Maillemme on pesiytynyt jälleen joka kesäinen vieras ja ihmettelenkin sen lajia. Lintu tuntuu viihtyvän hieman kosteikoissa/rämeellä jota meiltä löytyy. Ihmetystä/ihailua herättääkin linnun mahtava tapa matkia kaikkia lintuja laulaessaa. Sieltä tulee lokkia, talitinttiä, sorsaa ym.ym Siis aivan uskomattoman taitavasti. Lintu laulaa ainoastaan yöllä.
Onko kukaan törmännyt vastaavaan tai olisiko tietoa mikä lintu on kyseessä? Näköhavaintoa linnusta en vielä ole saanut.
Onko kukaan törmännyt vastaavaan tai olisiko tietoa mikä lintu on kyseessä? Näköhavaintoa linnusta en vielä ole saanut.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vai matkija.. hmm..tässäpä tuli haaste, mielessä olisi kyllä yksi lintu, mutten oo varma sekoitanko johonkin toiseen..pienenpieni epäilys viittaa mustarastaaseen..mitä muut on mieltä? Pikkulintuosasto ei vahva ala mulla.
Veikkaan myös minä.
Veikkaisin Mustarastasta tai Laulurastasta.
Jos laulaisi iltapäivisinkin, niin kottarainenkin olisi vaihtoehto.
taitaa mennä ennemminkin tuonne kerttusten puolelle....ei varmaankaan rastas kyseessä jos taidokas laulaja ja yöllä...veikkaan luhtakerttusta.
Niin vai oisko se kottarainen..no luhtakerttunenkin saattaisi olla. Liian paljon vaihtoehtoja! Kerro missäpäin tämä lintu laulaa ym.vinkkiä!!hmm..mielenkiintoista..
niin..parhaimmillaan olen jaksanut yhtäsoittoa kuunnella n.1,5h tuntia tämän taiteilijan lurituksia. Harmittavasti laulu tulee sellaisesta kosteikosta jonne erittäin hankalaa päästä jalan, joten en ole päässyt näkemään kyseistä laulajaa.
Laulu on todellakin uskomatonta. Tuon 1,5h mitä jaksoin n.3 aikaan aamuyöstä kuunnella oli jatkuvaa konserttia. Lajit vaihtuivat lennosta ilman mitään taukoja. Ja ainakin minun tuntemat lajit tuli aivan aidon kuuloisesti.
Tietysti kokemuksena aika mahtava kuulla lokin vaihtuvan rastaaseen ja siitä sorsaan kaikki 10 min ajalla. Siis todella mahtava taiteilija.
Luhtakerttunen on laulaja!
Itse kun ajattelin lajeja joita vain aivan lähiympäristössäni pesii... Kuitenkin pääasiassa vain omaksi ilokseni kun luontoa tarkkailen...
Luhtakerttunen on kyllä hyvä matkija, mutta tulee
Suomeen vasta kesäkuun puolella.
Ehkä se laulurastas kuitenkin on sopivin vaihtoehto?
satakieli??