Kudettaminen

kalafani89

Minulla on 60 litrainen akvaario jossa on miekkapyrstönaaras, taistelukala, kardinaalitetroja ja partamonni. sekä n. 20kpl miekkapyrstön poikasia.
Olen suunnitelut että en jätä noista miekkiksistä yhtään itelle vaan ostan taistelukalalle tyttöystävän ja alan viljelemään niitä. Kuinka helposti ne saa kutemaan? Monta kumppania se tarvitsee? Minulla on vain yksi akvaario joten jos sattuu ettei uros hyväksy naaraita, voinko ostaa naaraille kultakalamaljan ja laittaa naaraat sinne ja sitten aina akvaarioon kun ne ovat kutuajassa? Vai ostanko jonkun 40 litrasen akvaarion??
Mitä mieltä olette??

2

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emmu7

      ei ole hyvä idea.
      Akvaariossa on liika kaloja ja minne sioittaisit mahd. poikaset?
      ja Taistoja on suht vaikeaa saada kutemaan ja edes rakentamaan pesää.

      • bettaristic

        Taistot on erittäin helppo saada lisääntymään kunhan olot ovat oikeat. Oikeiden olosuhteiden järjestäminenkin on erittäin helppoa.

        No, itse aiheeseen. 60-litrainen soveltuu mainiosti taistojen kudettamiseen, mutta vain kudettamiseen. Kudun jälkeen naaras poistetaan välittömästi kutuakvaariosta (tai koiras tappaa sen) ja koiras sitten 3 päivän jälkeen kudusta (tai se syö poikaset). Jos aiot pitää molempia sukupuolia samassa akvaariossa on sen oltava vähintään 100-litrainen. Lisäksi miekkapyrstö vaatisi erilaista vettä ja vähimmillään 140-litraisen. Kardinaalit ja partis menisivät kyllä samassa vedessä 100-litraisessa taistojen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      81
      2886
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2376
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1666
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe