Tiedän, että Amanda-nimi on suosittu,yleistymässä jne. jne. mutta pidän siitä silti kovasti! En vain tiedä, sopisiko sukunimeen, joka on tyyliin Mäkinen!
Yksi vaihtoehto olisi tietenkin laittaa Amandan eteen joku toinen nimi, miltäpä kuulostaisi Milja Amanda tai Milka Amanda? Entäpä Miia Amanda?
Mitkä nimet sitten sopisivat Amandalle toiseksi nimeksi?
Yksi vaihtoehto olisi tietenkin laittaa Amandan eteen joku toinen nimi, miltäpä kuulostaisi Milja Amanda tai Milka Amanda? Entäpä Miia Amanda?
Mitkä nimet sitten sopisivat Amandalle toiseksi nimeksi?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Edelleen pidän mielipiteeni siitä, että vaikka kaikki muut maailman ihmiset nimeävät lapsensa Amandaksi, sinä voit sen myös tehdä, jos nimestä pidät.
En kuitenkaan ole aivan varma kannattaako nimen eteen pistää a:han loppuvaa nimeä. Miljaamanda, Milkaamanda ja Miiaamanda eivät omaan korvaani kuulosta hyviltä vaikka ihania nimiä nuo kaikki ensimmäiset ovatkin. Toisaalta harvemmin ihminen käyttää molempia nimiään esim. esitellessä itsensä.
Itse pistäisin tuon nimen toiseksi, paitsi jos haluaisin ehdottomasti tuosta kutsumanimen. (En ole koskaan ymmärtänyt ihmisiä, jotka antavat lapselleen etunimen jota ei kuitenkaan käytetä ollenkaan.)
nimien yhteenkirjoittamisista tuli mieleen: Mii Amandakin voisi olla aika kiva!? ;)
Entäs Miia-Manda/Miiamanda, Miia-Manta, Miiamanta?
Ei Amanda minusta mitenkään liian yleinen vielä ole.Amanda On oikein nätti nimi,mutta mielummin laittaisin se toiseksi nimeksi:)Paras noista vaihtoehdoistasi on Miia,mutta se on kyllä tosi yleinen nimi.Amandan toiseksi nimeksi sopisi esim.Linnea,Olivia,Maria,Josefiina,Karoliina,Juulia,Jessika tai Jasmiina.Miten olisi vaikka Fiia Amanda tai Amanda Maria..?
Mäkisen tyyppiseen sukunimeen ihan hienosti. On meillä vakiintunut nimi, ei "liian eksoottinen" ollenkaan.
Pohtimasi M-nimet Amandan eteen sopisivat kaikki. Itse ihastun tuohon Miia Amandaan. :)
Amandalle toiseksi sopii monikin. Amanda Ellinoora "Mäkinen" olisi kivan tasapainoinen, esimerkiksi. ;)
Amanda on kiva nimi ja sopii kyllä ihan hyvin suomalaisiinkin sukunimiin.
Amanda Emilia
Amanda Juliaana
Amanda Maria
Amanda Karoliina
Amanda Sofia
Amanda vilhelmiina
Amanda on ihan nätti nimi!
jos sen laittaa toiseksi nimeksi, niin mielestäni
se sopii nimeen kuin nimeen.
jos ensimmäiseksi nimeksi, niin silloin toiseksi
nimeksi pidempi esim: Amanda Josefiina...
Itse olen aina pitänyt Amanda nimesrä