kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman
Anonyymi-ap
2025-03-24 16:37:34
sanna-marin-kiisti-kielitaidottomien-hoitajien-aiheuttavan-ongelmia-
Anonyymi-ap
2025-03-24 16:36:51
https://www.suomenuutiset.fi/vielako-muistat-sanna-marin-kiisti-kielitaidottomien-hoitajien-aiheuttavan-ongelmia-nyt-hoitajaliitto-super-pelkaa-vieraskielisten-hoitajien-vaarantavan-jo-potilasturvallisuutta/
Politiikka
24.03.2025 |16:12
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.
vielako-muistat-sanna-marin-kiisti-kielitaidottomien-hoitajien-aiheuttavan-ongelmia
8
147
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt ei onneksi enää tarvi tuoda ulkomailta hoitajia, YLE-uutiset kertoi, että terveysalalle on jo ylitarjontaa. Kotimaan hoitoalalle hakeville ei kaikille ole töitä enää.
- Anonyymi
Sitä ne soteleikkaukset tekee.
- Anonyymi
Hoitoa ei saa enää millään kielellä kok/pers rosvokoplan alhaisten tekojen vuoksi.On se onnetonta porukkaa.Kaksi vuotta olleet vallassa eivätkä osaa muuta kuin syyttää Sanna Marinia.Sanna Marinin hallitus jätti historian parhaan työllisyyden ja tasapainoisen talouden mutta tämä EK:n nukkehallitus sai kaiken tuhottua kahdessa vuodessa.
- Anonyymi
Kaiken mädätyksen keskellä on lohdullista ajatella että sitten kun sanna Marin on siinä iäss että tarvii hoitoa, Sanna saa "hoitoa" ihailemiltaan kielitaidottomilta ja kouluttamattomilta kehitysmaalaisilta. Hannu Karpon kohtalo on odotettavissa.
- Anonyymi
Eiköhän tuo koske lähinnä köyhiä, rikkailla palvelut pelaa kun on varaa käydä yksityisellä.
- Anonyymi
Läpimätien persujen tuskin kannattaa huudella mädättämisestä mitään.
- Anonyymi
Hih
- Anonyymi
julkinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447256
- 324028
- 563549
- 463062
- 172786
- 372258
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482236- 432228
- 162226
- 462191