Tytötön työnhakija vs. työnhaun voim.olon päättyminen

Anonyymi-ap

Olen tätä jo pariin otteeseen ihmetellyt. Kun olen työtön työnhakija -statuksella, saan tukia yht. n. 810-840 e/kk. Nyt kun toistamiseen työnhakuni voimassaolo päättyi, tukien määrä nousi 987 euroon/kk. Mistä tämä yli satasen syrjintä johtuu työttömän työnhakijan tappioksi? Luulisi, että työnhaun laistaminen olisi pienemmällä rahalla tuettua, mikä kannustaisi hakemaan töitä, mutta sen sijaan järjestelmä oikein innostaa pysymään työnhaun ulkopuolella. Onko tämä Sipilän vai Marinin päätöksiä?

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä ihmeen työnhaun voimassaolo?

      Siellä on nyt jotakin viranomaisen temppuilua mukana, kyllä työnhaun pitää olla voimassa ihan juuri niin kauan kun sinä olet työnhakijana.

      Yksi syy tähän on valtion lakiin perustuva palveluvelvoite työttömille, lisää laista PL sekä TSS-sopimus.

      Kyse lienee vain siitä että yritetään vaikeuttaa asioiden hoitamista ihan turhan takia, aika huonoa palvelua sellainen. Jostakin ihmeen syystä työvoimapalveluita yritetään väkisin muuttaa vihamieliseksi ja huonoksi palveluksi, vaikka lakikin vaatii niiden palveluiden sisällön olevan jotakin muuta.

      • Anonyymi

        Siis, ei tuo valtion velvollisuuksiin kuuluva palveluvelvoite ole mikään määräaikainen velvoite vaan se on pysyvä velvoite josta ei valtio ihan omalla päätöksellään voi irtautua.

        Valtiolla on siis lakiin perustuva velvollisuus järjestää toimet eli palvelut työttömille, ja niiden palvelujen sisältö pitää noudattaa myös lakia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7636
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7335
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4915
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4403
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4395
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4376
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4058
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe