Pettäminen on ikävä asia ja en toivo sitä kenellekään
Oletko koskaan pettänyt?
Anonyymi-ap
68728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
1849
En tietenkään, kun en ole mikään kyrpä ohjautuva mulkku.
t,
mies
En ole. Harmi kyllä. Tilaisuuksia olisi ollut ja ex olisi sen ansainnut.
Miksi olisi ansainnut?
Oli niin paha minulle.
Ai sulle ei toi ex tuossa antanu mitään vihjettä?
Täytyy myöntää, että kerran on tullut petetty puolison jatkuvien pettämisten jälkeen. Narsku sai nenilleen. En muuten pettäisi ikinä.
Olen, mutten aio enää pettää nykyistäni.
ei seepra raidoistaan pääse ns
Sama täällä🤍
Talk is cheap.
Ihan rehellisesti sanottuna nuoruuden kuuden vuoden suhteen aikana petin kerran, sitten 30-vuotisen avioliiton aikana on tullut kairattua vierasta yhteensä 17 eri naisen kanssa.
Syy: Kun kotoa ei saa pyytämällä eikä kotitöitä tekemällä, hankin muualta.
Rukoilemaan en ala.
Mitäs jos se sun puoliso pettäisi? Miltä tuntuisi?
Oliko teillä avioliittolupauksessa sen "kuolemaan asti" tilalla fraasi "kunhan saan seksiä"?
Ei miltään.
Jos löytäisi itselleen iloa ja tyydytystä jostain muualta kuin kotoa, jossa se ei kelpaa, siitä vain.
En minä hänen kehoaan omista.
Eli se ei ole puoliso vaan kämppis with benefits. Se selittää.
Roommates 😂😂🤭🤗
En ole. Nainen.
Mutta oikeasti, jos miettii, niin eikö se puoliso ole sun paras ystävä, jonka kanssa jaat asiat ja rakastat. Miten semmoista voi pettää? Sinkku naisen ihmettelyä, kun tuo ei jotenkin käy järkeen...
Tai miksi ylipäätään ollaan siinä suhteessa sitten... Sekin ihmetyttää.
En minäkään kykenisi esim kuukausien selibaattiin suhteessa.Eiköhän semmossissa tilanteissa ihmiset eksy harmihan se on tietysti. Yksin on paras pysyä jos sitoutuminen ahdistaa tai ei tule vaan niin oikenlaista että kolahtelee kaikilla osa-alueilla. On rohkeutta lähteä pskasta suhteesta ennenkun tekee mitään muuta toisten kanssa!! /sivuhessulta
No, paras ystävä ja rakastan, joo.
Mutta sitä vastarakkautta tai lausetta "rakastan sinua" en ole kuullut häneltä moneen vuoteen.
Ei suudelmia, ei halaamista, ei kädestä pitämistä ja silmiin katsomista - seksistä puhumattakaan.
Olen ehkä romantikko, mutta jos vaimolle ei moiset asiat enää nappaa, minkä minä sille voin?
Vaikka imuroisin koko Euroopan lattiat, tuskin silti saisin vaimoltani seksiä.
En jaksa alkaa vinkumaan, kinumaan tai varsinkaan nyyhkimään.
Ei se vaimon pillu mikään kultainen temppeli ole, jota saadakseen pitäisi tehdä mitä tahansa.
Jos ei kelpaa, sitten ei kelpaa ja hankin muualta.
Minkä minä sille voin, jos toinen ei halua seksiä?
Minun tehtäväni ei ole saada häntä väkisin haluamaan, mutta minulla ei avioliitosta huolimatta ole myöskään velvollisuutta olla seksittä tässä ainoassa elämässäni.
Minä rakastan vaimoani, hänestä en osaa sanoa, koska en hänen päänsä sisään pääse.
Rukoilemaan, anelemaan ja terapoimaan en ala.
Itsekunnioitus minullakin on - tilanne on sama kuin paskan auton kanssa.
Jos se romu ei toimi, vaihdan toimivaan.
En todellakaan ala nyyhkiä jonkun Skodan penkillä.
Mieluummin nauran Mersun ratissa ja pistän usvaa putkeen.
Naisia kyllä saa ja todella hyvää seksiä.
Rakkautta noissa suhteissa ei ole, mutta en ole rakkautta heistä hakenutkaan.
Jos nyt sattuisi, että jonkun kanssa suhde syvenisi, ottaisin tietenkin eron.
Seksi on vain seksiä jos niin halutaan, tarpeiden tyydyttämistä. Jotkut haluavat fyysistä läheisyyttä, suudelmia ja orgasmeja.
Jos jollekin toiselle riittää työ ja kirjojen lukeminen, se on hänen valintansa.
Valitettavasti alttarilla "tahdon" sanoessa ei ole takuuta seksin riittävyydestä.
Minä en ole vastuussa kenenkään haluamisesta tai haluttomuudesta, ainoastaan omista haluistani.
Anteeksi en pyytele - totta ihmeessä mieluiten harrastaisin seksiä oman puolisoni kanssa, riittäisi vaikka kerran viikossa tai kahdessa.
Mutta mihinkään "odottamiseen" en ala.
Se on loputon tie ja sen päässä odottaa kuolema. Miksi helvetissä tuhlaisin ainoan elämäni kärvistelemällä läheisyyden ja seksin puutteessa?
Jos pitkässä parisuhteessa kasvetaan erilleen, se kumppani on vaan lopussa vaan hyvä kaveri ellei riitoihin ajauduta. Itse kysymykseen, minulla kävi noin ja puhutaan jo vuosista kun ei puhettakaan läheisyydestä. Silti en ikinä pettänyt, enkä ennenkään sitä. Mahdollisuuksia olisi ollut.
Ei kannata kuitenkaan ulkopuolelta kenenkään ikinä arvostella toisten asioita, jos ei tiedä millainen henkinen painajainen vituiksi mennyt parisuhde voi olla. - sivusta
Motäs jos se vaomo ajattelee samoin ja käy vieraissa ihan kuin sinäkin? Miks vtussa ihmiset ei keskustele parisuhteissaan, tämä on kolmas asia mitä en ymmärrä. Ymmärrätkö, miten paljon mahdollisesti satutat sitä sun puolisoa? Eihän kyse ole vain sinusta? Mieti, kun saatkin jonkun taudin tai joku tulee raskaaksi?
En pyytele anteeksi, en anele rakkautta...Jösses, nyt olisi kasvun paikka.
Tuota noin...
Mikset voi vaimollesi sanoa että nyt lauantaina illalla pidetään hauskaa. Käydään ensin syömässä ja sitten tuon sut kotiin nussimaan?
Näin just. Ehkä parempi sana rakastelen, näin naisen vinkkelistä :)
Ai, mulla on toikin sana toiminu, mutta voihan sitä kokeilla toistakin sanaa. Oon meinaan niin fleksiibeli ja kokeilunhaluinen makuuhuoneessa.
Osaat sä kyllä kirjoittaa kiitettävän virheettömästi.
Luuletko, etten ole sanonut?
Kuinka monta monta kertaa olen vihjaillut, pitänyt sylissä ja tehnyt rakkauden tekoja sytyttääkseni hänet.
Ei. Päätä särkee, väsyttää, ei tänään.
Ja lopulta "minä en vain halua seksiä".
Se oli viimeinen niitti.
Edelleenkään en ala konttaamaan toisen edessä ja anelemaan.
Jos ei sovi, niin teen omat ratkaisuni.
En minä voi olla yksin vastuussa hänen haluamisistaan.
Joku raja se nöyristelylläkin on. Itkevää vätystä nyt ei kukaan nainen jalkoväliinsä halua.
Jos vaimo saa tyydytyksensä muualta, hyvä sitten.
Jos saan taudin, hoidatan sen - ja kortsu suojaa aika monelta taudilta.
Sinänsä taudin saaminen ei maailmaa kaada - enhän vaimoni kanssa seksiä harrasta kuitenkaan.
Guben hölötystä. Poistattelee jälleen ihmisten kommenttejakin.
Niin näkyy...
En mutta kerran kävelin punaisia päin.
Eikö ollut edes sitä valkoista varoitusnarua?
Ensin erotaan.. Sit voidaan säheltää
En ole koskaan pettänyt. Moraalini ei salli sellaista.
En todellakaan
Siinä kohtaa kun on tehnyt mieli pettää, olen eronnut.
En voisi kunnioittaa itseäni, jos pettäisin. Ja mitä muuta miehellä on kuin itsekunnioitus? Olisi kauheaa herätä aamuisin itseään inhoten.
Nykyään olen treenannut mieleni niin, että voin olla ilman genitaalien hinkkausta. Pitkiäkin aikoja. Joten edes pihtaava kumppani ei voisi ajaa minua pettämiseen tai eroon. Elämässä on suurempia asioita kuin kehollisten tarpeiden tyydyttäminen. Ja jos on hyvän ihmisen kanssa yhdessä, asiat voi ratkoa.
Suurempi asia = Skodan vaihto toimivaan autoon?
Ei ole autoa enkä ole suhteessa juuri nyt. Puhuin yleisesti.
Kymmenen vuotta sitten viimeksi. Tavallaan on lupa siihen.
Mikä on tavallaan lupa? Eikö kumppani anna, mutta antaa sun olla muiden kanssa?
Ei halua tietää, jos on jotain. Ei ole mustasukkainen. Ei pihtaa.
Pettämistä on monenlaista ja ehkä valitettavasti jollain tasolla ja tavalla olen jotenkin luottamuksen pettänyt. Inhottaa kyllä edes kirjoittaa ja se sanoa tavallaan. Ois pitäny elää aina joka tilanteessa paremmin.
Aina
En tietenkään ole. Voimia!
Voimia tarvitaan kyl🩷🩵
Miten pettäminen edes määritellään?
Itseään voi pettää jäämällä jumiin huonoon suhteeseen.
Itsensä voi pettää jättämällä mahdollisuuden käyttämättä.
Pettäminen voi olla itsekästä, mutta niin myös suhteessa pihtaaminenkin. Jatkuvat torjunnat satuttavat. Kuka haluaisi elää jatkuvassa puutteessa. Joskus ero ei kuitenkaan vaan ole vaihtoehto, jolloin tulee ajatuksia pettämisestä. Asioista on hyvä keskustella, mutta valitettavan harvoin tällaiset asiat muuttuvat, korkeintaan hetkeksi. Tällaisia asioita voi olla vaikea ymmärtää, jos ei ole itse täysin samassa tilanteessa. Helppo moralisoida muita, kun ei tiedä koko totuutta kenenkään suhteesta.
Varmaan tuli petettyä kun anonyyminä ja pimeässä niin ei välttis tunnistanu rakkaan karvaisia sääriä
😂🤗🤭
Hänel on ihanan karvaiset sääret kyllä ❤️🔥
🩶🩶
Ja kiitti kun annoitte yöllä rollata😂eikä kukaan poistanu viestei kuten yleensä.
Tänk juu roommates 🤭🤗
Ja hyvää perjantaita ☀️
Olen pettänyt kostoksi kun mies petti ensin ja oikein nautiskellen siitä että sai satuttaa mua kertoi siitä mulle. Oli itse mustasukkainen ollu turhaan ja kosti sen kuvitellun asian pettämällä mua joten mä kostin sille todellisen pettämisen pettämällä takas sitä.
Sit jätin. Siitäs sai. Tuskin enää pelailee muiden naisten kanssa samaa peliä mustasukkaisena kun multa sai opetuksen ettei kannata
Huhhuh. Olipas teillä myrkyllinen suhde.
Aika upea ihminen olet😍
mitä sitten? ei toista voi omistaa en ymmärrä mikä haloo näistä pettämisistä aina tulee
Ei pettäminen kuulu parisuhteeseen.
Mutta seksi kuuluu.
Jos toinen osapuoli päättää, ettei seksiä ole, onko toisen osapuolen velvollisuus alistua tähän vai jotain muuta?
Kahden ihmisen suhde saattaa muuten olla oikein hyvä, mutta jos seksi ja hellyydenosoitukset ovat no-no, mitäs sitten tehdään, jos ja kun toinen osapuoli sellaista kuitenkin toivoo ja haluaa?
Kuviossa voi olla lapset, yhteinen asunto(velka), yhteiset tuttavat ja niin edelleen.
Kantapäät yhteen ja eri suuntiin vai pitääkö haluavan osapuolen alistua kiltisti haluttoman yksipuolisella päätöksellä?
Puhumalla ei muuten seksiä saa kuin ehkä kerran.
Kun toinen ei halua, ei se halu palopuheita pitämällä palaudu.
Ketään ei voi pakottaa haluamaan - mutta voiko toisen osapuolen pakottaa olemaan ilman?
Seksiä tässä maailmassa kyllä halutessaan saa, ihan niin paljon kuin haluaa.
Miksi uhrata kaikki muu vain siksi, että akka päättää pistää jalat ristiin eikä suostu edes vähäiseen kanssakäymiseen?
Pettäminen on todella vaihtoehto. Siinä saa toteuttaa seksuaalisuuttaan ja tuntea itsensä kokonaiseksi.
Aina kun seksiä sanotaan pettämisen syyksi niin ihmettelen kahta asia
A) miksi ei eroa vaan valitsee hitaan kiertotien eli siirtää ongelmaa aina päivällä.
B) kun panee aina muita kun himotus iskee on kohta 4000 panokumppania ollu. Millä tavoin enää voi kokee että itsekunnioitus on tallella eikä koe itseään maksulliseksi ? Ja miten kokee paremmaksi vaarantaa intiimialueen terveyden näillä satunnaisilla panoilla? Seksitaudit, raskaus, tulehdukset jne lisääntyy vaihtuvista seksikumppaneista
C) miksi pettävä osapuoli saa olla uskoton mutta se toinen osapuoli ei. Hirvee mustasukkaisuuskohtaus heti jos se toinen onkin myös pettäny. Öööö.. millä järjellä mitään varaa suuttua kun itse hinkkaa kaikkia yhtälailla
D) millä tavoin ko. Parisuhdetta voi
Enää edes parisuhteeks kutsua kun siitä puuttuu kaikki elementit jotka sen parisuhteeks tekisi. Enkä nyt puhu seksistä. Puhun luottamuksesta, ystävyydestä, uskollisuudesta ja rakkaudesta.
Tilalla on katkeruus, kauna, itsekkyys, halu kostaa se ettei saa seksiä, vihollisuus asetelma
T: Karoliina
Puhumalla selviää
Joo eikä koskaan enää.
Kaikkeni olen antanut. Enempää en aìo sanoa, tehdä piste.
Voisko saada lisää vastauksia tähän?
En voisi kuvitella pettäväni tärkeintä ihmistä ja ihmissuhdetta. Jos tulee tunne että rakkaus ei enää riitä tai yhteiselo ei ole kummankaan tärkein asia, eroaisin ja antaisin toiselle mahdollisuuden löytää uuden kumppanin joka saisi hyvät tunteet taas elämään.
En petä sillai että menisin toisen kanssa sänkyyn kuin sen kanssa jonka kanssa oon ❤️🤭🤗
Uskottomuus on yleistä suomalaisissa parisuhteissa – miehet ja naiset pettävät eri syistä
Väestöliiton Perhebarometri paljastaa, että joka viides mies ja joka kymmenes nainen on ollut seksuaalisesti uskoton nykyiselle kumppanilleen.
https://yle.fi/a/74-20123359
Todelliset luvut on varmasti suuremmat.
Kaikki kun ei myönnä asiaa.
Kun nainen pettää, hän valitsee tutkimuksen mukaan useimmiten tietynlaisen miehen. Jutussa asiantuntija kertoo, mistä syistä naiset ovat uskottomia ja millaisia piirteitä he etsivät miehistä, joiden kanssa pettävät puolisoaan.
https://www.iltalehti.fi/suhteet/a/2170b7b8-5f41-469f-b9ac-4920698afa05
ihan sama mitä väitätte, mutta useampi pettää mitä kuvittelette.
Itse vastasin tähän kysymykseen rehellisesti. Eli että olen pettänyt.
Nainen