tuuliäänestys

Anonyymi-ap

Nyt on tulossa Pudasjärvelle ns. tuulivoimavaalit.
Olen asiassa neutraali,eli puolesta ja vastaan,mutta;
Nyt haluaisin kuulla sen euromäärän minkä tolpanvaaran puisto on tuonut kaupungille niitä kiinteistöverotuloja.
Se pitäis olla tiedossa jo tuolla toiminta-ajalla.
Siitä löytyis tieto ihmisille mitä nuo suunnitteilla olevat puistot tuottaisivat.
Jos tuotto olis hyvä ,äänestäisin sitä joka puistoja kannattaa.
Mutta se tulos pitäis löytyä,eikä vaan todeta että niitä euroja tulee.

Lisäksi ihmettelen sitä,että tuota Tolpanvaaraa kaupataan kannattamattomana ja 10 km päähän suunniteltu uusi puisto olisi kannattava?
Tuskimpa kukaan rakentaa jos luvut eivät näytä hyvältä.
Tämä mietityttää minua ja varmaan jotakuta muutakin.
Muut asiathan eivät tunnu ehdokkaita kiinnostavan,paitsi ne normaalit:
syrjäkylät pitää olla asuttuna ,vanhuksien pitää saada asua kotona mahdollisimman pitkään,palvelut pitää säilyttää,tiestöä hoidetaan tasapuolisesti läpi pitäjän,syrjäkylän koulut säilytetään, ym...ym.

Näinhän se taisi olla viimmevaaleissakin ,mikäli en väärin muista.
Mutta...kuinkas onkaan mennyt??
Ainakin keskustan viimmekauden valtuutetuilla pitäis katsoa peiliin ja ehkä kahdesti.
Te kun ette voi suvereenin enemmistön vuoksi valtuuston jäsenistä,kääntää tai vääntää päätöksiä kenenkään muun syyksi kuin omaksi.
Näinhän se vain on yksipuoluejärjestelmässä.
Vai onko sittenkin tuo yksi kristillisten tai muiden puolueitten muutamat ehdokkaat kävelleet teidän yli???
Ainakaan sellaisia ehdokkaita minä en äänestä jotka ei pärjää ylivoimaallakaan.

15

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunta Tuulivoimaloita 2023 lopussa Kiinteistövero 2024 tuulivoimaloista

      Pyhäjoki 112 kpl 4 milj euroa
      Kalajoki 121 kpl 3,9 milj euroa
      Närpiö 99 kpl 2,7 milj euroa
      Kristiinankaupunki 83 kpl 2,5 milj euroa
      Kannus 61 kpl 2,2 milj euroa

      Kunnan saama kiinteistöveron suuruus riippuu tuulipuistojen koosta (voimaloiden lukumäärästä, joka vaikuttaa kokonaisinvestoinnin suuruuteen sekä veroprosenttiin), iästä ja investointikustannuksesta sekä kunnan kiinteistöveroprosenteista.

      • Anonyymi

        Niin no missä on Pudasjärven lukemat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin no missä on Pudasjärven lukemat?

        Sähköntuotanto alkoi 2024, joten luvut tulevat näkyviin myöhemmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sähköntuotanto alkoi 2024, joten luvut tulevat näkyviin myöhemmin.

        Taisi alkaa muuten 2023 se tuotanto.
        Ja onkait se jokin arvio kaupungilla noista verotuloista...
        Mikä tekee luvuista niin salaisia,että niitä ei voi julkaista?


      • Anonyymi

        Niin, tuo kaikki me tiedetään,mutta täytyyhän se jokin arvio etes olla,jos niillä rahoilla kaupunki pelastetaan..
        Pyhäjoki on pyhäjoki , pudasjärvi on pudasjärvi.Ei voi verrata ennsinnäkin kiinteistövero prosenttien erilaisuuden vuoksi.
        Eli noilla esimerkeillä ei nyt tieto lisäänny.
        Ja jos rakennat esim. talon vu0nna 2024,niin kyllä siitä kiinteistövero jo pystytään laskemaan/perimään.
        Vai olenko maksanut veron turhaan???
        Nm. Rakentaja v.2024


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taisi alkaa muuten 2023 se tuotanto.
        Ja onkait se jokin arvio kaupungilla noista verotuloista...
        Mikä tekee luvuista niin salaisia,että niitä ei voi julkaista?

        Pudasjärvellä on yksi tuotannossa oleva tuulivoimapuisto, Tolpanvaara. Puistossa on 13 tuulivoimalaa ja se valmistui käyttöön 2024. Siinä faktat! Arvio kiinteistöverosta 400 000 - 500 000 euroa vuodessa ensimmäisinä vuosina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, tuo kaikki me tiedetään,mutta täytyyhän se jokin arvio etes olla,jos niillä rahoilla kaupunki pelastetaan..
        Pyhäjoki on pyhäjoki , pudasjärvi on pudasjärvi.Ei voi verrata ennsinnäkin kiinteistövero prosenttien erilaisuuden vuoksi.
        Eli noilla esimerkeillä ei nyt tieto lisäänny.
        Ja jos rakennat esim. talon vu0nna 2024,niin kyllä siitä kiinteistövero jo pystytään laskemaan/perimään.
        Vai olenko maksanut veron turhaan???
        Nm. Rakentaja v.2024

        Jääliinkö nyt pappa märissä päiväunissa rakentaa?


    • Anonyymi

      Niin lukijoilla kannattaa muistaa miksi olemme tälläisesdä tilanteessa.Syy ei ole coronan,ei Ryssien raukkamainen sodan.Syy on yhden valtapuolueen juntta meiningin.Ajoivat alas Kaupungin kiinteistöhuollon,tekniset toiminnot,sivukoulut,maatalous avustukset yms.Junttasivat miljoonia ala-asteen purkuun,Rimminkankaan unelmatehtaaseen,Suviseuroihin,Syötteen yrittäjien tukemiseen, yms.Myivät kaupungin kiinteistöt ja metsät pilkkahinnalla. Yms.Tätä täällä kutsutaan halon ja heinäteko järjeksi.Sitten tämä juntta porukka pokkana nyt vaaleissa mainosta,hyvää rakentavaa paikkakunnan työtä jatkamaan.???!! Ei helvetti,olemmeko tavallinen kansa oikeesti me näin tyhmiä että näitä äänestäsimme? Nyt ei tikkataulujen keskustaan heitellä tikkoja,ne heitetään seinille ja eri numeroihin.!!!

      • Anonyymi

        Tikalla pitää ehdottomasti heittää keskustaan jos haluaa saada Pudasjärven konkurssiin.
        Onhan tämä aivan mahdoton yhtälö jos nämä heinän- ja halontekojärjellä varustetut henkilöt saavat jatkomahdollisuuden. Näistäkin tämä heinäntekojärjellä varustettu on ajamassa tuulivoimaa Pudasjärvelle kuin " merihädässä.
        Oma ahneushan siinä on kyseessä.


      • Anonyymi

        Vaan rottapa pakeni uppoavasta laivasta, luulisi hävettävän vaikka kaupassa käynti.


    • Anonyymi

      Mikä puolue Pudiksella on tuulivoimaloita vastaan? Äänestän sitä.

    • Anonyymi

      näillä höpisijöillä täällä ei ole mitään vaikutusta vaalien lopputulokseen.

      • Anonyymi

        Taitaa kuitenkin ottaa päähän kun on sinua viisaampia ajatuksissaan ja kirjoituksissaan.


    • Anonyymi

      Saskelin heinähatut,koiranperse ja Syötteen ämpärihiekat,siinä sitä suurta yrittäjien tukea.

    • Anonyymi

      Tihi.... lupaa ihan kaiken ja kaikille.
      Taitaa olla moniosaaja ja oikea työmyyrä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1002
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      827
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      87
      791
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      689
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe