Haapaveden Exelissä on häikänpoikasia?

Anonyymi-ap

Kaupungin tase miinuksella, luvut heittää keikutaa. Eihän se näin voi mennä? Onko talouspäättäjissä väärää väkeä, vai Exelissä häikkää? Laittakaa hyvät hyssykät ne taulukot kuntoon, niin alkaa tulla tulosta ja tappuraa!

10

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      luvut heittää keikuraa

    • Anonyymi

      Tulos voisko olla kuiteskin positiivisella vaikka se tase negatiivisella?

      • Anonyymi

        Sillä ideilogiallahan on täälä aina menty.


      • Anonyymi

        Tulos, josta lopulta hyötyy vain hyväveliverkostot. Pitkässä puussa tulee kostautuu tällanen meno, että tase pidetään miinuksella ja tulos positiivinen. Kaikki talousoppineet tietää sen, ettei näin voida mennä loputtomiin. Edessä on väjäämätön romahdus, tai vakavat leikkaukset tahi jyrkkä veron nosto. Molemmat toimenpitteet ajaa väen pois muihin pitäjiin. Tätä ei saa antaa tapahtua!


    • Anonyymi

      johtuuko valtion jälkijättöisesti maksamista tuista jms.?

    • Anonyymi

      Haapa-asunnot ja moni muu osoittaa, että rahaa virtaa ihan vääriin laareihin. Hyväveliverkostot jyrää ja kunhan tulosta tulee Keskustan väelle, niin se on se ja sama, vaikka se olisi pois Haapaveden kaupungin kassasta. Haapavesi velkaantuu hurjaa vauhtia ja tämä vauhti sen kuin kiihtyy. Sitte tänne haikaillaan suuressa kiimassa tuulivoimaa, joka romahduttaa kiinteistöjen arvot ja lisää mikromuovin määrää ilmassa. Tuulivoimatulot häviää menetyksiin, jotka koemme kiinteistöjen arvon laskiessa ja kaupungin vetovoiman laskiessa myös. Kaupungin taloutta ei saada oikeille raiteille lisäämällä tuulivoimaa. Se on taivaan tosiasa! Ja totuus ei pala tulessakaan! Kyllä Haapavede Exelit näyttää valitettavasti ihan oikeita lukuja!

      • Anonyymi

        Kysymys.Joutuuko se miromuovi ihmiseen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysymys.Joutuuko se miromuovi ihmiseen?

        Minä pelkään tuota viirusta nimeltä kepu!! Se saa ihmiset pettämään vuosivuodelta......


    • Anonyymi

      Exeli on kunnossa, samoin reskontrat, yms. Ne toimii, testattu on. Kompuutteritkin täydessä terässä uusimmilla windowseilla ja mikroprosessoreilla. Koneet raksuttaa ja voi hyvin. Mutta koneen näpyttelijät vois laittaa tarkemman suurennuslasin alle. Tai ei niitäkään, ne tekkee työtä käskettyään. Talouspäättäjät tarkasteluun. Haapaveen kassasta valuu rahaa harvain taskuihin. Ei se näin pittäis mennä!

      • Anonyymi

        Kyllä Exelissäkin lienee häikkää, sekä tietokoneiden mikroprosessoreissa. Kun piitahnaa ei oo riittävästi mikropiirillä ja tuuletus ei pelaa, luvut voi alkaa heittää keikuraa! Tästä on hiljattain ollu juttua myös Mikrobitissä ja muistaakseni aiemmin myös Tivissä. Lukujen heitot laitetaan usein turhaan päättäjien niskaan. Haapa-asunnot esimerkiksi tarvii lisää asuntoja, koska emme pysty muuten tarjoaa kaikille halukkaille sopivaa asumisjärjestelyä. Kaikki ei tarvi saman verran neliöitä, eikä ole valmiita maksamaan liiasta. Eikä kaikille kelpaa se halvin ja pienin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2725
    2. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1129
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1021
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      914
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      883
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe