Haapa-asuntoihin on virrannut saatanattomasti veronmaksajain rahoja. Tuloja on otettava sieltä, mistä saadaan, joten ehdotan hiihtäjäpatsaan muuttamisesta maksulliseksi. Nythän se on kaikkien pällisteltävinä täysin ilmaiseksi. Hiihtäjäpatsaan ympärille seinät ja katto. Ovelle pääsymaksun kerääjä. Joka haluaa nähdä hiihtäjäpatsaan, voisi makasaa siitä. 5 euroa henkilöltä olisi vähintäänkin kohtuullinen summa. Vuositasolla saisimme lipputuloina häkellyttävän määrän tuloja. Saataisiin kaupungin tulos vihdoin asialliselle mallille!
Hiihtäjäpatsas maksulliseksi!
Anonyymi-ap
9295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kerrankin aloite johon voi sydämestään yhtyä ja joka ei palvele vain " meitä ja meijän perhettä".
Ehottomasti kannatettava. Päreiköllä kävijöille sen sijaan voisi vähän maksaa kun on niin vähällä käytöllä. Siellähän vois tarjoilla ne ylimääräset makkarat mitä kepun vaalikojulta jäi...niitä syö pitkään
Päreikkö olisi erittäin sopiva paikka sille patsaalle eli rautalapiolle maahan iskettynä.
100000 kävijää ja 5e kappale. Puolimiljoonaa ilmaista kaupungille, alkakaas miettiä mitä tulovirtaa !!!
Ehottomasti.Ei kulttuurinautinnot voi ikusesti ilimasia olla
.
Juuri näin. Hiihtäjäpatsaan maksuttomuudessa olemme jo menettäneet hulppeasti rahaa! Mitä kaikkea näillä menetetyillä rahoilla tehtäiskään? Lisää kiinteistöjä Haapa-asunnoille!
Ei sen hiihtäjä patsaan kattomisesta kukaan mitään maksa, jos meinaa jotain tuloja siitä patsaasta saada niin kiikuttaa sen romun keräykseen kai se jostain metallista on tehty voi muutama euron ehkä saada.
Varmasti maksaa jos sen laittaa maksulliseksi. Hyvä sitä on nyt pällistellä ku ilimasin saa kattoa.
Eli hiihtäjä patsaasta saa romu metallina vain 4,5 euroa ja lopuista tulleeki kierrätysmaksu, johon 4,5 euroa ei riitä. Eli kaupunki joutuis maksu mieheksi. Esi merkkiksi jos hiihtäjä patsaasta sais 4,5 euroa ja loppu materijaalin kierrätys maksu on 20 euroa, ni kaupunki ottaa siinä takkiinsa. Sen siaan ku hiihtäjä patsaan ympärille rakentaa seinät, se maksaa 350 euroa, kevyt rakennus ku on kyseessä joka ei vaadi rakennus lupaakaan, ni äkkiä lippu tuloilla katetaan 350 euroa ja loppu olisiki suoraa tuloa kaupungille !