Esitän mitä kohteliaimmin asiallisen kysymyksen hänelle / heille, kenen mielestä on hassun hauskaa postitella videoita, joissa henkisesti huonossa jamassa oleva erittäin ylipainoinen hampaaton mies istuu vessassa nakuna ja syö samalla raakaa jauhelihaa.
Siis sille samalle kaverille, kenen mukaan edesmenneen vakavasti sairaan miehen videoklipit kuuluvat tälle palstalle, tai ylipäätään millekään palstalle?
Siis sille samalle kaverille, joka tunkee jokaiseen ketjuun asiatonta kommenttia ja herjaa, jotka ei kelpaa edes huonoksi amishuumoriksi? Hänelle joka keskusteltavan asian sijaan keskittyy epäolennaisuuksiin tietämättä itse aiheesta mitään?
Hänelle joka koettaa kaikin tavoin kadottaa ufot ja lopettaa niiden lentely keskustelutasolla ja on tehnyt tätä jo vuosia, jopa vuosikymmenen, ilman että yksikään keskustelu olisi jäänyt vaille hänen asiatonta kommenttia.
Hänelle joka ulotti pilkkansa jo suoraan vaikeasti vammaiseen tyttölapseen.
Kysymykset:
- Kun käytät usein sanamuotoa "Me", niin mitä ilmeisimmin et puhu silloin vain itsestäsi. Kuulutko siis johonkin lahkoon? Onko se kenties uskonlahko?
- Kun vastustat niin kiihkeästi tätä keskustelua ufoilmiöistä, niin mikä olisi se sinun toivomasi päämäärä, jolloin katsoisit onnistuneesi?
- Miksi koet tämän keskustelun uhkana, ja mille koet sen uhkana? Onko syynä pelko, ja jos on niin mitä sinä oikein pelkäät? Keskustelijoita vaiko alieneita vai tuntematonta ylipäätään?
- Onko mahdollinen maapallon ulkopuolinen elämä uskontosi vastaista, ja jos on niin miksi se on?
- Onko oma terveytesi ja mielenterveytesi niin sanotusti normaaleja, eli oletko perusterve? Entä liikuntakyky?
- Oletko koulussa, työelämässä, työttömänä, sairaseläkkeellä vaiko eläkkeellä? Kerro hieman millaisia kouluja olet käynyt ja luetko esimerkiksi kirjallisuutta tai katseletko dokumentteja?
-Onko sinulla / teillä kotonanne radio tai televisio? Tuleeko teille lehtiä?
-Tuletko itsenäisesti toimeen, pärjäät siis yksiksesi vai onko holhooja?
Pyydän vastaamaan rehellisesti näihin kysymyksiin. Kaikkiin ei tarvitse vastata, jos koet jonkun kiusalliseksi. Haluan vain ymmärtää sinua paremmin, koska tällä hetkellä en ymmärrä.
Jos haluat, voin kertoa hieman itsestänikin ettei jää yksipuoleiseksi.
Ystävällisesti Helläkoukku, Thaimaa
Muutama kysymys keskustelujen kieltäjälle
5
178
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän tällä palstalla onneksi enää ole niin paljon asiattomuuksia kuin aikaisemmin
- Anonyymi
Johtunee siitä että nimimerkki Varaktori tai toiselta nimeltään Kapasitanssidiodi ei enää vaikuta täällä ilmeisen poistuman johdosta. Yhden kysymyksen esittäminen tuolle Helliksen mainitsemalle tuntemattomalle suunsoittajalle olisi aika hyvin riittänyt, sillä tuskin kapasiteetti ja älyllinen rehellisyys antaa myöten vastata niin moneen kysymykseen, koska totuus satuttaa.
Se kysymys olisi: "Onko perheessänne terveitäkin lapsia?"
- Anonyymi
Ihmisten suhtautuminen näihin ufoasioihin ja rajatietoasioihin yleisemminkin - ja salaliittoihinkin – vaihtelee suuresti. Se johtuu aika pitkälti siitä, että tällä planeetalla on kovastikin erilaisia sieluja. Ei moni kieltäjä osaa itsekään selittää miksi juuri nuo asiat ovat hänelle niin vaikeita ja torjuttavia, että niihin ei voi suhtautua objektiivisesti ja maltillisesti tutkiskellen. Sielu voi olla negatiivinen tai positiivinen ja erilaisuuden
kirjo on valtava negatiivistenkin sielujen keskuudessa. Meillä kuitenkin kaikilla on tieto korkeammista voimista, et-elämästä ja kuoleman jälkeisestäkin elämästä – ja se tieto on sielussamme.- Anonyymi
Siinä taas yksi uskovainen!
Jos joku esittää painavan mielipiteensä jostakin tai kertoo jonkin hurjalta kuulostavan teorian, tarinan, oli tapanani lapsena ärsyttävästi kysyä että "mist tiiät?"
Aikuisempana opin olemaan viisastelematta, mikäli en itse tiennyt asiasta sen enempää. Lisätietoja saatoin kysellä ja keskustella asiasta.
Jotkut nieli ne hurjatkin tarinat sellaisinaan ja niin minäkin, jos tarina oli hyvä ja vakuuttavasti kerrottu. Sitten kerrottiin se eteenpäin ja laitettiin vielä omat höysteet ja väärinmuistamiset siihen päälle.
Niin syntyi legendoja. Olen kuullut itsestänikin kerrottuja tarinoita, joista en tiedä mitään vielä tänäkään päivänä.
Tiedonjanko on kasvanut tässä kun ei nuo työt enää hirveästi rasita eikä vie aikaa. Tulee luettua paljon, kuunneltua podcasteja, äänikirjoja ja katseltua dokumentteja. Vähän sieltä täältä parantanut yleistietoa ihan vaan mielenkiinnosta ja omaksi iloksi.
Sitä on oppinut huomaamaan miten ne kovaäänisimmät paasaajat eivät ole niitä joilla on todellista tietoa ja ymmärrystä, vaan he paasaavat vain kohottaakseen omaa statustaan ja usein varastavat toisilta sen retoriikankin, sisäistämättä sen sanomaa.
Monet poliitikot harrastaa tuota, nimiä mainitsematta. Se on manipulointia ja tyhjänpuhumista.
Uppoaa niihin jotka lukee vain raflaavat otsikot ja harjoittaa stereotypioita. Niitä viljelemällä pääsee helpolla, kun ei tarvi ajatella itse ollenkaan.
Näissä henkimaailman asioissa ja paranormaaleiksi luokiteltavilla tasoilla kun liikutaan, siinä vaaditaan aika paljon kertojalta jo tietämystä, kokemusta, tatsia, maalaisjärkeä ja objektiivisuutta.
Vahvistusharha on kaikkein ikävin asia objektiivisuuden kannalta ja sitä harjoittaa todella moni laiskanläntä paasaaja ja saarnaaja. Kertoo vain ne seikat, jotka tukee omaa ennalta valittua puolta.
Se on eräänlainen inkvisitio totuutta kohtaan, jossa tuomio on periaatteen vuoksi julistettu jo ennen tutkimusta.
Syy tutkimukselle on tiedonhankinta. Jos olisi sitä mieltä että meillä on jo kaikki tieto, niin sitä tutkimusta ei tarvittaisi laisinkaan, vaan eläisimme valmiissa maailmassa.
Näinhän asia ei ole, vaan meillä on valtavia puutteita tiedoissamme vaikka meillä onkin hienot suhteellisuusteoriat sun muut ja monet ovat tehneet valtavan upeaa työtä ihmiskunnan tiedon, tulevaisuuden ja terveyden eteen ja helpottaneet tätä taivalta.
Kun kaikki aika ei kulu ravinnonhankintaan ja lisääntymiseen, niin jää enemmän aikaa ajatella.
Hyvät metsästysmaat, leppoisat säät ja antelias luonto takasivat esimerkiksi Pohjois-Amerikan alkuperäisasuttajille mukavat puitteet henkiseen kehitykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052246- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai491492- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441304Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111118
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084