Tänään TV :ssa
Lauluja elämästä, kiusaamisesta jne -60 luvulta jolloin olimme nuoria,
"Cornelis Vreeswijkin kuolemasta on kulunut pian 40 vuotta, mutta hän on edelleen yksi ruotsalaisen musiikkimaailman suurimmista ikoneista. Köyhä maahanmuuttajapoika nousi kansansuosikiksi, kun hän 60-luvun puolessavälissä ajanmukaisti ruotsalaista laulelmaperinnettä. Menestyksen rinnalla Vreeswij...."
https://areena.yle.fi/1-65288986
julkaistu
- ma 24.3.2025
poistuu
- 24.3.2028
käynnistyskerrat
-3 083
Ano.o
Risaisten kenkien tie
24
214
Vastaukset
- Anonyymi
En ollut -60 luvulla kuullut mitään huumeista.
Pontikka ja viina, jota sai kortilla , mitä sitäkään minulla ei ole ikinä ollut.
Taisi naapurimaa olla niin paljon edellä midtä, että siellä se oli yleisesti käytössä ja tiedossa.
Hui helverta, onneksi ei ollut meillä.- Anonyymi
Ruotsi toi meille kaikki saastaiset, "edistykselliset" paheensa. Myös pornolehdet.
Muistan pihamme pikkupoikien niitä päät yhdessä naureskelleensa. Pienen tytön mieleeni jäi minullekin esitelty mustavalko-kuva kuva alastomasta naisesta, haarat levällään, kävelykeppi tungettuna "sinne". "Hihhih-hihhih-hiii!", pojat nauroivat kuvalle. - Anonyymi
Kyllä 60 luvulla vaan puhuttiin huumeista. Varoitettiin että jos jokuntarjoo tupakin niin siihen on voitiåu laittaa huumetta
Ja ja myös cannabis huumeesta puhuivat että jotkut kasvattaa niitä kahvihuoneissa . Niin että muista sen niin selvästi vaikka olin hyvin nuori kun pari vuotta vanhemmat nuoret aiitä puhuivat. Sitten en tiedä miten laajasti sitä käytettiin sillä kaikki asiat eivät silloin olleet edes lehdissä puhumattakaan kuka ja ketkä aitä hommasivat . Oli kuulemma huhu puheiden mukaan joku suomalainen asunut monta vuotta ulkomailla ja tuonut cannabiksen kasvattamisen. Mukanaan kun muutti Suomeen takaisin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä 60 luvulla vaan puhuttiin huumeista. Varoitettiin että jos jokuntarjoo tupakin niin siihen on voitiåu laittaa huumetta
Ja ja myös cannabis huumeesta puhuivat että jotkut kasvattaa niitä kahvihuoneissa . Niin että muista sen niin selvästi vaikka olin hyvin nuori kun pari vuotta vanhemmat nuoret aiitä puhuivat. Sitten en tiedä miten laajasti sitä käytettiin sillä kaikki asiat eivät silloin olleet edes lehdissä puhumattakaan kuka ja ketkä aitä hommasivat . Oli kuulemma huhu puheiden mukaan joku suomalainen asunut monta vuotta ulkomailla ja tuonut cannabiksen kasvattamisen. Mukanaan kun muutti Suomeen takaisin.Minä en liikkunut -60 luvulla teini, tai nuoriso joukoissa, en kuullut huumeista, enkä polttanut tupakkaa.
Olin avioliitossas, perheessämme jo 2 lastakin.
Outoa oli huumeet, mutta laulelmat ja tavallaan kansanmusiikki ovat aina iskeneet.
Paul Anka oli yksi soitetuista, mutta kyllä Kuningaskopra ja Annikki Tähden laulamana jossain vaiheessa sai lapset keinumaan musiikin tahdissa.
Georg Malmstén Jätkän lauantai, Marjaan ja muuit.a. , Olavi Virta ja Kauko Käyhkö tanssittivat kotona ja lavoilla,
Musiikki oli silloin musiikkia.
'Huonompaan suuntaan onsanoituksissa musiikissa menty.
Tapani Kansan Delilah.
- Anonyymi
Trubaduurien parhaimmistoa oli.
Somliga går med trasiga skor on hieno laulu, en osaa linkittää.- Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Tässä se Somliga går med trasiga skor
https://www.youtube.com/watch?v=4BrVgyF8SY0Video ei aukea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Video ei aukea.
https://www.youtube.com/watch?v=IWHxsqOl_v0
Somliga går med trasiga skor
Tämä video aukeaa. - Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Sehän kumma.
Kyllä minun koneellani aukeaa.Laitoin linkin joka aukeaa
tuolla yläpuolella on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitoin linkin joka aukeaa
tuolla yläpuolella on.Minulla aukeaa kumpainenkin linkki.
- Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Sehän kumma.
Kyllä minun koneellani aukeaa.Mun tavis pöytäkone sanoi vaan 'not available', mut toi seuraava tuubin video aukeaa.
Tuo Corneliksen laulu on kyllä upea, riimit osuu ja laulussa on sanomaa vaikka millä mitalla, ja myös sävel, melodia on mieleenjäävä. - Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Tässä se Somliga går med trasiga skor
https://www.youtube.com/watch?v=4BrVgyF8SY0Mulla tuo sävelmä ringsignaalina vanhassa Nokiassani :)
Gubbe 76 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun tavis pöytäkone sanoi vaan 'not available', mut toi seuraava tuubin video aukeaa.
Tuo Corneliksen laulu on kyllä upea, riimit osuu ja laulussa on sanomaa vaikka millä mitalla, ja myös sävel, melodia on mieleenjäävä.Mitä kaikkea muistankaan en kaikkea kerro.
Cornelius oli hyvä trubaduuri mutta pidin enemmän Evert Taubesta esim. Onko kauniimpaa rakkaus laulua kuin
"Min älskling"
Vanha hyväntahtoinen äijä Taube oli mutta silti hyvä
- Anonyymi
Suomen 50 luku muutamassa minuutissa
Tuttuja musiikkipätkiä muisttin paauttanmiseen.
"Muistojen kimara," sanoo yksi kuuntelija yuotubessa.
https://www.youtube.com/watch?v=oJLi-E6vTXQ- Anonyymi
Voi noita vanhoja muistoja, kuvat ja musiikki, parasta historiaa sunnutaihin, kuin lauantait toivoyuy entisaikaan, mutta tässä vai n.8 minuuttia ja monta, monta nuistoa .
Et pety sinäkään. - Anonyymi
Tuli monia muistoja. 1950- ja 1960-luvut olivat elämäni parasta aikaa, vaikka monet murheet sielläkin.
- Anonyymi
Tri Kildare on kuollut ja lopettanut praktiikkansa Hawaijilla sydämen pysähdykseen
- Anonyymi
Muistan "Tri Kildaren", vaikka taisin vielä olla aivan lapsi tuohon aikaan. "Niin komea"! Oli pääosassa myös "Okalinnuissa".
1960-luku: "Peyton place". Ja hirvittävän jännittävä "Louvren kummitus"! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistan "Tri Kildaren", vaikka taisin vielä olla aivan lapsi tuohon aikaan. "Niin komea"! Oli pääosassa myös "Okalinnuissa".
1960-luku: "Peyton place". Ja hirvittävän jännittävä "Louvren kummitus"!Louvren kummitus oli tosiaan jännä! huh....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Louvren kummitus oli tosiaan jännä! huh....
Luulenpa, että se tuli kesällä 1967? Yhdistän sen mielessäni hirvittävän kuumiin kesäpäiviin. Oli yli 40 astetta ja näen silmissäni kuinka hiekka, iltapäivän ruskeassa auringonvalossa pöllysi parvekkeemme edessä lasten hiekkalaatikolta "kuin hiekkamyrsky".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulenpa, että se tuli kesällä 1967? Yhdistän sen mielessäni hirvittävän kuumiin kesäpäiviin. Oli yli 40 astetta ja näen silmissäni kuinka hiekka, iltapäivän ruskeassa auringonvalossa pöllysi parvekkeemme edessä lasten hiekkalaatikolta "kuin hiekkamyrsky".
Kesä oli kyllä, olimme kesäisin aina maalla heinätöissä ja siellä sitä katsoin, varmaan tuo vuosilukukin on oikea, ainakin lähellä sitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kesä oli kyllä, olimme kesäisin aina maalla heinätöissä ja siellä sitä katsoin, varmaan tuo vuosilukukin on oikea, ainakin lähellä sitä.
Tästä on joitain vuosia kun se tuli telkkarista! Ei kyllä tuntunut yhtä jännältä kuin silloin, taannoin.
1960-luvun alun tv-sarjoihin kuuluivat mm. Rin-tin-tin, Teinityttö Margie ja Me Tammelat! Kylli-tädin satutuokio (?). Isäni katsoi Lahjomattomia ja Bonanzaa seurattiin tarkkaan. Malmstenit lauloivat Mikki Hiirtä merihädässä.
- Anonyymi
Kildare tais olla niitä "perämiehiä" :-)
Tfyi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1122546- 842221
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai631732- 561727
- 1641651
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581526Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461516- 1181280
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261216Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271207