TUULIVOIMAN KAHDET KASVOT...

Pelastetaan Kiuruveden luonto -niminen yhdistys jakoi äsken postiluukuista informaatiota.
Nelisivuisen tiedotteen otsikko on "Tuulivoiman kahdet kasvot".
Paljon selkeästi jäsenneltyä tekstiä.
43919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Tuulivoima on sattumavoimaa.

Äänestä
  • Ydinvoimaa sen olla pitää.

    Äänestä

Tuulivoimaloista ja energia-asioista on kirjoittanut paljon sotahistorioitsijana tunnettu Juhani Putkinen. Hänen blogejaan on julkaistu Uusi Suomi -nettilehdessä. Niitä löytyy myös hakusanalla jput.fi

Äänestä

Entistä enemmän siirryn kannattajien puolelle!

Äänestä
  • Miten tapahtuu siirtyminen "entistä enemmän kannattajien puolelle"?
    Keskelle kannattajajoukkoa?
    Tuulivoimalan mastoa halaamaan?
    Vai mastoon kahareisin kiiveten?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Miten tapahtuu siirtyminen "entistä enemmän kannattajien puolelle"?
    Keskelle kannattajajoukkoa?
    Tuulivoimalan mastoa halaamaan?
    Vai mastoon kahareisin kiiveten?

    Mietipä sitä.

    Äänestä

  • Oletko tuulivoiman vastustajien uhri?

    Kenties myös ylipäätään tuulivoima-asioista eniten kärsivä uhri heti kaupunginjohtajan jälkeen?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mietipä sitä.

    Ka, enpä mieti,
    ihmettelen vain,
    tai ihmettelin
    etwaksen verran.,

    Äänestä

Kiuruveden ympärille pitää rakentaa vähintään 500 metriä korkea muuri ettei naapuri kuntien tuulivoimaloista pääse leviämään melua ja saasteita Kiuruvedellä. Naapurikunnat voivat muurin maksaa

Äänestä
  • Halvemmaksi tulee kustantaa kuntalaisille korvaläpät ja nenätupot.

    Äänestä

Tuulivoiman vastustajat valittaa kun tuulivoimasta ei keskustella mutta miten keskustelet kun vastapeluri ei osaa muuta kuin loistaa että vastustaa tuulivoimaa ja kaikki mikä on positiivista on paskapuhetta. Ja ihan lehteenkirjoutettuna tuulivoima pilaa marjat ja riistanlihan kun sisältävät niin paljon mikromuovia. Miten se riistan liha voi mennä myllyistä pilalle kun eihän sitä enää pystyttämisen jälkeen pitänyt lähimainkaan olla kun lähtevät karkuun. Vai onko ilvekset jo tuleet Lapinsalosta valmiiksi kylälle suojaan tuulimyllyistä?
Vastustajat voi sanoa mitä vaan ja se on tarkistettua faktaa mutta jos kannattaja sanoo että hyvä kun tulee kiinteistöveroa niin syytetään valehtelusta ja väärän tiedon levittämisestä.
Muutamia selvä järkisiä olen vastustajissa nähnyt mutta mitä keväämmälle mennään niin alkaa jutut tuntumaan että kun pipot riisuvat niin foliohan siellä alla on. Kiva seurata sivusta kun kiusaavat ehdokkaita torilla asiasta ja osa ihan selvästi on jo kyllästynyt vastailemaan kun ihan sama mitä vastaa kun jos ei ole jyrkästi vastaan niin olet väärässä.

Äänestä
  • Keväällä moneen iskee maaninen vaihe,
    hyörivät ja pyörivät täpinöissään ja
    kannattavat kaikkea uutta ja jännää,
    niin kuin nyt tuulivoimaa.
    Syksyn tullen iskee depressio,
    kaikki on tylsää ja mälsää,
    yhdentekevää,
    myös tuulivoimalat.

    Äänestä

  • Kepumafialla maat vuokrasopimuksen allekirjottamista vaille laadittuna, vois olla paikallaan vähä maaomistus pohjia vilkasta, selviää tämänkin kupletin juoni. nyt ei oo rahat tulossa kaupungille vaan kavereitten taskuun.

    Äänestä

  • Osa onnistuu liikaa. Kummaltakin puolelta.
    Vaan vaan kerro miksi annetaan ulkomaalaisten firmojen tulla tähän sähläämään? Se tietää kovia hintoja suomalaiselle sähkönkuluttajalle.
    Eikö riitä, että apulantatehtaat ym menivät ulkomaille, nyt vielä energian tuotanto.

    Äänestä

  • Nyt kun sinulla on tilaisuus esittää nimettömänä ne valtaisat tuulivoiman hyödyt, niin vuodatappa ne nyt tähän. Kiinteistöverot ja vuokratulot tietää kaikki, mutta mikä muu kaivertaa mieltäsi, mitä et saa sanottua.

    Raha ei ole kaikille ykkösprioriteetti ja varsinkaan sellainen, joka revitään meidän asuinympäristön kustannuksella ulkomaille.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Nyt kun sinulla on tilaisuus esittää nimettömänä ne valtaisat tuulivoiman hyödyt, niin vuodatappa ne nyt tähän. Kiinteistöverot ja vuokratulot tietää kaikki, mutta mikä muu kaivertaa mieltäsi, mitä et saa sanottua.

    Raha ei ole kaikille ykkösprioriteetti ja varsinkaan sellainen, joka revitään meidän asuinympäristön kustannuksella ulkomaille.

    "Raha ei ole kaikille ykkösprioriteetti" Vaikka ei olisi, niin rahaa tarvitaan kunnan lakisääteisten ja muiden palveluiden (jäähalli, uimahalli, kulttuuripalvelut, ulkoilureitit, kaupungin viheralueet jne, jne) ylläpitoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    "Raha ei ole kaikille ykkösprioriteetti" Vaikka ei olisi, niin rahaa tarvitaan kunnan lakisääteisten ja muiden palveluiden (jäähalli, uimahalli, kulttuuripalvelut, ulkoilureitit, kaupungin viheralueet jne, jne) ylläpitoon.

    Näin siinä käy kun eletään velas ja tukiaisilla, konsultointi rahat kannattas käyttää johonki järkevään eekä jokkaista koiran paskaa tutkituttee konsulteilla.

    Äänestä

Tässäkin ketjussa tuo nähdään jos jotakin positiivista yrittää tuulivoimasta nostaa esiin heti alla on vihamielisesti pätemässä useampikin kommentti. Koeta tuosta nyt sitten rakentavasti keskustella....
Sen olen päättänyt ihan jo tuon kommentoinnin vuoksi, ääneni saa tuulivoiman kannattaja. Muuten tuulivoimaan mulla neutraali kanta, aivan sama tuleeko vai ei.

Äänestä
  • Et ole neutraali, vaan kannattaja. Suutut lapsellisesti, kun sinullekin esitetään faktaa, ja koetat vaimentaa ihmisiä kertomalla, että heidän vastustuksensa kostona äänestät tuulivoiman puolesta. Surunvalitteluni, tämä ei tehoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Et ole neutraali, vaan kannattaja. Suutut lapsellisesti, kun sinullekin esitetään faktaa, ja koetat vaimentaa ihmisiä kertomalla, että heidän vastustuksensa kostona äänestät tuulivoiman puolesta. Surunvalitteluni, tämä ei tehoa.

    Oliko jaettu lehtinen mielestäsi täyttä faktaa?

    Äänestä

  • Luin koko ketjun läpi kahdesti. En oikein löydä mainitsemiasi positiivisia asioita enkä myöskään niihin liittyviä vihamielisiä kommentteja. Laitappa esimerkkiä näistä..

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Luin koko ketjun läpi kahdesti. En oikein löydä mainitsemiasi positiivisia asioita enkä myöskään niihin liittyviä vihamielisiä kommentteja. Laitappa esimerkkiä näistä..

    Näin luin minäkin. enemmän vihaa löysin tuulivoiman kannattajien kirjoituksista. Ja haukkumista tuulivoiman vastustavia kohtaan. Moni ei uskalla vieläkään kertoa mielipidettään , koska reaktio on tuo.
    Jos tuulivoimaa rakennetaan , siihen pitäisi viereen saada se sähkönkäyttäjä eli teollistava yritys. Tosin mikään firma ei toimi sillä periaatteella tänään tuulee teillä on töitä tänään ei tuule teillä ei ole töitä

    Äänestä

  • Kyllä vastustajien haukkumista on esiin tullut enemmän, sen verran pistäny merkille jos ei osata vastata kysymykseen nii heti ollaan syyttämässä hyökkäämisestä ja vihamielisyyestä, halapaa peliä ei voi muuta sanoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kyllä vastustajien haukkumista on esiin tullut enemmän, sen verran pistäny merkille jos ei osata vastata kysymykseen nii heti ollaan syyttämässä hyökkäämisestä ja vihamielisyyestä, halapaa peliä ei voi muuta sanoa.

    Ihminen on erikoinen otus. Pelästyessään ihminen rupeaa huutamaan . ( Ei aina vaan usein. Esim lapsi kun vasta tilanteessa, jälkikäteen kuuluu huutoa)
    Samoin kun ei pysty myöntämään ettei tiedä tai ymmärrä asiaa niin osa kääntää kielensä ns räksytys suuntaan. Eli ei pysty kysymään perustele asia tai selitä. Kivempi räjäyttää ja sillä kuvitella pätevänsä.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Ihminen on erikoinen otus. Pelästyessään ihminen rupeaa huutamaan . ( Ei aina vaan usein. Esim lapsi kun vasta tilanteessa, jälkikäteen kuuluu huutoa)
    Samoin kun ei pysty myöntämään ettei tiedä tai ymmärrä asiaa niin osa kääntää kielensä ns räksytys suuntaan. Eli ei pysty kysymään perustele asia tai selitä. Kivempi räjäyttää ja sillä kuvitella pätevänsä.

    Räksyttää eikä räjäyttää

    Äänestä

Tuulella käyvä viherväki on ilmastouskovaista, ruokkoamatonta hihhuliporukkaa lumppukangasvaatteissaan ja -laukuissaan...

Äänestä

Joku höyrypää kirjoitti, että myllyn rupelit pyörii niin hitaasti että linnut ehtii hyvinkin väistää. Niinköhän lie kun siipi matkaa sata metriä muutamassa sekunnissa eli menepä uudelleen kouluun.

Äänestä

Martta-liiton hyvin helppo voimalan purkuohje:rungosta saa kätevästi rumpuputkia isompaankin puroon, siivistä veneeseen näppärät airot ja melan. Betonivalu piikataan täytteeksi putkien päälle ja jäljelle jääkin oiva, maailman suurin ulkoilmagrilli (vaikka kokonaiselle härkälaumalle) . Purkuvälineetkin löytyvät helposti melkein jokaisesta kodista; kaatorauta, kulmahiomakone, piikkausvasara/leka ja kottikärryt.

Äänestä
  • Myrsky yhtiön ohje. Laitetaan valmiiksi putket valuun. Sitten kun purkamisen aika on, niin ei muuta kuin dynamiittia näihin putkiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Myrsky yhtiön ohje. Laitetaan valmiiksi putket valuun. Sitten kun purkamisen aika on, niin ei muuta kuin dynamiittia näihin putkiin.

    Eekö oo helepompi jättee moiset haitalliset kepu monumentit tekemättä.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Eekö oo helepompi jättee moiset haitalliset kepu monumentit tekemättä.

    Tuo oli oikeasti totta tuo dynamiitti homma. Näin on tämä kyseisen myrsky yhtiön edustajat kehuneet, kun purkamis asiat ovat tulleet kyselyyn

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Tuo oli oikeasti totta tuo dynamiitti homma. Näin on tämä kyseisen myrsky yhtiön edustajat kehuneet, kun purkamis asiat ovat tulleet kyselyyn

    Niitä ois hyvä hyövyntee jo rakennusvaiheessa sitten

    Äänestä

Jokos on näkynyt abcilla paskanmyyviä raharötköjä tai tuulipuistojen maita vuokraavia muajusseja.

Äänestä
  • Siellähä ne haesoo ja köyhiä arvostelleevat

    Äänestä

Hyvä uunin sytyke oli🤗kyllä me tuulivoimaa tarvitaan sen tietää kaikki.sOsa vaan ei vielä ymmärrä sen tärkeyttä.vuokraan omat maani siihen käyttöön.💪🫵👍

Äänestä
  • Ydinvoimaa sen olla pitää!

    Äänestä

  • Onneksi sinullakaan köyhällä ei taida olla kun tuulen huuhtoma perse.

    Äänestä

Naspuri kunnat rakentaa rajoillemme jo tuulivoimaa. Annetaan myllyt heille kun heillä valmiit suunnitelmat. Nautitaan me vaan komeista näyistä kun myllyt jauhaa naapureille.

Äänestä
  • Kateus kateus tuo jalo taito.
    sitä on nämä lobbarit osanneet käyttää hyväkseen. Eli naapuri saa rahaa sinä jäät ilman.
    Ja sitten on paperiin pistetty nimeä.
    Toinen on kyllä ne voimalat tulevat ja firmat saavat tehdä teidän maille vaikka mitä vaikkei ole sopimusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Kateus kateus tuo jalo taito.
    sitä on nämä lobbarit osanneet käyttää hyväkseen. Eli naapuri saa rahaa sinä jäät ilman.
    Ja sitten on paperiin pistetty nimeä.
    Toinen on kyllä ne voimalat tulevat ja firmat saavat tehdä teidän maille vaikka mitä vaikkei ole sopimusta.

    Kateus ei ole taito,
    vaan luonnevika.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Kateus ei ole taito,
    vaan luonnevika.

    Aatella toiset ylistää itseään sillä että kuvittelee toisten olevan hänelle kateellinen, todellisuus yleensä ihan jotain muuta.

    Äänestä

Jos vastustaja tuulivoimaa kuuluu olet vain kateellinen. Monet eivät ole kirjoittaneet sopimuksia miettien seuraavia sukupolvia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pelastetaan Kiuruveden luonto -niminen yhdistys jakoi äsken postiluukuista informaatiota.
Nelisivuisen tiedotteen otsikko on "Tuulivoiman kahdet kasvot".
Paljon selkeästi jäsenneltyä tekstiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu