Kaverini (nainen) on lähdössä yksin Marokkoon reppumatkailijaksi. Selviiäkö hengissä kotiin?
Naisena yksin marokkoon - vaarallista?!
10
3774
Vastaukset
- Niina
En halua pelotella mutta kaksi ystävärtäni jotka lähtivät sinne vain matkailu mielellä raiskattiin siellä.
Varoita häntä edes liikkumasta iltaisin.
He eivät ole vieläkään päässeet siitä yli =(- ihmettelen kovasti
onko niin kova hinku johonkin epämääräiseen maahan mennä, että täytyy täältä kysellä mielipiteitä. luulisi jo järjenkin sanovan, että kaikki nämä Afrikan maat ovat pahoja yksinäiselle varsinkin naiselle.
Olisi hyvä olla musta vyö karatessa ja toinen samanlainen kaveri mukana.
Jotenkin ottaa päähän, kun jotakin sattuu, niin sitten kyllä valitetaan. Pydykää kaukana näistä muslimimaista ja naisia alistavista ukoista. - kyllästynyt
ihmettelen kovasti kirjoitti:
onko niin kova hinku johonkin epämääräiseen maahan mennä, että täytyy täältä kysellä mielipiteitä. luulisi jo järjenkin sanovan, että kaikki nämä Afrikan maat ovat pahoja yksinäiselle varsinkin naiselle.
Olisi hyvä olla musta vyö karatessa ja toinen samanlainen kaveri mukana.
Jotenkin ottaa päähän, kun jotakin sattuu, niin sitten kyllä valitetaan. Pydykää kaukana näistä muslimimaista ja naisia alistavista ukoista.¨onko niin kova hinku johonkin epämääräiseen maahan mennä, että täytyy täältä kysellä mielipiteitä¨. Edelleenkään en ole itse lähdössä :P!! Ja osa Afrikan maistakin on nykyään aikamoisia turistikeskuksia, mutta Marokosta en tiedä. Siksipä huolettaakin kaverin kohtalo.
- 0´+´+0+0´+0+´0
kyllästynyt kirjoitti:
¨onko niin kova hinku johonkin epämääräiseen maahan mennä, että täytyy täältä kysellä mielipiteitä¨. Edelleenkään en ole itse lähdössä :P!! Ja osa Afrikan maistakin on nykyään aikamoisia turistikeskuksia, mutta Marokosta en tiedä. Siksipä huolettaakin kaverin kohtalo.
nice trip ;))))
- Petri
0´+´+0+0´+0+´0 kirjoitti:
nice trip ;))))
Milloin sun kaveri on lähdössä sinne?
- matkalainen1
ihmettelen kovasti kirjoitti:
onko niin kova hinku johonkin epämääräiseen maahan mennä, että täytyy täältä kysellä mielipiteitä. luulisi jo järjenkin sanovan, että kaikki nämä Afrikan maat ovat pahoja yksinäiselle varsinkin naiselle.
Olisi hyvä olla musta vyö karatessa ja toinen samanlainen kaveri mukana.
Jotenkin ottaa päähän, kun jotakin sattuu, niin sitten kyllä valitetaan. Pydykää kaukana näistä muslimimaista ja naisia alistavista ukoista.Naiset ovat tuossa maassa aika hyvin telttapäällä kotona. Moniavioisuus on sallittu ja naisilla ei juuri ole oikeuksia.
Jos reppureissaajasi on nuorehko voi hän varautua siihe, että paikalliset miehet kyllä jaksavat tehdä itseään tykö. Samoin ne useat, jotka tuleva kaupaamaan höpö-heinää.
Jos ei ainakaan Riff-vuorille lähtisi vaeltamaan, siellä kun on elämää isommat kamaviljelmät.
- formin
Yksinäiselle naiselle tai naisporukalle Marokko ei välttämättä ole turvallinen maa. Yksin matkaavalle miehelle se on suhteellisen turvallinen maa.
Suora lainaus ulkoministeriön sivuilta:
"Sukupuolten tasa-arvo Marokossa poikkeaa pohjoismaisesta käytännöstä. Etenkin naisten on suositeltavaa liikkua seurassa ja välttää riskipaikkoja."- matkalainen1
Edellisen kirjoittajan lainaus on ihan viralliselta taholta.
Näet koko tiedotteen osoitteesta www.formin.fi ja sielä matkustustiedotteet maittain ja Marokko.
Sieltä kopion alla olevan tekstinkiin:
Rikollisuus
Yksittäisistä ryöstöistä ja muusta lisääntyneestä rikollisuudesta on viime aikoina raportoitu. Fyysinen väkivalta on edelleen epätavallista. Taskuvarkauksia ja käsilaukun sieppaamista väentungoksessa on varottava.
Rikosilmoitukset tehdään paikallispoliisille, jolta pyydetään tapahtuneesta todistus. Vaikeuksia voi välttää pysymällä poissa väentungoksista.
Kulttuurisidonnaiset säännöt
Kulttuurikuvaan kuuluu pääsääntöisesti ystävällinen kohtelu. Usein siihen liittyy pienen palvelurahan tai vastavieraanvaraisuuden saamisen toivo. Erilaisia pyyntöjä voidaan esittää hyvinkin suoraan. Siellä täällä puoliväkisinkin oppaaksi tarjoutuvien palvelut kannattaa kohteliaasti torjua.
Sukupuolten tasa-arvo Marokossa poikkeaa pohjoismaisesta käytännöstä. Etenkin naisten on suositeltavaa liikkua seurassa ja välttää riskipaikkoja.
Pukeutumisen suhteen Marokko on Suomea pidättyvämpi maa. Omalla käytöksellä ei pidä provosoida ympäristöä.
Paastokauden eli ramadanin aikana useimmat ravintolat ovat suljettuna ja alkoholin myynti ja julkinen käyttö on kielletty.
- Zulumies
Valitettavasti hengissä kotiin selviäminen
on epätodennäköistä, jos hän ei joudu
villipedon kitaan, joutuu hän mustien
miesten raiskaamaksi ja "halkaisemaksi"
ei hyvältä näytä, ei :=O - minä
Olen mäkin Marokossa yksin liikunut (nainen) ja olen vielä hengissä. Johtuu varmaan siitä et en liikkunut keskellä yötä, tiedän että tarv. taksi on keksitty, suosin pääkatuja, en puhunut paikallisille miehille paitsi kauppiaille ja tarjoilijoille. Tärkeintä on olla katsomatta pitkään!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362892Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222