Verstappen ja Tsunoda pääsivät Hondan uuden sähköauton rattiin. Ja vilahtaa videolla Preludekin.
https://www.youtube.com/watch?v=oD8Zqga_IQY
https://www.youtube.com/watch?v=oD8Zqga_IQY
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Konseptiautosta poiketen tuohon on ilmestynyt sivupeilit. Mikä ei ole ihme, kun joisakin maissa ei kameraan perustuvia sivupeilejä edes sallita.
Lieneeköhän näiden teknisiä tietoja sähköisistä ominaisuuksista vielä missään?
Ameriikkaan ilmeisesti ensivuonna ja Eurooppaan vasta 2027. Kyllä Eurooppaan nämä olisi pitänyt saada ensin.
https://www.youtube.com/watch?v=m_7gYNgjNRk
Se kai tiedetään että sähkömoottorit (e-akselit) tulevat Hitachi Astemolta eli Hondan ja Hitachin autokomponenttifirmasta. Niissä on piikarbidi-invertterit, käämit neliskanttisesta langasta ja max 22 000 rpm. Tehot ovat joko 241 tai 67 hv, ainakin testiautoissa. Akuista ei ole tietoa, mutta ovat Honda-LG:n tehtaalta ja high-Ni NCMA pussityyppiä. Aluksi todennäköisesti 400 V järjestelmä. Akkujen koko todennäköisesti säädetään mahdollisimman pieneksi, kunhan saadaan 300 mailin range. Erityinen erikoisuus on 3D gyroskooppi, joka säätelee auton asentoa.
Tai ehkä se erikoisin ominaisuus on kuitenkin Level 3 autonominen ajaminen?
Valmistus alkaa ensi vuonna ja Afeelan esisarjaa jo valmistetaan. Mutta onko ongelmana akkujen valmistus? L-H Battery Companyn tehdas on melkein valmis, mutta ei ole käynnissä vielä Jeffersonvillessä Ohiossa.
Uusin Prelude on kyllä täysi vitsi. Sama tuo uusi 0-serie. Hondan laatu on kyllä mennyt jo.
Preludea on melkolailla kaikki kehuneet hyväksi, mitä koeajoja katsonut. Kalliiksi haukuttu, mutta se ei tee siitä huonoa. Muutama tuhat valmistetaan vain vuodessa ko. autoa, mikään massatuote ei siis ole kyseessä.
Series 0:sta ei voi sanoa vielä mitään.
Sporttiauto Civic Type R alustan osilla. Ei ehkä ihan vitsi sittenkään.
Siis voit ostaa Toyota Priuksen (samanlaisilla spekseillä) jenkeissäkin yli 10 000$ halvemmalla.
Prius on vaan vielä pihimpi ja suorituskykyisempikin -ja paljon luotettavampi kuin mikään uudempi honda.
+Tuossa Preludessahan oli vielä kopsattu takavalotkin Porsche 911:ltä.
Toyotan hybridissä ei ole mitään sporttista, sitä ei voi verrata Hondan hybridiin. Puhumattakaan ajo-ominaisuuksista.
https://www.whatcar.com/news/reliability-survey-most-reliable-cars-brands/n26159
Prius. Ajamisen nautintoa 😂
Ja silti parempi kuin Prelude😂
Tuo Prelude on ihan täysfloppi
Niin hyvä tuo Prius että vedettiin ihan myynnistä.
Hondahan menee pian konkkaan eikö?
Race and Track Preludesta: Tämä on yksi kaikkien aikojen parhaista etuvetoautoista ajettavuudeltaan.
Mutta ei todellakaan hintansa arvoinen..
Tolkuttoman ruma auto se kyllä on. Näyttää ihan Priukselta edestä ja takavalot kopioitu Porsche 911:stä, mittasuhteet aivan mettässä
vuosituhannen vaihteessa Preludet maksoi 200000-250000mk. Aika ja rahanarvon muuttuminen kun otetaan huomioon, niin tää nykyinen on oikeestaan halvempi. Kaikki erilainen maksaa ja paljon, näin on ollut aina. Vaikea löytää mitään, mihin verrata. Köyhä voi ostaa Civikin.
Sentään auto on hyvä testaajien mielestä.