Kuinka paljon Turun persut joutuivat hädissään maksamaan, että saivat Naantalin kaupunginvaltuuston puheenjojtaja Junnilan siirtymään Turkuun persujen ykkösehdokkaaksi.
Monet vanhat puolueveteraanit syrjäytetäänj Junnilan mainoskampanjan johdosta.
Vilhelm Junnila pormestariksi ?
29
460
Vastaukset
- Anonyymi
SDP:n ehdokas ei osallistu paneliin -
- Sillä on kokous - SDP:n - VALEHTELIJOIDEN-KLUBISSA - !- Anonyymi
( www.turkulainen.fi )
SDP:n Kansanedustaja Suna Kymäläin 30tuhatta Euroa - Velkomus-TUOMIO - !
- Joko se SDP:läinen on Maksanut Velkansa - ?
- SDP:n edustajilla on Huonot Liksat - kun on Velkaa Kertynyt - Vai - ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
( www.turkulainen.fi )
SDP:n Kansanedustaja Suna Kymäläin 30tuhatta Euroa - Velkomus-TUOMIO - !
- Joko se SDP:läinen on Maksanut Velkansa - ?
- SDP:n edustajilla on Huonot Liksat - kun on Velkaa Kertynyt - Vai - ?Pyrkyri Junnila hoitaa kansanedustajan ja pormestarin homman yhtäaikaa kevyesti, menisi ministerin virkakin. jos hän vaan Kokoomukselle kelpaisi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyrkyri Junnila hoitaa kansanedustajan ja pormestarin homman yhtäaikaa kevyesti, menisi ministerin virkakin. jos hän vaan Kokoomukselle kelpaisi
Junnila saa reilusti kannatusta Turussakin, toisin kuin pikkupyrkyrit Åland ja Maja.
- Anonyymi
Junnila on parasta mitä Turulle on tänä keväänä tapahtunut. Paljon mainettaan parempi mies ja muutenkin mukava ja asiallinen. Muita huomioiva herrasmies
- Anonyymi
88.8
- Anonyymi
Herrasmies ehdokkaana unohdetulle kansalle.
Saa myötätunto-ääniä paljon, johtuen siitä miten Orpo kohteli häntä hallituksessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Herrasmies ehdokkaana unohdetulle kansalle.
Saa myötätunto-ääniä paljon, johtuen siitä miten Orpo kohteli häntä hallituksessa.Ennemmin Vilho kuin joku Hannu Hoitaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennemmin Vilho kuin joku Hannu Hoitaa.
Kuinka paljon Turun persut joutuivat maksamaan, että saivat Junnilan ehdokkaaksi Turkuun
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka paljon Turun persut joutuivat maksamaan, että saivat Junnilan ehdokkaaksi Turkuun
Tuskinpa Junnila pienellä rahalla luopui hyvästä asemastaan Naantalissa.
Veikko Vennamo-vainaja olisi sanonut "seteliselkärankainen"
- Anonyymi
88.
- Anonyymi
Hilhelm Hunnila.
- Anonyymi
Parempi kuin nykyiset naikkoset, ymmärtää että ratikka olisi sama kuin heittäisi rahat kaivoon ja rahat olisi poissa sieltä missä oikeasti tarvitaan. Lisänä tietysti valtavat haitat liikenteessä ilman mitään hyötyjä.
- Anonyymi
Aina niitä huijareita on ollut meillä, mm. auervaara ja kreivi lindgren
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aina niitä huijareita on ollut meillä, mm. auervaara ja kreivi lindgren
Eikö Kreivi ollut myös Naantalista kotoisin.
- Anonyymi
Junnila vaikuttaa sympaattiselta
- Anonyymi
Junnilasta Turku saisi erinomaisen pormestarin.
- Anonyymi
Mikäli Kreivi Pertti Ylermi Lindgren eläisi vielä, hän olisi Persujen pormestariehdokkaana Turussa.
Nyt on ketku Vilho Naantalista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikäli Kreivi Pertti Ylermi Lindgren eläisi vielä, hän olisi Persujen pormestariehdokkaana Turussa.
Nyt on ketku Vilho Naantalista.Miten läheistä sukua Junnila on kreivi Lindgrenille.?
Paljon on samaa olemusta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikäli Kreivi Pertti Ylermi Lindgren eläisi vielä, hän olisi Persujen pormestariehdokkaana Turussa.
Nyt on ketku Vilho Naantalista.Nykyisiä naikkosia ketkumpia ei olekaan.
- Anonyymi
SDP paras
- Anonyymi
SKP:ta ei ole kunnassani ehdolla, joudun asettumaan itse ehdolle.
- Anonyymi
jesss
- Anonyymi
Ruotsin kuninkaatkin asuivat 1500-luvulla Turussa ja nyt 2100-luvulla Turku saa kreivin Naantalista pormestariksi
- Anonyymi
567544r
- Anonyymi
Onneksi on puoluetukijärjestelmä, saatiin ostettua Kreivi Junnila Turkuun Naantalista.
Muuten meille olisi tullut katastrofi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi on puoluetukijärjestelmä, saatiin ostettua Kreivi Junnila Turkuun Naantalista.
Muuten meille olisi tullut katastrofiKohtuullinjen tulos kuitenkin Turussa meillä. saatiin ne vanhat akat pois ryhmästä.
- Anonyymi
Ilmari Nurmisen kannattajat pettyivät homobaarin edessä
Ilmari Nurminen on Tampereen uusi pormestari.
Näin Ilmari Nurminen kommentoi, kun ennakkoäänet olivat julki.
Kansanedustaja ja Tampereen kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ilmari Nurminen, 34, on maan nuorin tuleva pormestari.
– Olen kiitollinen, Nurminen sai sanotuksi, kun tulos alkoi olla selvillä sunnuntai-iltana.
Nurminen haluaa, että Tampere on tasa-arvoinen, nuorekas, kestävä, elävä, kansainvälinen ja yhteisöllinen kaupunki, jossa jokainen asukas on tärkeä.
– Tahdon olla Tampereen näköinen pormestari, hän sanoo.
Ilmari Nurminen ja kihlattu Aapo Hettula poseerasivat medialle vaali-illan alussa. Juha Veli Jokinen
Nurminen on tavallisesta duunariperheestä Sastamalasta, mistä on myös Kelan pääjohtajan paikasta taisteleva Arto Satonenkin. Nurmisen isä on tehnyt tietöitä ja äiti on hoitoalan ammattilainen. Tulevalla pormestarilla on kaksi veljeä.
Hallintotieteiden kandidaatiksi valmistunut Nurminen on työskennellyt myös kaupassa myyjänä, samaa työtä kuin hänen nuoruuden ystävänsä, ex-pääministeri Sanna Marinkin on aikoinaan tehnyt. Nurminen on erikoistunut sotealan asioihin ja hänellä on suuri joukko myös iäkkäämpiä kannattajia.
– Ahkera, ottaa selvää asioista, kunnianhimoinen, sanovat Nurmisen kannattajat.
– Nyt hyppää liian isoihin saappaisiin, ei ole riittävää monipuolisuutta talous- ,kulttuuri- ja urheiluelämästä, kuten Kalervo Kummolalla on, eikä mitään kansainvälisiä suhteita, sanovat puolestaan hänen vastustajansa.
Nurmisen kannattajat riemuitsivat vaalivoitosta. Juha Veli Jokinen
Muutto edessä?
Perinteisiä kaavoja Nurminen rikkoo sillä, että hän marssi Linnan juhliin miesystävänsä, hammaslääkäri Aapo Hettulan kanssa ja tuleva pormestari on nyt myös kihloissa hänen kanssaan.
Hettula on ollut Nurmiselle vahva tuki poliittisella uralla.
– Kuntoilemme yhdessä, lenkkiä ja salia. En itse ole ollut poliittinen henkilö ollenkaan, mutta olen ylpeä Ilmarista. Nyt voi sitten olla edessä muutto Tampereelle, Helsingissä opiskellut Kempeleen mies sanoi ja skoolasi uudelle pormestarille.
Aapo Hettula on tukenut miestään tämän poliittisella uralla. Juha Veli Jokinen
Ikävä yllätys
Kun kunta- ja aluevaalien äänet oli laskettu ja SDP:n voitto selvä, Tampereen tunnetun gay-baarin ovea rynkytti turhaan joukko miehiä. Kyseinen baari on aina sunnuntaisin suljettu.
– Nyt juuri tänään olisi pitänyt juhlia uutta pormestaria, hän avaa uusia uria, miehet sanoivat Iltalehdelle.
Miehet lähtivät sitten karaokebaariin ja tiesivät, että pormestarikisassa toiseksi jäänyt Kalervo Kummola toi karaoken Suomeen 1990-luvun alussa.
– Onnea uudelle, uuden ajan pormestarille, he huikkasivat ja sanoivat olevansa sotealan demareita.- Anonyymi
Eiköhän Turussa ala uusi meininki kun saatiin ostettua Junnila Turkuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482752Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3622005- 401727
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351638Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782