Käpylän asemalta Peijaksen ja Leinelän kautta HSL:n bussi 623 vie noin puolessa Thaimaan Simonkylään hintaan 4,40€. Thaimaa on tuota oikoreittiä pitkin vain 19km päässä Käpylästä.
Hesan rautatieasemalta pääsee paikallisjunalla Pasilan kautta Tikkurilaan, josta vaihto bussiin 631. Matka-aika Thaimaan Simonkylään tällä valinnalla noin 40 minuttia. 170 metriä kävelymatka Tikkurilassa, sopii myös liikuntaesteisille, sillä luiskat löytyy asemilta, bussista ja junista. Hinta noin 4 euroa.
Tarkastajia on junissa aika harvoin, joten kannattaa kokeilla myös matkustamista ilman matkalippua. Se on selvää säästöä ja säästöt voi sitten käyttää siellä perillä Thaimaassa vaikka kirjolohen shoppailuun.
Uudet nopeat ja edulliset yhteydet Thaimaaseen
10
173
Vastaukset
- Anonyymi
Laiffila maksa velkasi, nopeasti.
- Anonyymi
hsl kortti kuukaudeksi maksaa 2 alueella 55 euroa.
- Anonyymi
Kela maksaa posson kortin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kela maksaa posson kortin
Kela ei maksa mitään kortteja mihinkään, mutta vaimoni saa kortin vielä halvemmalla koska hän on takuueläkkeelle se on vain pari kymppiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kela ei maksa mitään kortteja mihinkään, mutta vaimoni saa kortin vielä halvemmalla koska hän on takuueläkkeelle se on vain pari kymppiä.
Eihän vaimosi tarvinnut kuin sen menolipun Thaimaaseen, pois sieltä Simonkylästä, ilman kelloa ja sormuksia.
- Anonyymi
Täällä Thaimaassa on luvattu tälle päivälle jopa 11 astetta lämmintä, puolipilvistä, lounaasta tuulee 5 metriä sekunnissa ja yön alin lämpötila noin 4 astetta. Uuden tieliikennelain mukaan ei ole enää talvirengaspakkoa Skodaan, mutta ei se haittaa sillä me kuljetaan tänne Thaimaaseen muutenkin bussilla.
Thaimaan Myyrmannin Sittarin kalju kauppias Aki Luomanen tarjoaa lounaan tänään täällä Thaimaassa hintaan 12,95€. Korean BBQ-broileria+lisuke+kasvikset taikka sitten
Lihapullat kermakastikkeella+lisuke+kasvikset tahi Juustoinen makaronilaatikko+ kasvikset. - Anonyymi
Täällä Thaimaan Thaimaassa oli buffetti jo aamupäivällä katettu ja on vähän lämpöisämpääkin. https://ibb.co/pBVwgVBb Onneksi uima-altaan vesi oli jäähdytettyä.
Silkkipaitainen mies- Anonyymi
Huonosti tarrka ihan vituttavanvino kuva., lue vako kavaus kirja.
By Senssu (kattilassa simonkylässä).
- Anonyymi
Tuolla sijaitsee Senssun Thaimaa. Siinä on se ero oikeaan Thaimaahan, että oikeaan Thaimaahan ei pääse Seutulasta HSL:n bussilla, eikä edes Kampista. Lisäksi oikeassa Suomessa ei ole Seutulan lentokenttää, vaikka Simonkylän avaruusinsinöörimajuri niin väittääkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447256
- 324028
- 563549
- 463062
- 172786
- 372258
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482236- 432228
- 162226
- 462191