Onko vielä aitoja talonomistajia?

Anonyymi-ap

Onko Hämeenlinnan alueella tai entisissä ympäristökunnissa vielä aitoja talonomistajia tai p/k-yrittäjiä, joiden olisi tultava toimeen ns, "omillaan" eli toimeentulo tai myöhemmin eläketulo riippuu onnistumisista?

Ehdotin vuonna 2013 silloiselle paikalliselle PS-puolueelle kirjallisesti uuden keskustelupalstan perustamista Hämeenlinnaan, joka olisi ollut vähemmän lietsova ja hieman asiallisempi. En saanut ehdotukseen kuitenkaan vastausta. En tiedä mikä yhteistyöorganisaatio olisi tällä hetkellä kiinnostunut "taloihmisistä", joiden tulisi onnistua elinolosuhteiden parantamisessa. Muut eivät tällä hetkellä näe kuin suoria etuja tai niiden puutteen, joka etenkin nähdään heti jos kustannuksia pyrkii omalla toiminnalla minimoimaan. Tämä johtuu S-pankin, Osuuspankin ja Osuuskaupan ja Osuussairaalan roolin ylikorostumisesta, mikä johtuu mahdollisuudesta painaa rahaa jos porukkaa löytyy jostain paikkakunnalle lisää. Uusi lisäporukka ei kuitenkaan vielä sinällään luo uusia mahdollisuuksia vaan kuluttaa enemmän kuin tienaa perinteisen kirjanpidon mukaisella laskutavalla.

Lisäporukka säästää varmastikin asuin-, lämmitys-, sähkö- ja ruokakuluissa oman osuuskirjanpitotapansa mukaisella tavalla, mutta meille muille se ei toimi vaan on pitäydyttävä perinteisissä kustannus- ja kirjaamistavoissa.

2

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muu maailma ei välttämättä hyväksy talonomistajina esiintyvää kommunistista salajunttaa - muualla tiedetään ettei sellaiseen tarvita taloa, tonttia ja hevosta.

    • Anonyymi

      Voiko joku alkaa normalisoimaan talonomistajuuteen liittyvää yksilöllisempää suhtautumista? Kaikki edut ovat olemassa vain silloin kun yhteisölliset ja yksilölliset ratkaisut ovat suotuisassa suhteessa toisiinsa.

      Virheellinen suhtautuminen talonomistajuuteen ja pörssisalkkuun on peräisin idästä, todennäköisesti Kazakhstanin alueelta. Virheellinen suhtautuminen ei kuulu tänne, jossa oli jo sata vuotta taisteltu normaalin puolesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22279
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7480
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5960
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe