Työttömyys turvat ja muut on

Anonyymi-ap

ihan laki sääteiset niin turha valittaa.

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, ei voi kuin ihmetellä tätä valitusten määrää nykyisin. Ihmiset eivät osaa enää muuta tehdä kuin valittaa kaikesta.
      Suomessa on maailman paras sosiaaliturva vielä tänä päivänä. Asumistuki ja toimeentulotuki takaa sen että kaikki saavat maksunsa ja elämänsä menot maksettua. Ei tarvitse olla edes töissä, vaan nuo tuet tulevat kaikille jos ei ole muuta tuloa. Perehtykää siihen mitä tukia voisitte saada ja hakekaa niitä, niin ei tarvitse enää valittaa rahapulaa. Kelan sivuilla on tietoa ja hakemuslomakkeet. Aikuissosiaalityöhön on hyvä olla myös yhteydessä, jos tarvitsee yli perustoimeentulotuen avustusta.

      • Anonyymi

        Suomessa maailman paras sosiaaliturva? No ei todellakaan.

        Suomessa on eurooppalaisen mittapuun mukaan keskitasoinen sosiaaliturva, mutta se mitä usein ei mainita, on se että suomalaiseen sosiaaliturvaan ujutetaan monin eri tavoin myös lainvastaisia piirteitä mm. jatkuva palkattoman työn naukuminen ja jopa rangaistuksien uhalla, vaikka se nimenomaan on lainvastaista toimintaa.

        Näin kuitenkin tapahtuu jatkuvasti siksi, koska useimmat työttömät eivät ole laillisia oikeuksiaan riittävästi selvittäneet - kuten ei itse asiassa viranomaisetkaan, jotka eivät ole välttämättä edes omia viranomaisen velvollisuuksia itselleen selvittäneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      194
      6769
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      158
      1975
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      54
      1185
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      44
      1059
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1017
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      924
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      889
    Aihe