Marjakuusen hävittäminen

Anonyymi-ap

Pihallamme on joitakin marjakuusia (Taxus-suku), jotka ovat osittain tai kokonaan kuolleet. Miten nämä tulisi hävittää, ottaen huomioon että marjakuusi on myrkyllinen kasvi?

4

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moottorisaha käteen ja sadevermeet ylle, niin eivät myrkyt tartu.

    • Anonyymi

      Tarkennuksena vielä, että kysymykseni koski nimenomaan sitä, miten marjakuusen jätteet tulisi hävittää – oksat, neulaset ja juuret – ottaen huomioon kasvin myrkyllisyyden. En siis kysynyt niinkään, miten kasvi kaadetaan.

    • Anonyymi

      Tarkennuksena vielä että kompostointi ei taida olla mahdollista myrkyllisyyden takia.

      • Anonyymi

        Kotipihalla kasvaa valkoisia kärpässieniä marjapensaiden välissä, mutta marjapensaat eivät tuota tappavia marjoja vaikka ruohonleikkurilla silputut valkoiset kärpässienet tuleekin pilkottua ja kompostoitua marjapensaiden juurelle.
        Lähes mikään luonnon oma myrkky ei säily myrkyllisenä maaperässä mädäntymisen jälkeen.

        Mutta koska marjakuusen rangat eivät kovin helposti kompostoidu ilman silppuamista, jota tehdessä saattaa saada aika helposti myrkkyjä iholle ja kasvoille, niin helpoimmalla noista lehtikuusen rangoista taitaa päästä eroon joko kaupunkialueella viemällä ne sorttiasemalle, tai haja-asutusalueella joko nuotiossa tai kippaamalla ne hitaaseen kompostoitumiseen tontin nurkalle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3514
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2478
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2394
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2264
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2138
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      87
      1169
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1087
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      996
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      949
    Aihe