jo pieni ruosterengas ympärillä, eli pelkkä maalin töpöttely ei nyt auta. Ajattelin, että jos pyöräyttäisi kevyesti sopivan kokoista poranterää niin että ruostekin lähtee ja sitten töpöttelisi ruostemaalia minkä voi periaatteessa laittaa vaikka suoraan ruosteen päälle.Sitten sen päälle se oikea maali ja lopuksi vielä lakka.
Olisiko tämä liian helppo tapa, kun yleensä näköjään hiotaan lakat ja maalit pois laajemmalta alueelta niin että siinä on sitten jännä vaalea läiskä? Eli suoraan sanottuna ammattilaisten tekemät työt ei vakuuta ja ovat kuulema vain väliaikaisia ratkaisuja. No varmaan onkin, jos käytetään vain sitä pehmeää maalia ja vaha päälle. Sitten saakin vahata ahkerasti, että ei maalit lähde pesussa.

9

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä sen ensimmäisen kerroksen voisi tehdä noin, mutta pakko sitä on sitten hioa leveämmäksi ettei jää saumoja kosteudelle mennä peltiin asti. Jonkin aikaa voi olla tiivis, mutta maali kuivuu ja kutistuu.

    • Anonyymi

      Vai käytetään paikkaukseen pehmeää maalia joka lähtee pesussa pois, melkoinen vitsi.

      • Anonyymi

        Et vaan tiedä, mutta viisastella pitää sellaista se on. Kaikki ei laita sitä lakkaa pintaa ja silloin siinä on vain se pehmeä maali vahan alla. Vie katsos vähän liikaa aikaa, kun pitää odotella maalikerrosten kuivumista ja sitten pitäisi vielä lakatakin ei ammattilaisilla ole aikaa odotella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et vaan tiedä, mutta viisastella pitää sellaista se on. Kaikki ei laita sitä lakkaa pintaa ja silloin siinä on vain se pehmeä maali vahan alla. Vie katsos vähän liikaa aikaa, kun pitää odotella maalikerrosten kuivumista ja sitten pitäisi vielä lakatakin ei ammattilaisilla ole aikaa odotella.

        Ei se värimaali mihinkään irtoa vaikka jättää lakan pois, tai sitten olet vetäissyt värin lian päälle. Sen kyllä näkee heti onko lakka jätetty pois, ja nuo paikat kuivuvat muutamassa minuutissa.


    • Anonyymi

      Teeppä se poranterällä ja olet voittaja.

      • Anonyymi

        Ei vaan pienellä hiomaterällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei vaan pienellä hiomaterällä.

        Dremelillä nimenomaan. Jos ei ole niin tarkkaa niin parempi se on kuin että antaa ruostua niin kuin moni näyttää tekevän. Aina parempi mitä aikaisemmin tekee jotakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei vaan pienellä hiomaterällä.

        Poranterällä tuossa avauksessa ajateltiin tehdä.


    • Anonyymi

      Ammatilaisillakin on monenlaisia tapoja fiksailla jotkut sekoittavat maalin ja lakan ja länttäävät kerralla valmista, jolloin lopputulos ei ole alkuperäistä vastaava vaan sellainen "väliaikainen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      148
      2845
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      488
      2508
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      98
      1280
    4. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      31
      1176
    5. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      16
      1113
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      999
    7. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      912
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      896
    9. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      850
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      38
      849
    Aihe