Minulla on 60 litrainen akvaario jossa on miekkapyrstönaaras, taistelukala, kardinaalitetroja ja partamonni. sekä n. 20kpl miekkapyrstön poikasia.
Olen suunnitelut että en jätä noista miekkiksistä yhtään itelle vaan ostan taistelukalalle tyttöystävän ja alan viljelemään niitä. Kuinka helposti ne saa kutemaan? Monta kumppania se tarvitsee? Minulla on vain yksi akvaario joten jos sattuu ettei uros hyväksy naaraita, voinko ostaa naaraille kultakalamaljan ja laittaa naaraat sinne ja sitten aina akvaarioon kun ne ovat kutuajassa? Vai ostanko jonkun 40 litrasen akvaarion??
Mitä mieltä olette??
Kudettaminen
2
336
Vastaukset 2
- emmu7
ei ole hyvä idea.
Akvaariossa on liika kaloja ja minne sioittaisit mahd. poikaset?
ja Taistoja on suht vaikeaa saada kutemaan ja edes rakentamaan pesää.- bettaristic
Taistot on erittäin helppo saada lisääntymään kunhan olot ovat oikeat. Oikeiden olosuhteiden järjestäminenkin on erittäin helppoa.
No, itse aiheeseen. 60-litrainen soveltuu mainiosti taistojen kudettamiseen, mutta vain kudettamiseen. Kudun jälkeen naaras poistetaan välittömästi kutuakvaariosta (tai koiras tappaa sen) ja koiras sitten 3 päivän jälkeen kudusta (tai se syö poikaset). Jos aiot pitää molempia sukupuolia samassa akvaariossa on sen oltava vähintään 100-litrainen. Lisäksi miekkapyrstö vaatisi erilaista vettä ja vähimmillään 140-litraisen. Kardinaalit ja partis menisivät kyllä samassa vedessä 100-litraisessa taistojen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67778
- 113742
- 37696
- 130657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40599- 67589
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 26465
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 66405
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58387Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64384- 29374
- 35373
- 23367
- 32361