Kuka selittäisi, miksi esimerkiksi sähkötoimisella pakettiautolla kuljetukset olisivat edullisia ja yrittäjälle tuottavia. Painavan akkunsa vuoksi kuormaa voi lastata ilman ylikuormitusta puolta vähemmän kuin polttomoottorilla toimivaan pakettiautoon. Eli saman tavaramäärän kuljettamiseen tarvitaan kaksi sähköpakua ja kuljettajaa varmaan sakkoja jaossa.
Saasteetonta kuljetusta
Anonyymi-ap
35348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Mitenkäs se auttaa ilmastoa kun lentolipun hintaa korotetaan ilmastokompensaatiolla?
Mihin ne rahat menee, ilmastolleko, eli taivaan tuuliin?
Näyttää siltä, ettei aloittajalla ole kokemusta noista jakelupakuista, eikä edes siitä mitä tuo termi tarkoittaa.
Mitä "pakettiauto" tuo mieleesi, mietihän hetki.
Nimi syntyi aikoinaan siitä, että se on auto jolla kuljetetaan lähinnä sellaista tavaraa, joka pystytään siirtämään käsin.
Siis paketteja, ja se oli tarkoitettu lähinnä paikalliseen jakeluun.
Toki ajoittain on raskaampaakin kampetta, mutta niille pumppu- ym. kärryillä siirreltäville on yleensä oma kalustonsa. Niissä on usein perälautanostin tai jopa järeämpi laite.
Nykyisin on tarjolla suuremmalla tavaratilalla varustettuja pakuja, mutta niissäkään ei välttämättä pyritä kovin suureen kantavuuden lisäämiseen. Lisäksi näitä pakuja on sen seittemää eri kokoa.
Työurani viimeiset n. 15 vuotta ajelin näitä pakettikärryjä, isoja ja pieniä Kun otit asiakkaalta (joskus terminaalista) tavaraa, niin koppa oli useimmiten täynnä ennenkuin painoa oli edes tonni ja muutaman sadan kilon lastilla ajeltiin joskus monta sataa kilometriä. Välillä pudotettiin nyytti sinne, toinen tuonne tai otettiin lisää kuljetettavaa.
Onhan se tietysti valitettavaa, että maailma muuttuu, eikä kukaan kysy sinulta mielipidettä. Mietippä joutessasi sitäkin, että sinäkin olet syntynyt tänne ilman että kukaan olisi kysynyt sinun mielipidettäsi, ja ihan sattumalta.
Nyt sen sitten tajusit.
Järkyttävää, eikö totta. Seuraavaksi voit kirjoittaa vaikka siitä.
Olet varmaan tietoinen auton kantavuudesta ja mikä on ylikuorma ja sitähän ei saisi lakien mukaan olla.
No ihan varmaan olen tietoinen. Sulle se taitaa olla ihan uusi asia.
https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/8c09b919-f274-42a3-a510-6520a48ee65c
Eihän nuo pakettiautot ihan ponnettomilta tunnu.
"Vihreän" sähkön tuottaminen ja siirtäminen on propagandan mukaan "ilmastoystävällistä" mutta viimeisetkin metsät ja luonnon tuhoavaa. Käykäähän katsomassa voimalinjoja, joiden ympäriltä on hakattu hirmuiset määrät metsää satojen kilometrien matkalta ja aurinkopeltoja, joissa on hehtaari toisensa jälkeen peitetty öljystä tehdyillä muovilevyillä. Täällä päin ei onneksi ole ns. tuulipuistoja, joten jotkut linnut saattavat pysyä vielä hengissä.
Kyllä sähköä tai pikemminkin energiaa, voidaan siirtää myös ilman johdinverkkoa.
Tietoa asiasta löytyy netistä runsaasti, jos osaa hakea.
Kysymys kuuluukin.
- Osaatko?
Miten tälle on epäselvää että joensuuta koskevat asiat tälle palstalle ja muu paska muilke palstoille.
On Joensuussakin nähty joskus pakettiauto...
Miiiiissä muka...?
Toivottavasti saat happea päässä olevan pussisi läpi.
No vui, tonkasehan taas totta...
🤭🤭😂😂😂🤣🤣🤣🤣
Eräs Teslan mallikin on rekisteröity liian monelle henkilölle, jos kaikki istuinpaikat on täytetty aikuisilla henkilöillä, niin auton kantavuus on ylitetty.
Suomen velka vain kasvaa, kun tuetaan sähköautojen ostoa rahallisesti, eikä niistä ole verotuottoa kuten polttomoottoriautoista.
Onhan niistä verotuottoa
Sähköautoista ei ole kuin pankeille kalliin auton hankintaan otetun lainan korkotuotto. Valtion verotuotto on sähköautoista lähes nolla ja näiden ostoa vielä tuetaan tavallisten veronmaksajien rahoilla.
Ole huoleti, valtio kyllä osaa verotuottoa järjestää, siitä voit olla varma. Kunhan sähköautot riittävästi yleistyvät niin alkaa kummasti ilmestyä niille uusia maksuja ja veroja ja veroluonteisia maksuja jne. Valtio on noissa asioissa eri taitava...
Ja ottaahan se valtio jo uuden auton ostovaiheessa siitä kuin puolihuolimattomasti myyntihinnasta oivallisen siivun verona vai olenko väärässä?
Aivan oikein. Arvonlisävero (ei siis Arvon lisävero, se on ihan eri juttu, jonka Arvo maksaa, jos maksaa)
No sitten jo unohtui (voi ku nolottaa nyt) se ajoneuvovero ja käyttövoimavero, jokka nousee ensi vuonna.
Piipertäjät järjestää näitä ylimääräisiä kuluja veronmaksajille, kyllä pitäisi jo käytön verottomuus riittää ilman ostotukea.
Ei riitä.
Sähköautot kaiken lisäksi on niin kalliita korjattavia, että vakuutusmaksutkin nousee.
Sähköautot ovat käytöltään huomattavasti polttiksia halvempia. Vähemmän ja halvempia huoltoja, vähemmän liikkuvia osia, vähemmän korjaustarvetta.
Nämä ovat faktoja.
Juu, vaihda alle 10 000 € maksavan pienikulutuksisen ja hyväkuntoisen polttis autoni uuteen 60 000€ maksavaan sähköautoon ja SÄÄSTÄN!
Kyllä nyt on halpaa... 😂🤣😂
Sähköauton akku painaa keskimäärin 500 kg,, polttomoottoriauton akun paino on noin 10-30 kg. Rekan akku voi painaa jopa 4500 kg mikä vähentää osittain kuljetettavan kuorman määrää. Lisäksi vuosien saatossa näistä akuista on tulossa valtava ongelmajätteen määrä, siinäpä viisaille on pohtimista.
Audi pakettiautot ottaa pattiin.
Tuostahan voisi päätellä ettei sinulta paljon pattia löydy.
Suurelta osin sähköauton ostajista puuttuu todellinen tieto, mitä ovat hankkimassa, aivopesu on ollut niin tehokasta.
Sähköautopohattojen rahoittamat vihreät ovat taitavia lietsomaan paniikkia tyhmimpien kansalaisten keskuuteen...
Käytetty sähköauto, minkä köyhä joutuu ostamaan, on helkkarin moinen pommi, minkä vuoksi saattaa joutumaan pahaan velkakierteeseen pelkän akun hajoamisen vuoksi, plus muut harmit.
Teslan myynti on romahtanut Euroopassa jopa yli puoleen huippulukemista, sanotaan yhtenä syynä olevan Muskin käytös.
Onko autoa, mikä ei saastuttaisi ilmastoa jollakin lailla.
Maapallo itsekin saastuttaa. Kunnon tulivuoren poksahdus muuttaa ilmastoa tavalla johon ihminen ei ikinä pysty.
kymmeniä tulivuoria ympäri maailmaa purkautuu parhaillaan. Muuttaako ne ilmastoa?