Käyttövesiputkien paukkuminen, paineiskut

Anonyymi-ap

Hei, tarttisin neuvoja mitä tehtävissä vai onko mitään. Rivitalo v.2006 rakennettu. 2022 käyttövesiputkiremontti tehty. Tämän jälkeen ongelmat alkoi, putkien paukkumista, pumppaamisen ääniä, veden lämpötilan vaihteluita. Tässä 4 huoneistoa ja 2 vaihdettiin takaiskuventtiilit 2024 syksyllä. Nyt uusimpana meiän pikku wc pönttö ja kph wc pönttö kun vetänyt niin n30s päästä kuuluu kova pamaus putkissa ja välillä jää paukkuu. Isännöitsijästä ei ole kuulunut mitään, vaikka huoltomies kävi tsekkaa pikku wc;n pamauksen eli kyseessä paineiskut. Lupasi ilmoittaa isännöitsijälle.

13

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isännöitsijä on taloyhtiön toimitusjohtaja. Kuvailemasi tilanne ei ole isännöitsijän vastuulla, vaan taloyhtiön hallituksen.

      • Anonyymi

        Isännöitsijä hoitaa juoksevat asiat eli kun asiasta on ilmoitettu taloyhtiölle niin vastuu on isännöitsijän.


      • Anonyymi

        Hallitus juuri on ulkoistanut tällaiset asiat operatiiviselle johdolle, eli isännöitsijälle, ettei tarvitse itse noita alkaa hoitamaan. Sitä varten sitä isännöitsijän palvelua ostetaan, kun ei ketään talossa kiinnosta sen tehtäviä itse hoitaa talkoilla.


    • Anonyymi

      Katsohan Finlexin sivuilta kuinka asia todellisuudessa on. Vai että isännöitsijä vastuussa, ei pidä paikkaansa.

    • Anonyymi

      Koska tulee seuraava aloitus tästä aiheesta ?

      • Anonyymi

        viittaatko putkien paukkumiseen, isännöitsijän vastuuseen, tähän rivitaloyhtiöön, 2006 valmistuneisiin rivitaloihin yleisesti, veden lämpötilavaihteluihin vai takaiskuventtiileiden asentamisen hyödyttömyyteen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        viittaatko putkien paukkumiseen, isännöitsijän vastuuseen, tähän rivitaloyhtiöön, 2006 valmistuneisiin rivitaloihin yleisesti, veden lämpötilavaihteluihin vai takaiskuventtiileiden asentamisen hyödyttömyyteen?

        Itse meinasin kyllä tuota käyttövesiputki remontin jälkeen ilmenneitä ongelmia.


    • Anonyymi

      Vedenpaine ja väärät venttiilit huonosti tuetuissa putkissa.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Venttiilien vaihto näkyvissä oleviin putkiin?


    • Anonyymi

      Ei, putkien vaihto kokonaisuudessaan.

      • Anonyymi

        Huh🫣 Ei taida meidän taloyhtiö suostua moiseen…vaikka kalliimmaksi se vesivahinko tulee. Kiitos avusta👍🏻


    • Anonyymi

      Kannattaa olla paikalla näyttämässä ne äänet.

      Äänet, putkien kolona, pauke ei ole normaalia.

      Siitä 2022 remontista johtuu eli ei tehty oikein.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta👍🏻


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe