n2k tuulianturi

Anonyymi-ap

Joitain natiiveja NMEA2000 tuuliantureita on näkynyt markkinoilla, mutta melko ohut tarjonta. Onko kokemuksia? Mikä olisi suositeltava Raymarine STng yhteensopiva anturi?

Nykyisellään järjestelmässä uutta ja vanhaa. Tavoitteena saada kaikki laitteet kiinni n2k/STng verkkoon ilman sovittimia. Melko pitkällä siinä ollaankin jo, mutta tuulitieto tulee edelleen vanhan nexus järjestelmän kautta.

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      B&G wireless ollut 5 vuotta, ei moitteen sanaa. Yhteensopivuudesta en tiedä, kun kaikki kikkulat on Navicoa eli B&G/Simrad.

    • Anonyymi

      Nexus (=Garmin) anturi ja väliin GND10 on N2K. Eikä siinä anturissa ole mitään vikaa.

      • Anonyymi

        Totta. Se olis aika selkeä ratkaisu. GND10 on jo olemassa. Kytkeytyykö gWind anturi kaapelillaaan suoraan GND10 -purkkiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Se olis aika selkeä ratkaisu. GND10 on jo olemassa. Kytkeytyykö gWind anturi kaapelillaaan suoraan GND10 -purkkiin?

        GND10:ssä on vain yksi liitin Nexus-väylään. Mutta riviliitin siin viereen, josta piuha siihen liittimeen. Jos ei ole muuta kuin se gwind, siinä on liitin, joka menee suoraan GND10:neen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      301
      7167
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      63
      5044
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4514
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      12
      4331
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      44
      3837
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      122
      3713
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      69
      3659
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3566
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      74
      3366
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2500
    Aihe