33 nopeusmittari

siis -92 alfa 33 ja nopeusmittari ei pelaa, missä anturi sijaitsee ja mitä kustantaa? onko helppo vaihtaa itse? miten testata onko vika anturissa vai mittarin päässä?
4507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luin juuri tuosta viasta os. www.alfabbs.fi - joka tosin tänään on juntturassa. Muistaakseni yleinen noin 200 tkm kohdalla 33-mallissa. Ainakin 75-mallissa tuon vian testaaminen näytti hommalta, johon ei maallikkona viitsi ryhtyä ihan ensimmäiseksi. Eli teen kojetauluun lapun, jossa on eri nopeudet per vaihde / kierrosluku...

Äänestä
  • oli 33:n. Myin pois kun kyllästyin juuri tuohon lauseeseen, eli "just tässä mallissa" kaikki perusviat.

    Äänestä

  • Alfa Romeon laatu on juuri sitä mitä siltä odotinkin. Eipä ole merkki muuttunut.

    Äänestä

Vika on 90 % varmuudella mittarissa itsessään. Siellä on joku kosketushäiriö sisällä. Itse ei juuri pysty korjaamaan ,mutta ei se hirveästi maksanut merkkipajallakaan korjauttaa. Olisiko ollut n 200 MK. siis markkoina.. Se on aika tyypillinen vika tuossa mallissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jussi kirjoitti:

siis -92 alfa 33 ja nopeusmittari ei pelaa, missä anturi sijaitsee ja mitä kustantaa? onko helppo vaihtaa itse? miten testata onko vika anturissa vai mittarin päässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu