Lääkäri saa potkut

Anonyymi-ap

Mitä kaikkea ilmeneekään kun asioista otetaan enemmän selvää.
Lääkärien kuulemiset ja hastattelut, sekä selvistä virheistä ja väärinkäytöksistä ei kukaan ota vastuuta,kun kyseessä ovat suuret lääkäritalot.

Kannattaa lukea ja olla tarkkana, mihin maksat ja paljonko.
Näillekkö Purra ja muut siirtävät potilaat?

Tarkemmin;
https://areena.yle.fi/1-72470152

Asia todella järkyyttä!

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksityisen lääkärin käyttäminen hyvinvointikeskuksen lääkärien lisänä on pakkotilanne, koska lääkärit menevät yksityiselle mieluummin kuin julkiseen.
      Onko sinusta sitten parempi vaihtoehto se, että terveyskeskuksessasi ei ole lääkäriä eikä sitä ahneilta lääkäriasemilta otettaisi. Aloita miettimällä sitä? Miten sinä ratkaisisit tämän asian? Odotan mielelläni ideaasi.
      Käyn mm. gynekologilla yksityisellä varmuuden vuoksi tarkastuksessa koska mitään sairautta ei ole ja sehän on ihan oikein. Ei ole reilua että terveen ihmisen tarkastus tehtäisiin terveyskeskuksessa kuormittamassa muutenkin ruuhkaista terveyskeskusta.
      On se kallista, siitä olen kanssasi samaa mieltä, viimeksi maksoi reilu 300 euroa. Tiedän tuon MOT-ohjelman. Myös yksityisen lääkärit ovat ahneudesta samaa mieltä ja ovat pienentäneet palkkiotaan, että ihmiset saisivat hoitoa.

      • Anonyymi

        Juuri hinnan vuoksi, siitä syystä Pihlajalinnan entinen omistaja, kyllästyttyään yrityksen kaiken aikaa kohonneista lääkärinpalkkioisa, ja oltuaan siellä itsekin töissä, (sen jälkeen kun möi yrityksensä) alkoi kunnostamaan uutta lääkäriasemaa Jyväskylään, ja siellä se aukeaa Toukokuussa -25.

        Korkeat hinnat, joita yritys perii suurimman osan.
        Lääkärit perustavat omia yrityksiä yhteisvoimin, tarjoavat halvempaa palvelua.
        Niitä toimii jo, ja suosittuja ovat, kiolpailevat asiakkaista Mehiläisen, Terveystalon ja Pihlajalinnan kanssa, kilpailevat halvemmilla hinnoilla!

        Tiedät, sinä se tiedät ihan joka asiasta enemmän kun mikään muu taho, tiedät, mutta oletko todalla niin tietävä, että tiedät enemmän kuin lääkärit, jotka ovart raportoineen vioivansa huonosti kilpalutilanteissa, joissa pitää myydä enemmän, aina vain enemmä, tutkimuksia, kokeita, leikkauksia...

        Saat sinä tietää!
        Mutta älä kysy minkä vuoksi jaoin MOT ohjelman linkin?
        kävin juuri yksityisellä erikoislääkärillä, kallista on, enkä soisi että jokainen mummo joutuisi vähistä rahoistansa maksamaan kuten sinä. 300 euroa, ja tulit kehumaan sillä.
        Kellä on varaa, memee vaikka ulkomaille lääkäreihin, mutta kaikkien hoitoja ei voida siirtää ja pakottaa yksityisten hoitoon.

        Että tietoa saadaan enemmän, on tarpeen olla näitä MOT ohjelmia.

        Rahalla saa ja hevosella pääsee, sanonnan mukaan.
        Kaikilla ei ole rahaa, tiedätkös siitä mitään, kun kaiken muun tiedät?
        Minä en tiedä ja kyseenalaistan vähäisetkin tietoni aina kun jotain uuttaa tietoa ilmenee.


    • Anonyymi

      Voiko yleistää jotenkin, en tiedä
      Sairaanhoidon tarkoitus on auttaa ja kamalaa on ajatuskin että yksityinen ei pitäisi hoitoa tärkeänä vaan ainoastaan rahaa.
      Joten hieman ihmetyttää pienet yksityiskohdat tuossa jutussa .

      • Anonyymi

        Rahalla se maksetaan se hoito, kalliisti tai halvalla!
        Aina on rahalla osuus, lääkärikeskuksilla se on "merkittävän" suuri osuus.


    • Anonyymi

      Chatti keskustelu yksityisellä 8 euroa
      ainakin yksi kolmesta isosta perii 58 euroa.

      Voiko lääkärien ammattitaito olla noin paljon parempi yrityksen palkkalistoilla?

    • Anonyymi

      Lääkärin potkut -juttu ja ylilaskutus koski työpaikkaterveydenhuoltoa, ei meitä yksittäisiä heppuja ja mimmejä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe