Verotoimiston palvelemattomuus

Anonyymi-ap

Kyllä on huonossa mallissa asiat, kun ei Porilla ole varaa yhteen verovirkailijaan joka palvelisi asiakkaita kasvokkain. Miten ne kuvittelee että veroasiat hoituu kun ei ole asiakaspalvelijaa?
Ei se riitä eikä ole palvelua, kun kannetaan itse paperit sinne postilaatikkoon näkemättä virkailijaa. Eihän me tiedetä onko ilmoituksemme vääriä tai puutteellisia, olisi kysyttävää ennen paperien täyttämistä, mutta ei. Tähän on puututtava. Jos ilmoituksissa on jotain epäselvää, niin ilmoituksen tekijä voi saada hankaluuksia ja veromätkyjä jos tiedot eivät ole olleet tarpeeksi kattavat. Ilmoittajaa siis syyllistetään siitä että heillä ei ole asiakaspalvelijaa jolta kysyä neuvoja. Puhelinyhteyttä porin verovirastoon ei ole, puhelu menee vatakunnalliseen numeroon, jossa on loputon jono. Tämä on törkeää.

7

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä valtion rahastaminen ylittää jo kaiken sietokyvyn.
      Meidät pakotetaan maksamaan veroa ja hoitamaan veroasiat itse. Milläs ne itse hoitaa kun ei ihmiset edes ymmärrä mitä ne tiedotteissaan ilmoittelee, ja kun verohallinto muuttaa asioita kaiken aikaa niin ei voi pysyä asioiden tasalla.
      Soittaminen verohallintoon on tuskallista odottamista, ja kehtaavat vielä veloittaa odottamisesta, odotus on maksullista. Tämä on törkeää kansalaisten kohtelua ja rahastamista. Ensin tuli palvelut maksullisiksi, nyt maksat itse siitä että et saa palvelua.

      • Anonyymi

        Maailma on mennyt siihen, että asiakas joutuu itse palvelemaan itseään. Yhtä lailla pankit ovat sulkeneet konttorinsa ja netin kautta asiakas saa itse palvella itseään.

        Vein auton vuosikatsastukseen ja sain varata ajan nettisivuejn kautta ja maksoin käynnin etukäteen netin kautta. Nykyään yritykset eivät edes joudu rahastamaan asiakkaitaan, kun he maksavat käyntinsä etukäteen netin kautta.


    • Anonyymi

      Voin kokemuksesta kertoa että näin on parempi. Verotoimiston ikäneitojen ja hapansilakoiden kanssa asiointi ei ole lähelläkään tätä nykyistä epämukavuutta.

    • Anonyymi

      En voi hoitaa myös asioita kun olen kuuro mykkä eikä meillä ole nettiä eikä puhelinta kun ei ole kenttää,napuritkin muuttanut kaupunkiin kun kaupat ja bussit lopetettu mutta ei haittaa kyl voiti ne maksaut hoitaa ja oman palkkansa ,myös tiedottaa sukulaisillensa naapurien veloista ulosotossa

      • Anonyymi

        No niinhän sinä olet.
        Olen monena päivänä yrittänyt soittaa verohallintoon. Ei mitään saumaa. Joka soitolla pitää kuunnella kauhea litania turhaa höpötystä. Sitten hetken päästä tulee tiedote, kaikki asiakaspalvelijamme ovat varattuina, ja jonossa on yli kymmenen soittajaa. Niitähän voi olla vaikka 50, ja kun botti ei osaa laskea kymmentä pidemmälle, se ilmoittaa että soittajia yli kymmenen.


    • Anonyymi

      Valtion verovirasto,joten ei Pori mitään virkailijoita palkaa.

    • Anonyymi

      Jaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      34
      5167
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      281
      5017
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      56
      4471
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1868
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      21
      1774
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      15
      1621
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1486
    Aihe