Marjakuusen hävittäminen

Anonyymi-ap

Pihallamme on joitakin marjakuusia (Taxus-suku), jotka ovat osittain tai kokonaan kuolleet. Miten nämä tulisi hävittää, ottaen huomioon että marjakuusi on myrkyllinen kasvi?

4

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moottorisaha käteen ja sadevermeet ylle, niin eivät myrkyt tartu.

    • Anonyymi

      Tarkennuksena vielä, että kysymykseni koski nimenomaan sitä, miten marjakuusen jätteet tulisi hävittää – oksat, neulaset ja juuret – ottaen huomioon kasvin myrkyllisyyden. En siis kysynyt niinkään, miten kasvi kaadetaan.

    • Anonyymi

      Tarkennuksena vielä että kompostointi ei taida olla mahdollista myrkyllisyyden takia.

      • Anonyymi

        Kotipihalla kasvaa valkoisia kärpässieniä marjapensaiden välissä, mutta marjapensaat eivät tuota tappavia marjoja vaikka ruohonleikkurilla silputut valkoiset kärpässienet tuleekin pilkottua ja kompostoitua marjapensaiden juurelle.
        Lähes mikään luonnon oma myrkky ei säily myrkyllisenä maaperässä mädäntymisen jälkeen.

        Mutta koska marjakuusen rangat eivät kovin helposti kompostoidu ilman silppuamista, jota tehdessä saattaa saada aika helposti myrkkyjä iholle ja kasvoille, niin helpoimmalla noista lehtikuusen rangoista taitaa päästä eroon joko kaupunkialueella viemällä ne sorttiasemalle, tai haja-asutusalueella joko nuotiossa tai kippaamalla ne hitaaseen kompostoitumiseen tontin nurkalle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe