Nyt Taivalkosken SM-kisoissa hehkutettiin mm. voittaja Petteri Koivistoa ja hän itsekin oli kovasti menossa Olympialaisiin vajaan vuoden päästä. Se on aivan oikein, tavoitteet on oltava kokealla. Mutta mutta... Taso on surkea. Pronssia nappasi ampumahiihtjä Seppälä vain 10 sekuntia perässä. Ja Seppälä ei ole edes ampumahiihtäjistä nopeimpien joukossa. Jossain valmennuksessa mättää pahasti, että taso on näin huono.
Kilpahiihtäjien taso on surkea
14
586
Vastaukset
- Anonyymi
Neste noussut pahasti päähän menestyneellä hiihtäjällä joka terveenä ei vaivaudu sm kisoihin. Olisiko ylimielisen savolaisen syytä harkita lopettamista. Norjassa hiihdetään mestaruuskisoissa ja menestytään. Sama porukka hiillosti hyvän norjalaisvalmentajan Dalenin joka laittoi ruotuun porukan. Silloin menestystä tuli.
- Anonyymi
Iivo on päässyt diktaattorin asemaan. Hän voi tehdä ja saa tehdä mitä hyvänsä ja miten hyvänsä. Kukaan kilpakumppani tai Hiihtoliiton herra ei uskalla yhtään arvostella.
- Anonyymi
Törkeää sponsorisääntöjen rikkomista ja omien sponsori juomien typerää mainostamista haastatteluissa. Hiihtoliitto katsoo läpi sormien ja menettää sponsorinsa tämän pellen johdosta vielä. Hiihti aikoinaan hyvin ja siitä kunnia mutta nyt pissi nousut päähän pahasti. Taitaapi olla hiihtelyt nyt hiihdetty. Käytös muutenkin ala-arvoista viimeaikoina .
Esim Mietaa on aina kunnioittanut kisassa hänet voittaneita ja voisi savolais nulikkaa vähän ohjeistaa vanhemman auktoriteetillä.- Anonyymi
Kirjoitit viisaasti. Valitettavasti asiat ovat menneet noin surkealle mallille.
- Anonyymi
Red Bull on nykyisin Hiihtoliiton virallinen sopimuskumppani.
- Anonyymi
Iivo on valitettavasti ollut liian usein käytöksellään todella huono esikuva nuorille hiihtäjille. Miksi johtajat eivät puutu asiaan?
- Anonyymi
Hiihtoliiton johdolla ei ole kenelläkään minkäänlaista auktoriteettia ja otetta johtaa liittoa. Huippu-urheilujohtajan pestiä näyttää hakevan olympiakomitean poispotkittu huippu-urheilujohtaja.
- Anonyymi
Jos vähänkin tunnet Hiihtoliiton tilastoja, niin Tero Seppälä oli junnuaikoinaan lupaavin maastohiihtäjämme. Valitsi vain ampumahiihdon päälajikseen.
Muisteleppa Kaisa Mäkäräisen tekemisiä. Useita pyssyttömien SM-mitaleita ja viikoloppuna voitti Ylläs-Levin. Taakse jäi olympiamitalisteja. Ja ikävä haaverikin alussa jäisillä baanoilla. - Anonyymi
Sopii mennä itse hiihtämään Sm-kisoihin ja sanoa vasta sitten.
- Anonyymi
Kovasti Mäkärää hehkutetaan, vaan tänään otti 3 min takkiin Kyllöskältä. No, Anne ilmeisesti mukana vain yhdessä kisassa.
- Anonyymi
Miksei iltapaskat sun muut hesarit hehkuta ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksei iltapaskat sun muut hesarit hehkuta ?
Helsingin Sanomien urheilua kiinnostavat potkupallo ja jääkiekko.
- Anonyymi
Ei se Suomen taso surkea ole, se on vaan Suomen taso. Sillä ei pärjää kansainväkosissä otatuksissa..
- Anonyymi
Hiihtoladuille pitäisi tehdä radikaali muutos, ennekuin jokin kuolee. Rukallakin harrastetaan kevyin ja liukkan välinein, suksin, joissa ei ole kanttia "syöksylaskua". Jokainen voi kuvitella, mitä tapahtuu, kun törmää puuhun 60 km/h vauhdilla. Todella typerää ja ajattelematonta. Ei ilmeisesti tarvi pitkään odotella, kun tällainen ikävä uutinen tulee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698