Me näemme lähipiirissämme usein henkilöitä joiten touhuilulle nayramme, huonaanarra, että tämä toinen saattaa suhtautua minunn samalla tavalla.
Ei pidä masentua ellei joku sinua ymmärrä eikä pidä pöyhistellä kun joku kiittelee, sillä
kukaan meistä ei elä yhden äänen, yhden mielipiteen eikä yhden tavan mukaan.
Rohkaistukaa kirjoittamaan ja esittämään omia mielipiteitänne !
NARRI NARRILLA NAURAA
7
902
Vastaukset
- ollikolli-63
Uskallan, olen rohkea en pelkää mitään, avoin ja iloinen...
Olen oma itseni... MINÄ ELÄN !!!- pelkään uhkarohkeaa
Pelkään uhkarohkeaa. Isä Camillokin kertoi pelkäävänsä joskus kommunistijohtaja Pepponen kun kysyi Guareskin romaanissa.
Oikein, elät omaa elämääsi!
Useat elävät sen mukaan kuin naapurit ja muut ajattelevat, ei uskalla olla ooma itsensä.
Pelissä on vaarallista pelata "avoimin koortein"?
- Sani
..tule mieleen, että olisin kovin naureskellut toisten touhuille. Ainakaan pahantahtoisesti.. Voi kuulostaa tekopyhältäkin, mut ajattelen, että kukin eläköön tavallaan.
Se, jos/kun mulle joku nauraa, sitä en sitten ite varmaan huomaakaan.
Se kyllä tuntuun jollain tapaa tutultakin, että, voi tulla alakuloiseksi jonkun mielipiteestä, jos se ei ole itselle edullinen. Mutta silloin tämän ihmisen pitää olla mulle jollain tapaa tärkeä tai merkityksellinen, ihan kenen tahansa mielipide ei merkkaa mitään.- Ajomies
Eilinen Turun Sanomat kertoo laajsti artikkelissaan "hovinarreista." Se
"...paljastaa
keskiajan salat
Siveysvöitä, kalukukkaroita, synnytyksiä ja naistentauteja...Näitä löytyi vyötärön alapuolelta keskiajalla. Turun linnan hovinarri tutustuttaa kansalaiset salaisuuksien kulttuurihistoriaan"
Taidanpahan piipahtaa Turun Linnassa seuraavalla matkallani. Meillä oon tuo narri-asiakin jäänyt tarkemmin tiedostamatta.
He olivat hoveissa hyvin suosittuja ja pidettyjä. He eivät juuri olleet tekemisissä "rahvaan" kanssa. Ajomies kirjoitti:
Eilinen Turun Sanomat kertoo laajsti artikkelissaan "hovinarreista." Se
"...paljastaa
keskiajan salat
Siveysvöitä, kalukukkaroita, synnytyksiä ja naistentauteja...Näitä löytyi vyötärön alapuolelta keskiajalla. Turun linnan hovinarri tutustuttaa kansalaiset salaisuuksien kulttuurihistoriaan"
Taidanpahan piipahtaa Turun Linnassa seuraavalla matkallani. Meillä oon tuo narri-asiakin jäänyt tarkemmin tiedostamatta.
He olivat hoveissa hyvin suosittuja ja pidettyjä. He eivät juuri olleet tekemisissä "rahvaan" kanssa.On niin ikävästi jäänyt narrit ja yleensä historia(kin) tiedostamatta.
Kouluajoista toki on ikuisuus, mutta joskus harmittaa, ettei historia silloin kiinnostanut. Siitä oisi voinut jäädä jokin kipinä tutustua enemmänkin menneisiin aikoihin.- Ajomies
Sanin kirjoitti:
On niin ikävästi jäänyt narrit ja yleensä historia(kin) tiedostamatta.
Kouluajoista toki on ikuisuus, mutta joskus harmittaa, ettei historia silloin kiinnostanut. Siitä oisi voinut jäädä jokin kipinä tutustua enemmänkin menneisiin aikoihin.Historia oli lempiaineeni kooulussa ja kiinnostusta lisäsi tietysti se kun sain siitä eka kympintodistukseeni. Sittemmin mainiot opettjat lisäsivät nälkääni.
Turun linnnassa saatoin olla useana päivänä kun eräs maikka oli myös kiinnostunut omalla ajallaankin esittelemään ja kertomaan sen tarinoita.
Usein sattuma johtaa - omalla tavallaan, vaikka tuossa jo aiemmin toisella palstallakin ( 60) kirjakeskustelussa kerroin "Sattuma ja välttämättömyys" teoksen kuuluneen mielikirjoihini
joskus 1970-luvun alussa. Ajomies kirjoitti:
Historia oli lempiaineeni kooulussa ja kiinnostusta lisäsi tietysti se kun sain siitä eka kympintodistukseeni. Sittemmin mainiot opettjat lisäsivät nälkääni.
Turun linnnassa saatoin olla useana päivänä kun eräs maikka oli myös kiinnostunut omalla ajallaankin esittelemään ja kertomaan sen tarinoita.
Usein sattuma johtaa - omalla tavallaan, vaikka tuossa jo aiemmin toisella palstallakin ( 60) kirjakeskustelussa kerroin "Sattuma ja välttämättömyys" teoksen kuuluneen mielikirjoihini
joskus 1970-luvun alussa... että lempiaiheita.
Pojat ne muistaakseni oli minunkin aikana enempi kiinnostuneita hissasta; ja niiden kanssahan se opettaja sitten jutusteli asioita, jotka usein menivät ihan yli.
Sitten se oli suunnilleen ulkolukua kokeisiin. Jos oisi osannut paneutua ajatuksella, aiheet olis varmaan olleet mielenkiintoisiakin.
Tosin, niin sitä nyt ajattelee monesta muustakin aiheesta.
Mikä sitten estää ottamasta asioista selvää myöhemmin; sinä ainakin sitä tunnut toteuttavan..
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site405787Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2165323Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers454480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464302SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun514078Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813766SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt853680Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään463131Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062450SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396