Älkää hyvät ihmiset nyt myykö vaan ostakaa.
Nyt on aika ostaa. Nyt voi estaa sekä hesuli että amerikkaa. Vaikka nyt tuntuu pahalta ja paniikkia pukkaa, niin kuvitelkaa tilanne vuoden tai kahden päähän. Tämä hetki näyttäytyy ihan varmasti hetkeltä, kun kannatti ostaa.
Sitä en tiedä onko pohja tänään vai maanantaina vai vasta toukokuussa, mutta se on varma, että nyt on parempi hetki ostaa kuin myydä. Ja parempi hetki ostaa kuin vuoden päästä.
Totta kai päiväkauppaa tekevät voivat myydä ja pelata tässä vielä, mutta se ei minulle kuulu.
Olen pitkäaikainen sijoittaja ja onneksi oli 15% käteisenä, kun tää viime viikkojen rytinä alkoi.
No tämän päivän jälkeen on 0% käteisenä sekä säästötili (matkoja ja pesukoneen rikkoutumista jne. varten kerätty) nollilla.
Voitte nauraa minulle, mutta olen todella varma, että hetken päästä se olen minä, joka nauraa.
Ja niille, jotka sanoo etten osu pohjiin jne niin en yritäkään. Pohjaan tai huippuun osuminen on lottoa. Mutta sen voi tietää, että onko kohtalainen tai jopa hyvä hetki ostaa. Siis indeksitasolla.
Tehdään itsemme vauraiksi
12
292
Vastaukset
- Anonyymi
Juuri näin. Nämä on niitä päiviä ison korjausliikkeen jälkeen, kun en isommin välitä prosentti sinne tai tänne. Minä ostan.
- Anonyymi
Myin osakkeita ja ostin niiden tilalle Leaps optioita. Sain käteistä tuleviin ostoihin.
- Anonyymi
Ai myit tänään? No olisi sen päivän voinut paremminkin valita. Jopa paljonkin paremmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai myit tänään? No olisi sen päivän voinut paremminkin valita. Jopa paljonkin paremmin.
Mutta tiedän, että paljon on heitä, jotka odottavat, että tämä on vasta alkua. Ja silloin toki on hyvä päivä myydä, kun kohta voidaan olla 10 pinnaa alempana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai myit tänään? No olisi sen päivän voinut paremminkin valita. Jopa paljonkin paremmin.
Tappiot verovähennyksiin, optioita sama määrä kuin myytyjä osakkeita. Plus mahdollisesti tulevat tappiot on rajattu.
- Anonyymi
Alaspäin luisutaan taatusti vielä ensi viikollakin.
Paljon riippuu siitä, seuraavatko muut maat Kiinan esimerkkiä.- Anonyymi
Mut se ei poista sitä tosiasiaa, että nyt on isossa kuvassa oikein hyvä hetki ostaa. Pohjille kukaan koskaan osu ku tuurilla.
- Anonyymi
Eli siis lisää hyviä oston paikkoja tulee ensiviikolla, kiitän niistä. En edes yritä kerralla laskuun kaikkea ostaa vaan laskevaan kurssiin isojen pudotusten jälkeen. Seuraavat pari viikkoa ostelen 5k-10k/päivä ja toivon todella laskevaa kurssia. Tähän päivään mennessä on korjannut joka ikinen kerta kun asiat selkenee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli siis lisää hyviä oston paikkoja tulee ensiviikolla, kiitän niistä. En edes yritä kerralla laskuun kaikkea ostaa vaan laskevaan kurssiin isojen pudotusten jälkeen. Seuraavat pari viikkoa ostelen 5k-10k/päivä ja toivon todella laskevaa kurssia. Tähän päivään mennessä on korjannut joka ikinen kerta kun asiat selkenee.
Jos on pitkäaikainen kurssilasku käynnissä, kannattaa myydä. Jos on pitkäaikainen kurssinousu käynnissä, kannattaa ostaa.
Se onkin sitten oma lukunsa, mistä voi ennakoida, onko kyseessä pitkäaikainen kurssinousu vai kurssilasku vai ei kumpaakaan vaan perusheilumista.
- Anonyymi
Kertokaa mitä olette ostaneet.
- Anonyymi
En vielä mitään.
Jos arvioi, että kurssilasku vielä jatkuu, niin kannattaa ennemminkin myydä. Ostaa sitten myöhemmin takaisin halvemmalla. - Anonyymi
Novo Nordisk osto hinta 620. Nyt 432. Huippuhinta oli yli 1000 kruunua. Huipusta alas 57%.
Tappiota 4-5k euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3236619Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334920HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944565Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770