Kaikkien sormenjäljet rekisteriin?

8849
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

..ottaa pakolaisilta DNA ja sormenjälki. DNA:n voisi ottaa järjestelmällisesti armeijassa. Tulisi kymmenessä vudessa 20-30 v. rekisteri.

Äänestä
  • En voi käsittää että niin suurta haloo nostetaan siitä että parannetaan kaikkien turvallisuutta. ELLET RÖTÖSTELE niin tuskin kaikki tossa linkissä mainitut toimenpiteetä häiritsee tavallista kansalaista. On vain ihmisiä jotka haluavat toki sanoa mieleipiteensä tai ovat vainoharhaisia muutenkin... tai sit ovat oikeesti rikollisia jotka vastustavat moista. Jos teet pahaa ole valmis kohtaamaan virkavaltaa.. jos eläät normaalisti niin tuskin kameratkaan saa sut kiinni pahanteossa, tai hampaaseen sijoitettu siru.....!!!!

    Äänestä

Valvotaan ihan jo muutenkin tarpeeksi.
Rehellinen ihminen ei viitsi kadulla kulkea, kun on aina kyttäkamerat perässä.

Äänestä

mina vastuta sormijalki otamine se lokaa minu kulturi ja ei ole mutenka kiva ku mutenki vakolaa

Äänestä
  • Maassa maan tavalla ja kannattaa opetella se suomen kieli niin in helpompaa. Jos olet suomessa sopeudut suomen kulttuuriin. Niin mökin sopeudun toisen maan kulttuuriin jos sine meen.

    Äänestä

Jokaiselta lapselta joka syntyy pitäisi ottaa dna-näyte poliisin tietokantoihin. Näin olisi 50v päästä TODELLA hyvät rekisterit, joka tarkoittaisi rikosten selviämisprosentin nousua.

Tämä ei kylläkään tule koskaan onnistumaan kaiken maailman hihhuleiden vuoksi, jotka kailottavat perusoikeuksista yms yms yms

Ihmettelen vaan että mitä haittaa näytteen ottamisesta tavallisille ihmisille olisi?

Äänestä
  • Oikein! Sekin olisi hyvä jos jokaisen Suomalaisen kotona olisi kamerat olohuoneessa, makuuhuoneessa, keittiössä, lastenhuoneessa ja vessassa. Poliisin hälytyskeskus sitten tiirailisi.

    Autossa olisi nopeudenrajoitin, humalassa ajamisen estolaite, kamera myös josta voisi tarkistaa onko autoilija noudattanut liikennesääntöjä. Sormenjälkikäynnistin varkauden varalta.

    Polkupyöräänkin voisi asentaa satelliittipaikantimen, että tietäisi missä ihmiset liikkuvat. Vaimollekkin voisi ajatella siveysvyötä. Lapset menisi kouluun panssariautolla.

    Tosi hienoo.

    Äänestä

Henk. koht mulle ihan sama vaikka otettaisiin sormenjäljet ja dna. Eikä mua häiritse jos kamerat valvoo mua 24 h kodin ulkopuolella. On helpompi elää jos ei luurankoja kaapis. Just My Humble Opinion.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Panda kirjoitti:

http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?topic=7872.0

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu