niin tekopyhä? Kaipa lestat katsovat niin paljon televisiota että voi tehdä televisioon tokumenttia. Jospa lesta nuoret saavatkin jo katsoa telkkaria.
https://www.uskontojenuhrientuki.fi/
Miksi lessu on
11
841
Vastaukset
- Anonyymi
- Anonyymi
Ei lessukka polonen saa koskaan tasoa televisiota eikä mihinkään kilpailuun saa osallistua. Voe helevetti miten ahdasmielistä....
- Anonyymi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
- Anonyymi
Ja varsinkin tekopyhää.
- Anonyymi
Kyllä ainakin esikoislestadiolaisuudessa (korjatkaa jos olen väärässä), tuomitaan syntinä jääkiekko-ottelun katsominen (ainakin SM-liiga) televisiosta. (Voi olla, että älykännykästä saa katsoa, jos ei seurojen aikana sitä tee?)
Lestanuoret on yhdyssana ja D-kirjain kuuluu suomen kieleen, vaikka savolaisen puhistaa vaikka pitäisi puhdistaa omaatuntoa!!! D-vika on kyllä naurettavinta kielenkäytössä nykyisin!!! Juuuuaaan, syyyyäään ja kaavetaan, huh heijaa!!!!- Anonyymi
Eihän lessut saa kirjoittaa yleisöosastoihin!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän lessut saa kirjoittaa yleisöosastoihin!!!
no eihän myö kirjoitetakkaan
ne on niitä syntisiä
- Anonyymi
Röökiä ainakin polttavat. Naapurissa oli juuri juhannusseurat -viikonloppu ja porukka tupruteli menemään. Naiset/tytöt eivät saa meikata tai pitää korvakoruja, mutta tupakanpoltto on sallittua. Todella tekopyhää sakkia kaikki tyyni.
- Anonyymi
Ei ehkä ole kovin helppoa olla esikoislestadiolainen nuori. Voiko monikaan heistä uskoa sitä, että vain tässä meidän seurakunnassa pääsee taivaaseen? Jotkut, kuten minunkin nuoruudessani ja aikuisiälläkin ajattelivat, ajattelevat ehkä, että "ainakin tässä seurakunnassa pääsee taivaaseen".
Mutta miten on?
JOs tämä seurakunta väittää ja ehkä siis jopa valehtelee, että VAIN meillä tässä maallisessa yhdistyksessä on OIKEUS antaa (saarnata tai todistaa) synnit niitä katuvalle anteeksi, eikö kaikille herää epäilys?
No jos ei herää, mistä se voi johtua? Pyhästä Hengestäkö? Sen puutteesta mahdollisesti? Avausta on syytä vähän täydentää. Taidan tietää mitä dokumentista vihjaillaan. Tietojeni mukaan silloin Inkerin kirkon nousukausi kiinnosti Suomessa ja silloin tehtiin paljon ohjelmia eri tilanteista. Mainitun dokumentin teki tietääkseni ihan alan ammattilainen, koska oli kiinnostunut asiasta ja siksi e on tekijänsä näkemys siitä mitä hän näki ja koki tehdessään ohjelmaa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1173613Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.313129Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1352680En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v152213Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦142092Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2032060- 361995
- 1201850
- 291831
- 351824