Kudettaminen

kalafani89

Minulla on 60 litrainen akvaario jossa on miekkapyrstönaaras, taistelukala, kardinaalitetroja ja partamonni. sekä n. 20kpl miekkapyrstön poikasia.
Olen suunnitelut että en jätä noista miekkiksistä yhtään itelle vaan ostan taistelukalalle tyttöystävän ja alan viljelemään niitä. Kuinka helposti ne saa kutemaan? Monta kumppania se tarvitsee? Minulla on vain yksi akvaario joten jos sattuu ettei uros hyväksy naaraita, voinko ostaa naaraille kultakalamaljan ja laittaa naaraat sinne ja sitten aina akvaarioon kun ne ovat kutuajassa? Vai ostanko jonkun 40 litrasen akvaarion??
Mitä mieltä olette??

2

336

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emmu7

      ei ole hyvä idea.
      Akvaariossa on liika kaloja ja minne sioittaisit mahd. poikaset?
      ja Taistoja on suht vaikeaa saada kutemaan ja edes rakentamaan pesää.

      • bettaristic

        Taistot on erittäin helppo saada lisääntymään kunhan olot ovat oikeat. Oikeiden olosuhteiden järjestäminenkin on erittäin helppoa.

        No, itse aiheeseen. 60-litrainen soveltuu mainiosti taistojen kudettamiseen, mutta vain kudettamiseen. Kudun jälkeen naaras poistetaan välittömästi kutuakvaariosta (tai koiras tappaa sen) ja koiras sitten 3 päivän jälkeen kudusta (tai se syö poikaset). Jos aiot pitää molempia sukupuolia samassa akvaariossa on sen oltava vähintään 100-litrainen. Lisäksi miekkapyrstö vaatisi erilaista vettä ja vähimmillään 140-litraisen. Kardinaalit ja partis menisivät kyllä samassa vedessä 100-litraisessa taistojen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      42
      2138
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      702
      1438
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1142
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      130
      1039
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      932
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      70
      848
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      16
      704
    8. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      684
    9. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      113
      640
    10. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      77
      582
    Aihe