Shark 17 pulpettivene

fergu67

Osaisiko kukaan kertoa otsikon mukaisesta veneestä esim. missä valmistettu. Olen yrittänyt netistä etsiä tietoja,mutta shark-merkkisiä veneitä on löytynyt vain Silveriltä. Kyseessä on kuitenkin 5m*1,95m lasikuituvene. Vene on -86 mallinen(rekisteriotteen mukaan).Kaikki tiedot tervetulleita, myös mahdolliset käyttökokemukset.

10

3954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • japo

      mulla oli kyseinen vene 80 luvun lopulla ja 70 yamaha mut en määkään muista kuka sen on tehnyt 70 kone aivan liian iso pohja liian loiva sen saa jopa sivuluisuun mikä on vaarallista lisäksi leikkaa aallokossa mielellään muuta pohjan takia hyppää komeasti

    • Mulla on koneena 75 yamaha ja kulkee kyllä kivasti. En ole vielä isommassa aallokossa ajellut, joten en osaa kommetoida sen käyttäytymistä sen enenpää. Muuten tuntuu vakaalta(tämä on tosin ensimmäinen "kunnon" moottoriveneeni) ja verraten tuttavieni veneisiin niin ihan OK. Olen haeskellut myös 40-50hp moottoria, kun tosiaan nykyinen on turhan suuri. Vielä tuosta sivuluisusta, miten se onnistuu?? Liian suuri nopeus->jyrkkä käännös??

      • japo

        se sivuluisu tulee siitä kun veneenpohja ei pidä eli kun kääntää niin vene kääntyy mutta vene kulkee edelleen potkurin työntö suuntaan mutta eihän kurveissa tartte ajaa täysillä pohja on sen muotoinen ei takaa aika tasainen eli se hyppää mielellään ja pito on huono mutta mä pärjäsin sen kanssa monta vuotta oiskohan 50hv siihen passeli? se taitaa olla tyypillinen 80 luvun tuote. yritin katsoa vanhoista papereista valmistajaa mutta ei löytyny


      • MJS

        Mulla olis trimmillinen -92 Mercury 40hp tarpeettomana. Kiinnostaako? Hinta ehkä jotain tonnin pintaan. Voisin ehkä vaihtaakin siihen sun isompaan koneeseen.


      • MJS kirjoitti:

        Mulla olis trimmillinen -92 Mercury 40hp tarpeettomana. Kiinnostaako? Hinta ehkä jotain tonnin pintaan. Voisin ehkä vaihtaakin siihen sun isompaan koneeseen.

        Mikä malli, 2 vai 3 pyttynen? Ja tosiaan missäpäin kone asustaa? Vaihto olis hyvinkin mahdollinen toimenpide. Mailaa tarkemmin [email protected].


      • MJS
        fergu67 kirjoitti:

        Mikä malli, 2 vai 3 pyttynen? Ja tosiaan missäpäin kone asustaa? Vaihto olis hyvinkin mahdollinen toimenpide. Mailaa tarkemmin [email protected].

        Lähetin sulle sähköpostia.


    • Shark

      Valmistaja Styyrpuuri Oy Jorvas.Vene lehti testasi isot pulpettiveneet joskus 80-luvulla.Shark 19 sai kehuja

    • Jakke_L

      Moikka, osaako kukaan kertoa mitä tullainen shark 17 painaa?

    • R K -S

      Osaan kertoa. Shark 17 oli sama vene kuinScantic 500. Aika kantava pohja ja voimakkaat listat. Valmistja Styyrpuuri Oy Jorvas. Ihna käypä peli omana aikanaan.

    • Anonyymi

      Lohjalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      38
      4175
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4002
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2991
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2696
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2443
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2075
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1965
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe