Itä-Uudenmaan poliisi tutkii kahta maaliskuussa tapahtunutta nuorten välistä tappelua, joissa käytettiin vakavaa väkivaltaa.
Toinen tappeluista tapahtui maanantaina 24. maaliskuuta Vantaan Hakunilassa ja toinen keskiviikkona 26. maaliskuuta Keravan keskustassa.
Poliisin mukaan molemmissa yhteenotoissa oli osallisena useampia henkilöitä ja tekovälineinä käytettiin muun muassa teräaseita ja kaasusumuttimia.
Molempien joukkotappeluiden osalliset olivat 16–31-vuotiaita nuoria miehiä.
Hakunilassa sattuneessa tapauksessa kaksi seuruetta oli saapunut autoilla sovittuun tapaamiseen koulurakennuksen läheisyyteen.
Ensin paikalle saapunut autokunta oli jäänyt paikalle odottamaan. Toisen autokunnan saavuttua paikalle, autosta nousseet henkilöt olivat välittömästi käyneet paikalla odottaneen seurueen kimppuun.
– Yksi epäillyistä oli ottanut esille teräaseen ja vahingoittanut sillä uhria. Alaikäinen uhri sai tilanteessa sairaalahoitoa vaativia vammoja, kertoo rikoskomisario Sampsa Aukio Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen nuorten rikostutkinnasta.
Sama epäilty oli poliisin mukaan yrittänyt vahingoittaa myös toista epäiltyä teräaseella. Aseella uhattu pakeni tilanteesta ja otti hetken päästä esiin strattipistoolin ja ampui sillä laukauksen.
Poliisi ei ole tavoittanut yhtä tapauksen epäiltyä tekijää, mutta hänen henkilöllisyytensä on poliisin tiedossa. Poliisi pyytää tätä itse ilmoittautumaan.
Keravan keskustassa tapahtuneessa yhteenotossa kahden seurueen välille oli poliisin mukaan syntynyt ”suukopua”. Toisen seurueen parivaljakko oli alkanut huitomaan ja tönimään isompaan seurueeseen kuuluvia henkilöitä.
Isompi seurue vastasi väkivaltaan teräaseilla ja kaasusumuttimella. Nuori mies sai tilanteessa sairaalahoitoa vaativia vammoja.
Molemmissa tapauksissa tutkitaan ampuma-aserikosta. Tapauksiin liittyen kaksi henkilöä on ollut pidätettynä ja yksi kiinniotettuna.
Poliisi on huolissaan, etteivät nuoret ymmärrä tekojensa vakavuutta, kun mukana on ampuma-ase.
– Ampuma-aserikokseen syyllistyminen voi myöhemmälläkin iällä vaikuttaa siihen, onko henkilön mahdollista saada ampuma-aselupa esimerkiksi metsästystä tai ampuma-aseurheilua varten, Aukio toteaa.
Kun puhutaan "seurueista" on jokaisella tiedossa mitä porukkaa ammuskelee taas ja mora heiluu.Aukion tyhjäpäinen toteamus taas olettaa että aseet olivat alunperinkin jotenkin laillisesti muka hankittuja millä seurueet ruikkivat toisiaan.Metsämiehiksi ei lakeerikengistä ole voi puku likaantua metsässä.
Seurueet puukkohippasilla ja ammuskellen
Anonyymi-ap
0
157
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95903
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80668- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34594- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 36502
- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok105458- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427