Sote, hyvinvointi ja uudet kunnat

Anonyymi-ap

Kun nykyisten alueiden kunnilla olivat sote-palvelut hoidettavanaan, palvelut jopa toimivat. Lääkäriin pääsi kotikonnuilla ja kaikki muutkin palvelut pelasivat. Kansalaiset olivat tyytyväisiä. Kun uutta sotea alettiin perustaa taloudellisesti, kustannusten pohjiksi otettiin kuntien käyttämät rahamäärät. Tarkoitus oli, että samoilla rahoilla joilla kunnatkin olivat pärjänneet, niin sote-uudistustuskin tulee pärjäämään, lukuunottamatta alkuvaiheen hienoisia ylimääräisiä sopeuttamiskuluja. Uutta soteahan markkinoitiin sillä periaatteella, että kustannusten kasvu taittuu ja uusi hyvinvointialue-sote tulee ajan mittaan olemaan paljon vanhaa mallia halvempi. Kuinkas siinä kävikään?

Totuushan onkin toisenlainen. Soten muutoskulut arvioidaan tulevan maksamaan n. 6,5 miljardia. Se sama summa pitää nyt nipistää soten toimintamenoista, jotta säästötavoitteessa pysytään. Toimintamenoilla on taipumus kasvaa automaattisesti, inflaatiosta ja yleisestä kustannuskehityksestä johtuen. Soten todellisuus on nyt tullut vastaan ja kustannusten kasvun kiriminen alkanut. Budjetit paukkuvat. Melkoista touhua on ollut ja vielä edessään päätösten tekijöillä.

Ratkaisuksi ehdotetaan yhteiskunnassa nyt kaikkeen tekoälyä, algoritmeja ja uusia teknologioita, sotessa muun muassa etäpalveluja, itsediagnostiikkaa ja robotiikkaa. Mutta väestön terveysongelmat ne vain säilyvät sekä hoivan tarve tulee edelleenkin kasvamaan.
https://www.talouselama.fi/uutiset/raportti-tekoalylla-ja-uusilla-teknologioilla-sote-saastoja-jopa-5-5-miljardia-euroa/fb1b4f9b-c7d2-3938-86fd-f61116c6b2ef

Tarvitaan radikaalia uutta ajattelua ja toteutusta! Eli kun uusi sote ei ole pystynytkään lupauksiaan hoitamaan, palautetaanpa hommia takaisin alemmille tasoille. Hyvinvoinnin päätösvaltaa ja toteuttamismahdollisuuksia tulisikin siirtää takaisin peruskunnille. Tulisivatko sitten ne palvelut takaisin hyviksi? Ehdottomasti tämä ei riitä, vaan sairastumista ja muuta pahoinvointia ennaltaehkäisevään toimintaan tulee soterahoista osoittaa yhä suurempi osa.

Tuon esille erään mielenkiintoisen näkökulman hyvinvointiin kuntataloudessa: ”vanhassa kunnassa” sote oli osa kunnan kokonaisbudjettia, sitä voitiin kunnallisen itsehallinnon puitteissa soveltaa lain ja asetusten edellyttämiin palveluihin ja näin sitä toteutettiinkin. Se piti yllä kuntatalouksien hyvinvointia.
Nyt on tilanne toinen! Kuntien roolit ja päätöksenteon painopisteet ovat muuttuneet, mihin osassa kunnista ei vieläkään olla havahduttu!

Sote ja hyvinvointi voidaan kokea vastakkaisina asetelmina. Kuinka ne nähdään ja miten ne hoidetaan käytännössä ovat hyvin kiistanalaisia asioita. Asioista voidaan olla hyvinkin eri mieltä . Mitä puoluetta kukin ehdokas ja äänestäjä sitten edustaakin, kannattaa täällä maalla tarkoin harkita kenelle äänensä antaa!

Tapio Laitinen

26

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä se kepupolitiikka teettää...maaseutu alas!!!

    • Anonyymi

      Hyvinvointi humppaa. Ei auta!

    • Anonyymi

      Haapaveden nuoret on viksuja ymmärtävät miten asiota hoidetaan, ja äänestävät sen mukaan!

      • Anonyymi

        Ja muuttavat muualle......


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiitos Purran leikkausten Kelakin lähtee.

      • Anonyymi

        Milloin Kelan toimisto ollut toiminnassa?


      • Anonyymi

        Niin, eikös ole yksi perkele tämä Purra kun 17 vuotta putkeen ylläpiti Suomi nimisen hyvinvointivaltion palveluja yllä ilman rahoja siihen talouden sakatessa em.17 vuotta putkeen? Minkä jälkeen vielä leikkaa kaikesta ettei Suomi joudu EU:n holhouksen alaisuuteen eikö ole kamalaa pyhäjärven persupakkomielteinen trolli? 😱


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, eikös ole yksi perkele tämä Purra kun 17 vuotta putkeen ylläpiti Suomi nimisen hyvinvointivaltion palveluja yllä ilman rahoja siihen talouden sakatessa em.17 vuotta putkeen? Minkä jälkeen vielä leikkaa kaikesta ettei Suomi joudu EU:n holhouksen alaisuuteen eikö ole kamalaa pyhäjärven persupakkomielteinen trolli? 😱

        ne talouden tasapainotukset olisi pitänyt tehdä jo edellisessä hallituksessa mutta mitä vielä, RAHAA ON! Purran nyt saadessa syyt niskoilleen mm siitä, että makselee huulipunan vekseleitä takaisin leikkauksien muodossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, eikös ole yksi perkele tämä Purra kun 17 vuotta putkeen ylläpiti Suomi nimisen hyvinvointivaltion palveluja yllä ilman rahoja siihen talouden sakatessa em.17 vuotta putkeen? Minkä jälkeen vielä leikkaa kaikesta ettei Suomi joudu EU:n holhouksen alaisuuteen eikö ole kamalaa pyhäjärven persupakkomielteinen trolli? 😱

        ja kannattajat jotka äänesti purran hallitukseen kiristämään mamupolitiikkaa paskoo omaan pesään ja loikkii kepuihin. Sen takia kun Orpon päätti siirtää yöpäivystyksen oulaskankaalta ouluun. Mikä ei ole mitään sen rinnalla että pohde ajoi monen kunnan sotepalvelut alas.


    • Anonyymi

      Pitääpä kysyä ehdokkailta sote-paikoista mielipiteet!

    • Anonyymi

      Haapaveden kohta harmittaa kun se muuttui terveysasemaksi. Ylikin sata yhteydenottoa jopa päivässä kertoo että tarve sille palvelulle on suurta. Puhelin tai tietoyhteys ei korvaa hoitajia /lääkäreitä.

    • Anonyymi

      Hoitajanitoituksen puute tulee esille ylitöinä ja sairausajan henkilöstönvajeen kautta. Tarvitaan paljin santsareita ynnä repputöläisiä jotka siirtyy paikasta toiseen esim pukkaa kuukauden keikkaa. Missäs esim asut bisnesten välillä?

    • Anonyymi

      Kepulaiset pohteen johdossa vei palvelut......

      • Anonyymi

        Niin, kepujen maakuntamallin pakottamina ja mitä tekee sen maakuntamallin luojat oppositiossa? No syyttää Orpoa ja Purraa oman maakuntamallin soteleikkauksita jotka se itse Marinin hallituksessa pakotti maakunnat tekemään. Orpon ja Purran äänestäessä Marinin hallituksen aikana maakuntamallia vastaan. Josta kepulaiset nyt tehtailee välikysymyksiä oppositiossa omaan maakuntamalliaan vastustaen. 🤣🤣


      • Anonyymi

        Jep, ja samat kepulaiset voittaa kohta alue- ja kuntavaalit lupaamalla pelastaa ne sotepalvelut. Joita ovat alas ajaneet jo 2 vuotta maakuntiensa johdossa jatkaen saman parissa heti vaalien jälkeen - KPA.


    • Anonyymi

      Hoitajien palkat parani senjälkeen kun ne saatiin samalle tasolle ja harmonoitiin.

    • Anonyymi

      Esiintyykö enää hoitovajausta? Entä hoitojonojakaan? Enpä
      ole niitä nähnyt.

    • Anonyymi

      Uutta tuoretta verta saatava hyvinvointipäättäjien joukkoon!!!

      • Anonyymi

        Meillä on tarjolla vain räkää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä on tarjolla vain räkää?

        Selvästi et tiedä henkisestä hyvinvoinnista mitään mutta kukin koplaa elämänilonsa tavallaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Selvästi et tiedä henkisestä hyvinvoinnista mitään mutta kukin koplaa elämänilonsa tavallaan.

        Jos räkiminen tarkoittaa henkistä hyvinvointia niin olen miellelläni tietämätön.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos räkiminen tarkoittaa henkistä hyvinvointia niin olen miellelläni tietämätön.

        Kullakin kielenkäyttönsä osoittaa sivistystä, hankittua tai omaksuttua, ostettua tai saatua.


    • Anonyymi

      Onko ehdolla hyvin osaavia ehdokkaita?

    • Anonyymi

      Hyvinvointi, kuin monitahokas,
      alkuun näytti, kovin hohdokas!
      Realismipeikko päättäjät nyt yllätti,
      monen työ, takuupaikka siihen pyllähti!

      Ällös vielä mitään huoli, pelkää,
      kompromissi, päätös kääntää selkää!
      Uudet vaalit eessä, uusi mahdollisuus
      kerta toisen jälkeen koittaa kelvollisuus!

      • Anonyymi

        Hyvin toiveikasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      465
      3998
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1516
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1464
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1306
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1067
    Aihe